Kas slypi už įprastų moteriškų frazių

Vilnius
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Atmosfera namuose priklauso nuo moters. Tai nelengvas uždavinys, jį vykdant, galima prarasti kantrybę ir griebtis frazių, kurios atves į aklavietę ir pokalbį ir visus santykius. Pamėginkime iššifruoti „moterų kalbą“.

„Na ir puiku!“

Šitą frazę moterys paprastai naudoja pačioje ginčo pabaigoje – kai laiko save teisiomis, o vyrui laikas užsičiaupti.

„Tu visai neskiri man dėmesio!“ – pasitinka ant slenksčio savo vyrą įpykusi žmona. – „Kur tu valkiojaisi?!“

Vyras nesupranta: „Aš vos pusvalandį užtrukau – turėjau svarbų pokalbį su darbininkais“.

„O man vienodai rodo! Aš čia viena nuobodžiauju!“ – negali nusiraminti žmona.

„Nesuprantu, ko tu nori – kad aš tave linksminčiau? Aš gi dirbu, šeimai pinigus uždirbu, o išeigines praleisime kartu“.

„Tai tau atrodo, kad čia viskas normalu?!“ – išpučia akis žmona. – „Ach šitaip?!!! Na, ir puiku!“

Psichologo patarimas:

Vyras gali visiškai nesuprasti, ką būtent reiškia toji frazė, dėl ko jis nusivils ir atsitolins. Bet juk tu visiškai ne to norėjai? Pamėgink sušvelninti savo siunčiamą vyrui žinią. Pasakyk, pavyzdžiui, kad tau svarbu pabrėžti savo požiūrį ir skaudu, kai jį nuvertina.

„Aš greitai! Dar penkios minutės!“

Šią frazę galima traktuoti dvejopai. Jeigu moteris ištarė ją iki to, kai pradėjo ruoštis išeiti, „penkios minutės“ gali reikšti ir pusvalandį, ir valandą. O štai jeigu jums davė tik penkias minutes, kad peržiūrėtumėte pirmą krepšinio kėlinį prieš tai, kai reikės „padėti namuose“, būkite tikri – tai bus lygiai penkios minutės!

„Mieloji, kiek tau reikia laiko, kad susiruoštum?“ – vyras stovi prie durų jau apsirengęs, rankoje laiko raktus nuo automobilio.

„Dar penkias minutes!“ – pasigirsta balsas iš kambario.

„Gerai, aš tada pašildysiu variklį“

Po 20 minučių pasidažiusi žmona sėda į automobilį. Vyras pyksta: „Tu gi kalbėjai apie penkias minutes, o praėjo 20. Ir taip darai pastoviai, kaip galima tavimi pasitikėti?“

Iš geros nuotaikos nieko nebeliko, tarp sutuoktinių įsiplieskė konfliktas.

Psichologo patarimas:

Vargu ar klasta gali užtikrinti gerus santykius. Jeigu tu sumažinsi laiką, kuris tau reikalingas kažkokiems veiksmams, vyrai visiškai rimtai supras jūsų žodžius. Tau to reikia? Pabandyk sąžiningai pasakyti, kiek tau laiko prireiks, ir kam būtent tau jo prireiks. Rezultato ilgai laukti nereikės: pripratęs prie tavo sąžiningumo vyras lygiai taip pat rimtai žvelgs ir į savo, ir į tavo žodžius ne tik šioje, bet ir visose kitose situacijose, pavyzdžiui, žiūrėdamas krepšinį.

„Nieko neatsitiko“

O štai čia – tai jau tyla prieš audrą. Tasai „nieko“ akivaizdžiai kažką reiškia, taip kad būk budrus. Barniai, kurie prasideda nuo „nieko neatsitiko“ dažniausiai baigiasi „Na ir puiku!“

„Tu įsivaizduoji, brangioji, mano vyras – tiesiog bejausmis kelmas! – skundžiasi žmona savo draugei.

„Kodėl tu taip nusprendei?“

„Kai man blogai, jis paprasčiausiai eina į virtuvę ir ramiausiai valgo, arba žiūri televizorių!“

„O ką tu jam sakai, kada tau blogai?“

„Na, aš sakau, kad nieko neatsitiko ir paskui ilgai nekalbu…“ – sutrinka žmona.

Psichologo patarimas:

Tik labai patyręs ir išmintingas vyras nepatikės tavo „Nieko neatsitiko“ ir toliau klausinės, dėl ko pergyveni. Dauguma gi vyrų supras, kad šiuo momentu tu nenusiteikusi kalbėtis. Paskui gali labai ilgai laukti, kada tavo vienintelis parodys iniciatyvą – ir nebesulaukti. Pamėgink, vis dėlto, pasikalbėti su juo iš karto ir papasakoti apie savo blogos nuotaikos priežastis.

„Na, na, kalbėk toliau“

Tai – ne leidimas kalbėti, tai – iššūkis. Taip kad jokiu būdu nebandykite tęsti!

-Paaiškink man, kas vyksta! Kas ta moteris, su kuria tu kalbėjai telefonu? – žmona sukryžiavo ant krūtinės rankas ir pasiruošė klausytis.

-Tai mano darbuotoja, skambino darbo reikalais.

-Na, na, tęsk! – sarkastiškai sako žmona.

-Tęsti? Puiku. Skambino ne dėl darbo. Ji man prisipažino meilėje ir pasakė, kad baisiai manęs nori. Tu šitai norėjai išgirsti, įtarioji tu mano? – supyko vyras ir trenkė durimis.

Psichologo patarimas:

Kai užimi „sarkastiškos poniutės“ poziciją, rizikuoji gauti atgal lygiai tokį pat piktą atsakymą. Tau to reikia? Pagalvok, ką tau išties norisi dabar pasakyti vyrui ir tiesiai jam tai pasakyk.

Garsus gilus atodūsis

Šitą neverbalinį veiksmą vyrai dažniausiai supranta visiškai neteisingai. Garsus atodūsis reiškia štai ką: ji laiko jus visišku debilu ir nesupranta, kodėl apskritai švaisto savo laiką tam, kad stovėtų čia ir ginčytųsi su jumis apie visus tuos niekus.

„Jis manęs visiškai nepastebi ir nesupranta“ – liūdnai rašo žmona savo dienoraštyje – „Kas per santykiai! Negi taip sunku pastebėti, kaip liūdnai atrodau, kad visiškai nesišypsau ir visą laiką sunkiai dūsauju nuo sunkumo, užgulusio mano pečius. Kaipgi jis šito nemato, jis tikriausiai manęs visiškai nemyli… Nejaugi mums reikia išsiskirti?“

Psichologo patarimas:

Neverbaliniai signalai bendravime, žinoma, labai svarbūs, jie padaro santykius sodresniais. Tačiau ne visada juos gali teisingai suprasti kitas žmogus. Kad vyras nepalaikytų tavęs keista, pasistenk visgi padėti jam interpretuoti tavo būseną. Taip bus lengviau ir paprasčiau jums abiems.

„Viskas gerai“

Vienas iš pačių pavojingiausių pareiškimų, kokį tik vyras gali išgirsti iš moters. „Viskas gerai“ reiškia, kad ji daro minutės pertraukėlę, kad sugalvotų, kada ir kokiu būdu tu užmokėsi už savo padarytą klaidą.

-Kas atsitiko? – baikščiai klausia vyras savo mylimosios.

-Viskas gerai. – žmona iš paskutinių jėgų bando išspausti šypseną.

-Bet aš gi matau, kad kažkas ne taip! – pyksta vyras.

-Sakau gi tau, kad viskas normalu! Tau pasivaideno! – žmona bando dar plačiau nusišypsoti.

-Aš taip daugiau negaliu!!! – pareiškia vyras ir trenkia durimis.

Uždanga.

Psichologo patarimas:

Pasistenk tiesiai pranešti vyrui apie savo nepasitenkinimą. Jeigu tu sakai, kad viskas gerai ir tuo pat metu papūti lūpytes – čia jau dvigubas signalas. Ir būtent tokia jo forma gali išprovokuoti pašnekovo susierzinimą. Jeigu tau reikia laiko pagalvoti, pranešk: aš užpykau ir man reikia laiko, kad sugalvočiau tau bausmę. Taip tu perkelsi pokalbį į atviresnę ir linksmesnę vagą: nenuostabu, jei toks pokalbis baigsis jūsų abiejų juoku.

„Ačiū“

Jeigu moteris pasakė jums ačiū, neklauskite už ką. Paprasčiausiai pasakykite jai „nėra už ką“. Yra, tiesa, subtilus momentas: jeigu vietoje paprasto „ačiū“ išgirsite „didelis ačiū!“ (su pabrėžtu žodžiu „didelis“), tai turite tuojau pat pastebėti subtilų sarkazmą, skambantį jos balse. Ir po to jau net nemėginkite atsakyti „nėra už ką“. Kitaip gausis žodis „nesvarbu“ (žr. toliau).

Psichologo patarimas:

Kad vyras ilgai nelaužytų sau galvos, išnarplioti atspėti tavo mįsles, pasistenk bendrauti aiškiai. Netgi jeigu tau norisi pažaisti katę-pelę, tam tikru momentu surimtėk ir paaiškink savo signalus. Nes žaidimas gali užsitęsti ir pavirsti visiška makalyne.

„Nesvarbu!“

Subtilus moteriškas būdas pasiųsti vyrą tam tikra labai konkrečia kryptimi.

-Ką reiškia viskas, ką tu čia pasakei? Aš nesupratau. – bando išsiaiškinti vyras.

-Ach… Nesvarbu… – nutęsia žmona, bandydama atrodyti paslaptinga.

-Na, nesvarbu, tai nesvarbu… – linkteli vyras ir persijungia į pokalbį su kita staliuko kaimyne kavinėje.

Psichologo patarimas:

Jeigu tu naudoji šitą triuką, būk pasirengusi, kad vyras gali nebegrįžti iš ten, kur tu jį pasiuntei. Jeigu tau išties brangus tasai žmogus, palik jam galimybę grįžti. Pavyzdžiui, pridurdama: „dabar tai nesvarbu, aš paskui tau akis į akį paaiškinsiu…“

„Nesijaudink, aš pati“

Dar vienas labai grėsmingas pareiškimas, kuris dažniausiai tariamas tuo momentu, kai moteris jau kelis kartus paprašė vyro kažką padaryti (susirankioti išmėtytus drabužius, išnešti šiukšles, įkalti vinį), ir pamatė, kad jis dar nepakilo iš fotelio ir pradėjo viską daryti pati. Vėliau ši situacija išsiplėtos į kvailą vyrišką klausimą „O kas negerai?“ ir moterišką atsakymą iš trečiojo punkto.

Psichologo patarimas:

Jeigu vyras nereaguoja į tavo prašymus, tai gali sukelti susierzinimą ir pyktį. Kai pasirenki nusišalinimo poziciją: „aš pati“, „nieko neatsitiko“, jis jaučiasi atstumtas. Taip, žinoma, tu siaubingai užpykai ir nori žiauriai atkeršyti. Tiktai reikia prisiminti, kad būtent nuo moters priklauso „orai namuose“. Pasistenk visgi peržengti savo nuoskaudą, užmegzti su vyru kontaktą ir pranešti jam, kaip ilgai tu prašei ir kaip dabar tau skaudu. Čia gali netausoti išsireiškimų, savaime suprantama, išlaikant pagarbą – o galgi vyras visgi susigaudys, koks jis tau vertingas ir svarbus.

Bendravimo su vyrais taisyklės

Jeigu nori, kad jis tave suprastų, patyrinėk vyrišką psichologiją ir įsimink bendravimo su vyrais taisykles.

Pirmoji taisyklė. Jeigu tu kažko prašai, kalbėk tiesiai ir iš esmės. Vyrai pakęsti negali užuominų, retas vyras švaistys laiką tavo mįslėms gliaudyti – nebent romantiško įsimylėjimo laikotarpiu. Paskui jam vis mažiau norėsis tai daryti – jis užimtas savo vyriška misija ir nesuprantami moteriški signalai griaus jo vyrišką savivertę.

Antroji taisyklė. Mėgink kalbėti jo kalba, o būtent – intelekto kalba. Signalai, tokie kaip „aš jaučiu“ gali būti nesuprasti dėl vyriškų smegenų ypatumų – galvoti ir apskaičiuoti. Labai puiku, jeigu tu pastebi savo pergyvenimus, tačiau su vyru reikia būti labiau logiška ir racionalia.

Trečioji taisyklė. Ginčykis su juo, bet nesibark. Vyrai mėgsta pasiginčyti su moterimi, tai pagyvina santykius, tik nereikia persistengti, galiausiai visgi geriau nusileisk. Tegu pasimėgauja savo pergale prieš tave, o tu pasimėgauk sava moteriška pergale prieš jį.

Ketvirtoji taisyklė. Mokėk laiku patylėti. Vyrai negali pakęsti gausių klausimų, jau nekalbant apie tardymus. Jei pastebėjai, kad vyras nebenori atsakyti ar nebežino, ką sakyti – pats laikas baigti tardymą. Dabar jam reikalinga pauzė.

Šeima ir Namai