REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Vasario 11 d. 18:09

Kas buvo šv. Valentinas?

Vilnius

Šv. Valentinas. Ternio (miesto Italijoje) bazilikos vitražas.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


28797

Pasakojama, kad III a. Romoje gyveno vyskupas Valentinas, padėjęs mylimiesiems. Tuometis Romos imperatorius Klaudijus II siekė suburti kuo didesnę kariuomenę, kad gintų imperiją.

Kad savo tikslą pasiektų, jis netgi buvo išleidęs įsakymą, laikinai draudžiantį tuoktis, nes manė, kad šeimos vyras negali būti geras karys, nes jam svarbesnė jo šeima. O vyskupas Valentinas išklausydavo mylinčių žmonių išpažintis ir prašymus slapčia juos sutuokti. Klaudijus II, sužinojęs, kad vyskupas paslapčia sutuokia poras, jį suėmė.

Kai Valentinas atsisakė išsižadėti savo tikėjimo į nukryžiuotąjį Jėzų, buvo mirtinai sumuštas, o vėliau, 269 metais, jam buvo nukirsta galva. Praėjus dviem amžiams, popiežius Gelazijus I vasario 14 d. paskyrė šv. Valentino atminimui.

Prieš tai romiečiai švęsdavo vasario 15-ąją – Luperkalijos šventę, kuria pagerbdavo piemenų dievą vardu Luperkas (lot. Lupercus, kitas Pano vardas). Jis buvo linksmas, šelmiškas dievas, sparnuotakulnio Hermio sūnus. Jis turėjo ragus ir ožio kojas, o galva, krūtinė ir rankos buvo kaip žmogaus.

Šis festivalis buvo ypač laukiamas jaunų žmonių, mat jo išvakarėse vykdavo meilės „loterija“: netekėjusių merginų vardai būdavo užrašomi ant lapelių ir sumetami į indą, o vaikinai išsitraukdavo po lapelį – savo šventės porą.

Nors „įsipareigojimas“ galiodavo tik šventės metu, tačiau dažnai išaugdavo ir į šį tą rimtesnio! Luperkalijų metu romėnai turėjo ir gana keistų ritualų. Sakoma, jog, siekiant pagerinti moterų vaisingumą, nuogai išsirengę vyrai išplakdavo jų nugaras su botagais, pagamintais iš ožio ar šuns odos.

Nors įvairūs viduramžių menininkai jau anksčiau minėjo Valentino dieną kaip meilės šventę, labiausiai šią idėją „išplatino“ Viljamas Šekspyras, panaudojęs šv. Valentino dienos motyvą Hamleto ir Ofelijos meilės istorijoje. Turbūt todėl Valentino diena pirmiausia ir išpopuliarėjo Anglijoje – čia jau XVIII a. viduryje vasario 14-ąją imta keistis meilės atvirutėmis.

XIX a. atvirutės taip išpopuliarėjo, jog pradėta jų masinė prekyba. Pamažu šventė išplito po visą pasaulį, prie atvirukų prisidėjo gėlės, prie gėlių – saldainiai. Dabar Valentino diena tapo viso pasaulio įsimylėjėlių masiškai švenčiama proga.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA