Kartu pasitikime artėjančią Baltų vienybės dieną

Utena
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Š. m. rugsėjo 19 d. 16 val. laukiame Jūsų prie Visagino viešosios bibliotekos meno galerijos (Sedulinos al. 14/3). Kartu pasitiksime artėjančią Baltų vienybės dieną.

Tradiciškai ji minima šviesiajam ir tamsiajam paros laikui susilyginus – lygiadienio metu. Tai diena, kai vyko Saulės mūšis. Tai - Lietuvos atmintina diena, valstybinė Latvijos šventė, minima rugsėjo 22 d., pažymint 1236 m. Saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į popiežiaus Grigaliaus IX 1236 m. vasario 19 d. paskelbtą kryžiaus žygį išvykusį Kalavijuočių ordiną.

2008 m. latviai paskelbė kreipimąsi į baltus visame pasaulyje. Jie kvietė rugsėjo 22 d. k.artu švęsti Baltų vienybės dieną. Pirmą kartą bendradarbiaujantys Šiaulių ir Jelgavos miestai Saulės mūšio faktą kartu paminėjo 1986 m., švenčiant mūšio 750-tąsias metines. Vėliau ši diena buvo minima kasmet, pradėta minėti ir kituose Lietuvos bei Latvijos miestuose.

Bendrą genčių pavadinimą baltai, kaip mokslinį terminą, XIX a. viduryje pateikė vokiečių mokslininkas Georgas Neselmanas ir nuo tada jis tapo visuotinai vartojamas. Vardą lėmė tų genčių gyvenamosios teritorijos geografinė padėtis prie Baltijos jūros. Žiemgaliai, žemaičiai, sėliai, latgaliai, nalšėnai, sėliai, skalviai, prūsai, jotvingiai, galindai ir kiti gentiniai junginiai yra vadinami Baltų gentimis. Jos buvo giminingos kalba, papročiais, religija, kultūra ir paliko žymų pėdsaką visoje Europos teritorijoje. Šiandienos baltų kalbomis, kurios yra vienos archajiškiausios indoeuropietiškoje šeimoje, pasaulyje tebekalba tik lietuviai ir latviai.

VVB filialo darbuotojai kviečia Jus kartu dalyvauti teatralizuotoje, interaktyvioje edukacinėje programoje. Jiems talkins Visagino kultūros centro sutartinių, kurios yra įtrauktos į UNESCO saugomų nematerialiosios kultūros paveldo objektų sąrašą, giedotojų kolektyvas „Krusnė”. Jo dalyvė ir šio renginio sumanytoja - VVB filialo vedėja Oksana Belskaja. Programos metu daugiau sužinosite apie baltus, įžiebsite ugnį, kuri yra pagrindinis šios šventės akcentas (ankstyvaisias laikais ji buvo priemonė, padedanti pranešti apie artėjantį priešą), pasiklausysite sutartinių, literatūros parodoje susipažinsite su knygomis, pristatančiomis baltų genčių istoriją ir kultūrą, kartu pažaisite, pašoksite, namo parsinešite simbolines dovanėles ir pasiruošite susitikimui su tamsiuoju metų laiku.

Labai laukiame jaunimo, jų tėvelių, senelių ir mokytojų. Šiemet sužinosime, kad kitais metais galėtume įsijungti į visoje šalyje organizuojamą akciją uždegti laužus ant piliakalnių ir taip paskelbti, kad mes dalyvaujame kartu.