Kas vieniems smagu, kitiems kelia siaubą – kaip apsaugoti fejerverkų bijantį augintinį

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Didžiosios metų šventės – su nekantrumu laukiamas, džiugus metas žmonėms. O štai jų augintiniams paskutinės kelios gruodžio savaitės dažnai tampa tikra kančia. Specialistai primena, kad daugeliui naminių gyvūnų siaubą kelia visur pokšinčios petardos ir nekantriausiųjų jau bandomi fejerverkai. Kad keturkojų baimė nevirstų rimta bėda su liūdnomis pasekmėmis, šeimininkams vertėtų žinoti, kaip tinkamai elgtis su savo augintiniais.

Pastaruoju metu įvairūs internetiniai tinklalapiai ir socialiniai tinklai tiesiog „lūžta“ nuo skelbimų apie dingusius augintinius. Kiekvieną žiemą tai - neatsiejamas Naujųjų metų sutiktuvių „akcentas“. Vedžiojamus šunis taip išgąsdina sprogstančių petardų garsas, kad net ir didžiausi drąsuoliai dažnai, stipriai sustresavę, pasileidžia bėgti kiek letenos neša, nė nesusivokdami aplinkoje.

Veterinarai aiškina, kad tokios paniškos baimės priežasčių gali būti pačių įvairiausių. Šunų ir kačių klausa – kur kas aštresnė nei žmonių, todėl daugelio gyvūnų ausys gali būti tiesiog „neatsparios“, per jautrios netikėtiems triukšmingiems garsams. Neatmetama ir tokio tipo baimės paveldimumo tikimybė.

Seniems, ligotiems, sergantiems gyvūnams petardų, fejerverkų ir panašūs garsai gali sukelti net ausų ar galvos skausmą.

Žinoma, yra ir tokių keturkojų, kuriuos dar visai mažus išgąsdino netikėtas sprogimo garsas ar trenksmas, o gyvūnui augant įgyta baimė didėjo ir stiprėjo kartu.

Taigi, visos šios priežastys galiausiai nuotaikingas, triukšmingas žmonių šventes gyvūnams paverčia tikra katastrofa: augintiniai nerimauja, stresuoja, ieško saugaus kampelio, kur galėtų pasislėpti, dreba, inkščia, daugeliui dingsta apetitas, atsiranda virškinimo problemos – vėmimas, diegliai - kai kuriems pradeda kuokštais slinkti kailis. Labiausiai sprogimų bijantys šunys nebesutinka kelti letenos iš namų, tad iššūkiu tampa ir pasivaikščiojimai, o ypač – prispyrus gamtiniams reikalams.

Taigi, ką daryti, jei Jūsų šuo bijo sproginėjančių petardų ir fejerverkų?

Pirmiausia, kiekvienas atsakingas šeimininkas privalo žinoti, kad šią problemą būtina spręsti, nes tokia situacija kelia gyvūnui didžiulį stresą, o jis ne tik silpnina imunitetą, bet ir gali turėti labai rimtų pasekmių – augintinis gali sunkiai susirgti.

Būdų, kaip išvengti didesnių bėdų, yra keletas – pats šeimininkas turėtų išsirinkti, kas labiausiai tinka jam ir jo augintiniui.

Puiki išeitis šventiniam laikotarpiui tiesiog išsivežti gyvūną kuo toliau nuo miesto šurmulio. Na o jei nei jūs, nei jūsų artimieji ar draugai atokios ramios sodybos laikinam keturkojo pasisvečiavimui neturi, turbūt geriausia išeitis – medikamentai.

Tiesa, svarbu nepamiršti, kad tai turėtų būti tik augalinės kilmės vaistai, nes stiprūs raminamieji gali pridaryti kur kas daugiau žalos, nei duoti naudos. Galima rinktis tiek specialiai gyvūnams skirtus preparatus, kurių įsigysite veterinarijos vaistinėse ar gyvūnų prekių parduotuvėse, tiek vartojamus žmonių.

Bet kuriuo atveju, būtina pasitarti su specialistu, nes kaip ir žmonių pasaulyje, kiekvieno gyvūno organizmas skirtingai reaguoja į raminantį poveikį turinčius vaistus. Taigi, specialistas nustatys būtent jūsų augintiniui tinkamiausią vaistą ir nurodys jo kiekį.

Dar vienas svarbus patarimas – šventiniu laikotarpiu niekad nepaleiskite sprogimų bijančio šuns lakstyti be pavadėlio, jei yra bent menkiausia tikimybė, kad kur nors netoliese pasigirs petardos ar fejerverkai.

Na, o jei susidūrimo su „baubu“ išvengti nepavyko – jokiu būdu neguoskite šuns. Taip tik dar labiau užtvirtintumėte augintinio įsitikinimą, kad bijodamas jis elgiasi teisingai. Geriausia savo paties ramiu elgesiu parodyti, kad situacija jokios grėsmės nekelia. Neignoruokite šuns išgąsčio, bet ir nepalaikykite jo – bus puiku, jei tuo momentu pavyks nukreipti šuns dėmesį kur nors kitur, pavyzdžiui, duoti kokią nors komandą, sudominti žaidimais ar tiesiog paraginti pabėgioti. Jei tai pavyko ir keturkojis bičiulis bent akimirkai pamiršo savo baimes – būtina iškart pagirti šunį ir apdovanoti jį gardžiu kąsneliu.