Angle down Atgal

Kauno klinikos primena apie donorinio kraujo poreikį gimdyvėms ir mažiausiems pacientams

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose nuolat ir nedelsiant donorų kraujo reikia pacientams po sunkių traumų, nudegimų, chirurginių operacijų metu. Kraujo donorų pagalbos taip pat reikia gimdyvėms ir patiems mažiausiems Kauno klinikų pacientams – neišnešiotiems naujagimiams. Kai kuriems iš jų kraujo prireikia ir ne po vieną kartą.

Pasak Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovės dr. Ilonos Aldakauskienės, kuo mažesnis naujagimio gestacinis amžius, gimimo svoris ir kuo sunkesnė ligos eiga, tuo didesnė tikimybė, kad naujagimiui bus reikalingas kraujo perpylimas. Neišnešiotiems naujagimiams dažniausiai kraujo reikia dėl trumpesnio eritrocitų gyvavimo laiko ir blogesnės jų gamybos.

„Kuo naujagimis mažesnis ir didesnis jo neišnešiotumas, tuo daugiau jam reikia atlikti įvairių tyrimų, kurių metu tenka paimti kūdikio kraujo. Nuolat kartojant tyrimus, naujagimis netenka kraujo ir, kai pasiekiama riba, jam būtina perpilti kraują. Jei naujagimiui prireikia operacijos, jis kraujo praranda dar daugiau“, – sako dr. I. Aldakauskienė.

Gydytoja pažymi, kad naujagimiams perpilti kraujo gali prireikti ir dėl hemolizinės naujagimių ligos, kuri vystosi dėl mamos ir kūdikio kraujo rezus faktoriaus ir kraujo grupės nesuderinamumo.

„Jau kelis dešimtmečius taikomos profilaktinės priemonės iki minimumo sumažino šios ligos dažnį. Deja, praėjusiais metais gydėme neišnešiotą naujagimį, kuriam reikėjo atlikti pakeičiamąjį kraujo perpylimą“, – pasakoja gydytoja.

Dr. I. Aldakauskienė teigia, kad naujagimių kraujo perpylimui naudojami įvairūs kraujo produktai: eritrocitų, trombocitų masė, šviežiai šaldyta kraujo plazma arba krioprecipitatas. 2020-aisiais Kauno klinikose tiek neišnešiotiems, tiek išnešiotiems naujagimiams buvo sunaudota 135 vienetai eritrocitų ir 16 vienetų trombocitų masės, 18 vienetų šviežiai šaldytos plazmos ir 11 vienetų kriprecipitato. Tam reikėjo 180-ies donorų kraujo.

„Maždaug 17 proc. neišnešiotų naujagimių atliktas vieno ar kito kraujo komponento perpylimas. Vienam naujagimiui gydymo metu reikėjo 8 eritrocitų masės perpylimų“, – kalbėjo gydytoja.

2020 m. Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje gydyti 427 pacientai, iš kurių buvo 276 neišnešioti naujagimiai, gimę 22–36 nėštumo savaitę.

Anot Kauno klinikų atstovės Jovitos Gudelevičiūtės, Kraujo centro darbuotojai daro viską, kad apsaugotų kraujo donorus ir personalą. Reguliuojami srautai, todėl prašoma susitarti dėl vizito iš anksto.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite