Kas šnara ir šnabždasi senosiose Šiaulių kapinėse?

Šiauliai
Gintauto Plungės nuotr.
Kristina Šapytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sutikite, dažniausiai keliaujate, kad išvystumėte gražų kraštovaizdį, išskirtinės architektūros pastatą, išpuoselėtą muziejų, garsų paveikslą ar kad palepintumėte gomurį tautinio paveldo patiekalais. Visa tai teikia jums pasitenkinimą akims, liežuviui ar ausims. Tačiau dažnai apima nuobodulys matant pagal tą patį kurpalį sutvarkytas miestų ar miestelių aikštes ar gatve. Pasiilgote kažko netikėto, neįprasto, net ekstremalaus?

Kartais mūsų kelionės turi šiek tiek tamsesnių tikslų: keliaujame pamatyti masinių žudynių vietas ar gamtos katastrofų nusiaubtas vietoves. Visa tai galima paaiškintu tuo, kad mums nesvetimas noras stebėti kitų kančias. Juk ne veltui įvykus automobilių avarijai ar degant namui susirenka minios žioplių tiesiog paspoksoti, nes juos traukia akistata su mirtimi.

Visa tai galima sutalpinti ir į „juodojo turizmo“ (angl. dark tourism) sąvoką. Tikslią jo apibrėžtį pateikia Vidurio Lankašyro universiteto mokslininkai, tiriantys šį fenomeną. Pasak jų, tai „kelionės aktas ir vietų, pramogų ar parodų lankymas, kurios vienaip ar kitaip susijusios su mirties, kančios tematika ar kitais makabriškais reiškiniais“.

Terminas „juodasis turizmas“ pradėtas vartoti, kai Naująjį Orleaną nusiaubė uraganas „Katrina“ ir sumanūs kelionių agentai pradėjo organizuoti daugybę turų į nelaimės vietovę. Pats reiškinys savaime nėra naujas, pavyzdžiui, Aušvico koncentracijos stovykla metų metus traukė būrius smalsuolių.

Taigi, „juodasis turizmas“ yra nauja turizmo forma, kurio tikslas - ekstremalūs, sukeliantys siaubą, įtampą potyriai. Viena tokio turizmo rūšių – kapinių turizmas.

Šiaulių turizmo informacijos centras sausio 27 d. 18 val. siūlo dalyvauti visiškai naujoje ekstremalioje ekskursijoje „Senosios Šiaulių kapinės. Čia visi lygūs“. Gidas Alfonsas Zaleskis kviečia ekstremalių pojūčių išsiilgusius miestiečius pasivaikščioti po senąsias miesto kapines sutemus. „Jos paprastos, be tikrai ne prastos. Kaip ir visose kapinėse, čia daugelio žinomi žmonės susilygina su nedaugelio žinomais. Čia visi lygūs, ar tai būtų iškilus kunigas, nusipelnęs miestietis ar valkata, paprastas girtuoklis; tie, kurie kovojo už mūsų laisvę, arba tie, kurie ją malšino“, – pasakoja A. Zaleskis ir siūlo šeštadienio vakarą į kapines pasiimti žibintuvėlį ir keletą žvakučių.

Ekskursijos kaina 3 Eur. Būtina išankstinė registracija el. paštu tic@siauliai.lt arba tel. (8 – 41) 523 110.

Šiaulių turizmo informacijos centro informacija