REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Birželio 11 d. 11:44

Kaukių deficitas: tas pačias apsaugos priemones pirkome tai už 5, tai už 45 eurus

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


134470

Prieš karantiną vaistinėse laimingieji, nujautę, kad pandemija pasieks ir Lietuvą, įsigijo medicininių kaukių už mažiau nei 5 eurus už 50 vnt. Prasidėjus karantinui, kaina stipriai išaugo, o rinkai pajutus trūkumą, išvis šovė į padanges. Kaukių tuo metu trūko ir medikams, ir 50 eurų už pakuotę negalintiems susimokėti žmonėms. Šiuo metu kainos krito, tačiau dar toli gražu nesistabilizavo.

Vyriausybei nuo birželio 17 d. nusprendus atšaukti karantiną ir pratęsti ekstremalią situaciją, galime stebėti, jog poreikis pirkti apsaugos priemones kiek sumažėjo – apie tai galima spręsti iš žmonių minių, kurie nesilaiko Vyriausybės ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų kol kas dar dėvėti kaukes viešose erdvėse.

Apsauginių kaukių kainos skirtingose vietose šią savaitę yra gerokai mažesnės nei per epidemijos Lietuvoje piką, tačiau vis dar gana aukštos – „Eurovaistinėje“ apsaugos priemonės kaina yra 29,99 euro, parduotuvėse „Norfa“ – 19,99, o „Maximoje“ – 22,99.

Anksčiau apsauginių kaukių kainų rekordus tarp Lietuvos parduotuvių tinklų mušusi „Norfa“ (per karantino įkarštį – 44,99 euro už 50 vnt.) šiuo metu, pasak atstovo spaudai Dariaus Ryliškio, turi „žemiausią kainą rinkoje“.

de-an-sun-o0a00pf8p0-unsplash.jpg

Jis teigė, kad ateityje kaukių kainos priklausys nuo gamintojų iš Kinijos, kurie „elgsis pagal situaciją“. Anot jo, nežinia, ar prasidės antroji banga, ir tolesnė kaina gali priklausyti nuo padėties pasaulyje – kai kur susirgimų šiuo metu daugėja, kitur – mažėja.

Paklausus apie tai, kodėl anksčiau kaina buvo tokia aukšta, atstovas teigė, kad dabar galimybė pardavinėti po 19,99 euro yra, o „anksčiau jos nebuvo – daug kas priklausė ir nuo transportavimo bei laiko“.

„Naujausia kaukių partija buvo atgabenta jūrų keliu – tai buvo ilgas procesas, truko 6 savaites. Prekių transportavimas jūra yra pats pigiausias“, – sakė D. Ryliškis ir pridūrė, kad „kai kainos buvo didžiausios, apsaugos priemonės buvo atgabentos lėktuvu, vėliau įkainiai šiek tiek nusileido dėl atvežimo traukiniu“.

Per patį koronaviruso įkarštį, anot D. Ryliškio, ir gamintojai pakeldavo kainas, o dabar jie „yra sukalbamesni“.

„Maxima“: kainą lemia savikaina

Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė, sakė, kad kaukių kainą parduotuvėje daugiausia lemia savikaina.

„Mes kaukes įsigijome karantino metu, kada, kaip jau minėjome, paklausa buvo itin didelė, o pasiūla – neproporcingai maža. Kaukių savikaina su transportu iš Kinijos ir muitais iki mūsų sandėlio sudaro beveik 60 proc. galutinės kainos, PVM – 17,4 proc., likusi dalis – logistika į parduotuves, parduotuvių patiriami kaštai“, – sakė ji.

Iki šių metų balandžio vienkartinių medicininių kaukių parduotuvės asortimente nebuvo. Pasaulyje prasidėjus pandemijai, Lietuvoje paskelbus karantiną, išaugo šios prekės poreikis. Tačiau poreikis išaugo visame pasaulyje, todėl, pasak „Maximos“ atstovės, dėl kaukių parduotuvių tinklas turėjo konkuruoti su didžiaisiais pasaulinio lygio prekybos tinklais.

„Balandį sulaukėme pirmojo siuntinio iš Kinijos ir pagaliau galėjome pasiūlyti savo klientams įsigyti kaukių. Iki šios savaitės pradžios jų pakuotė (50 vnt.) kainavo 27,99 euro. Nuo šios savaitės kaina lentynose sumažinta iki 22,99 euro“, – teigė atstovė.

KTU profesorius: gaminių rinkoje yra „įvairios kokybės“

Kauno technologijos universiteto laboratorija karantino metu galėjo iš dalies ištirti Lietuvą pasiekiančių apsaugos priemonių kokybę. Anot joje dirbančio Chemijos technologijos fakulteto profesoriaus Dainiaus Martuzevičiaus, kitos laboratorijos, kuri galėtų visapusiškai testuoti produktus, nėra.

Gaminių, kurie pasiekia Lietuvos rinką, pasak jo, „yra įvairių“: „Vertinant respiratorių filtravimo efektyvumą, tik 3 iš 20 tirtų produktų neatitiko EN149 standarte numatytų reikalavimų filtrinės medžiagos kokybei. Tačiau, vertinant bendrą apsaugos lygį dėvint ant veido, standarto reikalavimus atitiko taip pat tik trys gaminiai iš dvidešimties. Likę gaminiai gana blogai prigludo prie manekeno veido ir yra didelė tikimybė, jog gali neatlikti funkcijos, kurios iš jų tikimasi.“

KTU laboratorija neturėjo galimybės ištirti, ar medicininės kaukės atitiko standartą.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA