Angle down Atgal

Kaune du žmones nužudęs ukrainietis – kaip vilkas avies kailyje?

2018 m. vasarą Kaune prasidėjusi tragiška ir kraupi istorija, trumpam prikausčiusi Lietuvos dėmesį, iki šiol neturi pabaigos – du savo kolegas nužudęs ir vieną nužudyti pasikėsinęs ukrainietis Oleksandras Tsariuchenko (44) bando įtikinti teisėjus, kad yra nubaustas per griežtai. Tačiau prokurorai prieštarauja ir teigia, kad žudikas – ne toks jau nekaltas, kokiu dedasi esąs.

Lietuvoje ieškojo laimės, rado grotas

Į Kauną iš gimtosios Ukrainos dirbti atvykęs O. Tsariuchenko greičiausiai nesitikėjo, kad Lietuvoje jo laukia ne tik uždarbis, bet ir ilgi metai svetimos šalies kalėjime. Prieš praėjusias Kalėdas ukrainietis buvo nuteistas net 20 metų laisvės atėmimo bausme.

Tokia griežta bausmė O. Tsariuchenko buvo skirta už itin sunkų nusikaltimą, kurio vargiai protu suvokiami motyvai ir aplinkybės iki šiol nėra aiškios. 2018 m. rugpjūčio pabaigoje Kaune, Birželio 23-osios gatvėje esančiame daugiabutyje, kuriame tuo metu gyveno iš Ukrainos dirbti atvykę statybininkai, kilo gaisras. Užgesinus liepsnas buvo rastas kraupus radinys – mirtinai subadyto vyro lavonas. Dar vienas ukrainietis darbininkas, taip pat subadytas peiliu, tačiau gyvas, buvo rastas iššokęs iš trečiame aukšte buvusio balkono.

Išgyvenęs ukrainietis papasakojo apie košmarą, kurį teko patirti. Anot vyro, jį subadė, o jo kolegą nužudė O. Tsariuchenko. Nuo žudiko besigynęs vyras pabėgo ir užsibarikadavo kitame kambaryje, jo pribaigti negalėjęs O. Tsariuchenko galiausiai padegė butą ir paspruko. Gelbėdamasis nuo liepsnų ukrainietis ryžosi drastiškam šuoliui iš balkono.

Operatyviai buvo paskelbta ne tik O. Tsariuchenko, bet ir dar vieno kartu gyvenusio ukrainiečio paieška. Netrukus paaiškėjo dar vienas kraupus šios istorijos siužeto vingis – statybininko, tapusio kita tautiečio auka, lavonas buvo rastas to paties namo kieme, uždarytas vaikų smėlio dėžėje.

Kruvinų žmogžudysčių motyvas – kerštas

O. Tsariuchenko buvo gan greitai sučiuptas. Sugautas žudikas kelis kartus keitė savo parodymus, galiausiai apsistojo ties versija, kad jo veiksmai buvo būtinoji gintis. Anot O. Tsariuchenko, grįžtant namo jį su peiliu užpuolė kolega, iš kurio jis atėmė peilį ir jį patį pribaigė, o grįžus namo užpuolė kiti bendradarbiai, nuo kurių jam teko gintis. Ukrainietis dievagojosi nežinantis, kas padegė butą.

Tačiau vyrui griežtą 20 metų laisvės atėmimo bausmę skyręs Kauno apygardos teismas buvo labiau linkęs patikėti, kad tragiškos dvigubos žmogžudystės priežastimis tapo dideli kiekiai alkoholio, karštas ukrainietiškas charakteris ir tarpusavio nesutarimai. Prie pykčių galėjo prisidėti ir įtampa – O. Tsariuchenko buvo tik sužinojęs, kad dėl prasto darbo buvo atleistas, per dieną turi išsikraustyti ir keliauti namolio.

Teisėjų vertinimu, O. Tsariuchenko peilio griebėsi kerštaudamas savo kolegoms, o vieną iš jų nužudė šiam esant bejėgiškos būklės – miegančiam ir negalinčiam pasipriešinti. Butą, kaip nustatyta, vyras padegė bent dviejose vietose.

Ne puolė, o gynėsi

Nors nuosprendį O. Tsariuchenko išgirdo dar 2019-ųjų pabaigoje, ukrainiečio byla iki šiol nėra užversta – skirtą bausmę žudikas apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Pirmadienį O. Tsariuchenko stojo prieš teisėjus, su kuriais bendravo tik per televizorių.

Žudikas net nesigynė įvykdęs nusikaltimą, bet tikino, kad 20 metų už grotų – gerokai per daug. Anot O. Tsariuchenko, jis pats labai gailisi savo veiksmų, tačiau veikė esant būtinosios ginties situacijai.

„Aš nematau prasmės net įrodinėti, kad aš nenužudžiau, – teisėjams aiškino pataisos namuose laikomas ukrainietis. – Negalėjau susivaldyti šioje situacijoje. Viskas įvyko dėl panikos, baimės. Reikėjo pagalbos, neturėjau nei pinigų, nieko.“

O. Tsariuchenko pasakojo, kad į Lietuvą atvyko vos porai mėnesių užsidirbti ir ko tikrai nesitikėjo, kad paklius į tokią istoriją. „Pats neįsivaizduoju, kaip galėjau tai padaryti“, – pasakojo žudikas ir pabrėžė, kad jo aukos turėjo ne tik kiekybinį, bet ir fizinį pranašumą, mat pats ukrainietis sveria vos 70 kilogramų, yra neįgalus.

Vyras taip pat tikino, kad Ukrainoje turi šeimą ir du mažamečius vaikus, kuriems reikalinga pagalba, todėl norėtų bent keleriais metais anksčiau išeiti į laisvę, kad galėtų jiems padėti. Be to, anot O. Tsariuchenko, ir jėgų tokiai ilgai bausmei gali neužtekti – už grotų sėdi jau kelerius metus, o sveikata vis blogėja ir blogėja.

Vilkas avies kailyje?

Prokurorai prieštarauja žudiko prašymui sušvelninti 20 metų laisvės atėmimo bausmę ir tikina, kad O. Tsariuchenko toli gražu nei atgailauja, nei pripažįsta savo kaltę. „Nuteistasis niekada nebuvo nuoširdus, parodymai nebuvo nuoseklūs“, – teigė teisme dalyvavusi prokurorė Dainora Miliūtė.

Anot prokurorės, O. Tsariuchenko iš pradžių bandė kaltę suversti policijos pareigūnams, neva šie įkalbėjo jį prisipažinti, ne kartą keitė parodymus, neprisipažino, kad padegė butą.

Prieš ukrainietį, pasak D. Miliūtės, byloja ir surinkti įkalčiai – nors žudikas tikino, kad gynėsi grįžęs į butą, paaiškėjo, jog O. Tsariuchenko iš šio buto buvo iškraustomas ir neturėjo ten grįžti, be to, aukoms padaryti sužalojimai akivaizdžiai rodo, kad tai nebuvo pavieniai atsitiktiniai dūriai, kokie būna ginantis; abu nužudyti ukrainiečiai buvo ne kartą badomi į gyvybiškai svarbias kūno vietas.

O nuteistasis net ir po prokurorės jam pareikšto akibrokšto teigė besigailintis ir nemelavęs, siūlėsi netgi būti patikrinamas melo detektoriumi. „Nekenčiu savęs dėl to, ką padariau“, – teisėjams teigė malonės prašantis žudikas.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite