Angle down Atgal

Kauno rotušėje pristatomi archeologinių kasinėjimų Šv. Gertrūdos gatvėje radiniai

Didelio lankytojų susidomėjimo Kauno miesto muziejaus Rotušės padalinyje jau spėjusi susilaukti spalį atidaryta paroda „Mėsininkas Nr.1 Kaune“ veiks iki šių metų pabaigos.

Ekspozicijoje, kurią parengė rinkinių saugotoja Eglė Jesulaitytė ir muziejininkas Rokas Sinkevičius, galima pamatyti tai, ką archeologai atskleidė per kasinėjimus Senamiestyje, Šv. Gertrūdos gatvėje.

2016 metais jie kasinėjo sklypą Šv. Gertrūdos gatvėje ir iš jo Kauno miesto muziejui buvo perduota pusantro tūkstančio radinių. Ypač gausi ir vertinga medžiaga, liudijanti šioje vietoje veikus mėsos prekybos punktą ir kauladirbio dirbtuves. Tai – mėsai kapoti skirtas kirvis su meistro ženklu, kiti įrankiai, taip pat rasta daugiau kaip trys tūkstančiai gyvulių kaulų ir jų ruošinių (net 148 kilogramai!), daugybė monetų.

Lino Girlevičiaus ir Olego Fediajevo archeologinių tyrimų ataskaitose sakoma: nors sklypas nuo Kauno pilies nutolęs vos per du šimtus metrų, tačiau anksčiau jis buvo drėgnas, į šiaurę Neries link žemėjo. Pietinėje dalyje, buvusiame kalvos šlaite, rasta palaidojimų – šešiolika karstų (XVII–XVIII a.). Neskaičiuojant pavienių, atsitiktinių II tūkst. pradžios radinių (apyrankės ir segės fragmentai, smeigtukas), ankstyviausias miestiečių palikimas siekia XV–XVI a. Intensyvėjant užstatymui, šioje vietoje iškilo medinis svirnas su mūriniu rūsiu, kiti pastatai. Kiemas tarp jų buvo grįstas akmenimis, su latakais vandeniui nubėgti. Viename pastatų prekiauta mėsa, netoliese buvo kauladirbio dirbtuvė.

„Greičiausiai 1655–1661 m. maskvėnų okupaciją liudija didelio pastatus sunaikinusio gaisro pėdsakai. Po jo sklypas kelis dešimtmečius buvo apleistas, tačiau netrukus vėl apgyvendintas. Viename naujų namų įsikūrė spalvotojo metalo apdirbėjo dirbtuvės, ką liudija aptikti įrankiai ir gamybos atliekos. XVIII a. pabaigoje kilęs gaisras vėl sunaikino pastatus, tačiau jau 1798 metais miesto plane matome šioje vietoje pažymėtą žydų mokyklą. Nuo XIX amžiaus vidurio čia veikė žuvų turgavietė“, – teigia archeologai ir parodos kūrėjai iš dar 19 a. pabaigoje įkurto, kelis dešimtmečius vėliau neveikusio ir vėl atgaivinto Kauno miesto muziejaus.

 

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite