REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 27 d. 11:53

Ka­ran­ti­nas – ne prie­žas­tis ne­si­tik­rin­ti, ar ne­ser­ga­te vėžiu

Šiauliai

Gyd.urologas A. Žibutis.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


156094

Nuo pir­mo­jo ka­ran­ti­no pra­ėjus aš­tuo­niems mėne­siams, on­ko­lo­gai bai­mi­na­si, kad vy­rams ga­li tek­ti diag­no­zuo­ti už­leistą vėžį, nes jie neat­vyks­ta lai­ku pa­si­tik­rin­ti. Gy­dy­to­jai pa­brėžia: tik­rin­tis būti­na, o nuo CO­VID-19 in­fek­ci­jos yra ap­sau­gos prie­mo­nių.

Po operacijos pasveiko

Mindaugui prostatos vėžys buvo operuotas prieš keturiolika metų: „Buvau tarp pirmųjų, kurie tikrinosi pagal prostatos vėžio programą. Tada ir nustatė ligą.“

Tuomet 52-ejų vyras buvo operuotas ir to užteko, kad liga pasitrauktų. Dabar prostatos vėžį jis prisimena tik tuomet, kai gauna šeimos gydytojos kvietimą atlikti tyrimą.

„Visuomet tvarkingai išsitiriu. Vėžys – ne juokai. Ir visuomet, gavęs progą, raginu tai daryti savo draugus. Daugumą pavyko įkalbėti. Jiems baisu, kad man teko operuotis“, – juokiasi vyras.

Tikrinasi kas ketvirtas

Keturiolika metų medikai ragina vyrus pasitikrinti, ar nesusirgo prostatos vėžiu – dažniausia vyrų onkologine liga. Nors šalyje veikia prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią vyrai tikrinami nemokamai, pas medikus užsuka tik kas ketvirtas turintis pasitikrinti.

Respublikinės Šiaulių ligoninės laikinasis Urologijos skyriaus vedėjas Aurimas Žibutis teigia, jog vis dar pasitaiko vyrų, kurie pas gydytojus ateina, kai liga jau būna užleista.

Panašiai kalba ir Sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Urologijos klinikos vadovas prof. dr. Mindaugas Jievaltas: „Kol kas kalbėti apie dėl karantino užleistus atvejus negalime. Tai sužinosime kitais metais, kai gausime Vėžio registro duomenis. Tačiau dabar matyti, kad žmonės, sergantys urologinėmis ligomis, skubios pagalbos pas mus atvažiuoja vėliau. Visa paslaugų grandinė ėmė veikti lėčiau.“

Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50–69 metų vyrams ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Šie vyrai periodiškai turi atlikti nesudėtingą kraujo tyrimą, kuris parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį kraujyje. Vyrus, kuriems PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia pas urologą. Šis specialistas, jei reikia, atlieka prostatos biopsiją – paima prostatos audinio, pagal jį laboratorijoje nustatoma, ar vyras serga prostatos vėžiu.

Pernai kas dešimtam tirtajam rastas padidėjęs PSA kiekis, o pusei vyrų, kuriems buvo atilikta biopsija, nustatytas prostatos vėžys. 6–7 proc. tirtųjų, kuriems pirmą kartą nustatyta liga, prostatos vėžys jau buvo išplitęs.

„Jei mums pavyktų šiems vyrams vėžį nustatyti anksti, iš esmės pasikeistų mirtingumo rodikliai, – įsitikinęs prof. M. Jievaltas. – Deja, dalis vyrų laukia iki paskutinės dienos ir kreipiasi į gydytojus tik tuomet, kai kitos išeities nėra.“

Pandemija sugriovė tvarką

Pirmoji COVID-19 pandemijos banga sutrikdė gydymo įstaigų darbą, dėl to sutriko visų išankstinės patikros programų, tarp jų ir prostatos, vykdymas. Tačiau dabar, antrosios bangos metu, žmonės vėl tikrinami pagal šią programą.

Profesorius pabrėžia, kad Europos urologai sutarė, jog pacientams, kurie serga mažos rizikos vėžiu, o tokių yra apie 60–70 proc. visų susirgusiųjų, tyrimai gali būti saugiai atidedami, nes jiems vėžys vystosi labai lėtai. Kai kurie jų ir normaliomis sąlygomis nepradedami gydyti, tik stebimi. Gydymas jiems skiriamas tuomet, jei liga ima plisti.

„Tačiau vyrams, kurie serga agresyviu prostatos vėžiu ir tyrimai, ir gydymas turi būti laiku“, – tvirtina prof. M. Jievaltas.

Tam, kad gydytojai būtų tikri, jog gydymas efektyvus, liga kontroliuojama, metastazių neatsiranda, pacientai turi numatytu laiku atlikti PSA tyrimus.

Specialistas pabrėžia, kad vyrai, kurie neserga prostatos vėžiu, tačiau jų artimi giminės yra sirgę šia liga, nuo 45-erių metų būtinai turi atlikti PSA tyrimą, nes tokia liga gali vystosi labai greitai ir, deja, nėra specifinių simptomų, kurie leistų įtarti ją prasidėjus. Ligą gali parodyti tik PSA testas. Todėl labai svarbu laiku tikrintis.

Vyrai, kurie serga progresavusiu, metastazavusiu prostatos vėžiu ir gydomi hormonų terapija, gydytojo A. Žibučio teigimu, priklausomai nuo jų sveikatos būklės, pas specialistus turi lankytis maždaug kas tris mėnesius. Jiems yra sudarytas gydymo planas ir iš anksto skiriamas apsilankymo laikas, kad netektų ilgai laukti eilėse.

Deja, vyrai ne visuomet nori tikrintis ir kaip pasiteisinimu prisidengia COVID-19 pandemija. Tačiau gydytojas A. Žibutis pabrėžia: būtina pasitikrinti laiku. O tam, kad rečiau tektų lankytis gydymo įstaigoje, pas urologus jie turi ateiti jau turėdami PSA tyrimo rezultatus.

„Tuomet galėsime iš karto įvertinti situaciją ir, jei reikia, skirti papildomų tyrimų ar pakeisti gydymą“, – sako gydytojas.

 

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA