Angle down Atgal

Kandidatai į merus prisistatė. Kurį renkamės?

Trečiadienio vakarą Šiaulių centre esančioje kavinėje septyni vyrai – kandidatai į Šiaulių miesto merus – prisistatė visuomenei organizacijos „Laisvieji piliečiai“ surengtame renginyje „Mere, ką siūlote?“ Vieni kandidatai dėl kasdienių darbų gausos vėlavo, kiti išskubėjo anksčiau, o Šiaulių meras Artūras Visockas visai nepasirodė.

Septyneto siūlomi darbai-idėjos

Į savo TOP 5 darbų-idėjų pristatymą atvyko septyni kandidatai: Jonas Bartkus, Valerijus Simulikas, Aurimas Žvinys, Gintautas Sitnikas, Marijus Velička, Laisvūnas Neimanas ir Aurimas Lankas. Tiesa, A. Žvinys dėl darbo reikalų Valstybiniame Šiaulių dramos teatre turėjo išeiti anksčiau, šiek tiek vėlavo J. Bartkus ir G. Sitnikas.

Dabartinis Šiaulių meras A. Visockas su jo vadovaujamo sąrašo – kandidatų į Šiaulių miesto tarybą – nariais rinkėjams tą vakarą prisistatė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.

Renginio vedėjas – Šiaulių „Aušros“ muziejaus vadovas Raimundas Balza kandidatams pasisakyti skyrė po 3 minutes. Kokius gi 5 darbus žada nuveikti Šiauliuose kiekvienas iš septynių vyrų, jei taps Šiaulių meru?

„Turime būti kūrybiški“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Aurimas Žvinys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga:

– Pirmoji mano idėja turi kodinį pavadinimą „Dialogas“. Pastarųjų metų politinė miesto atmosfera apnuogino nemalonią tiesą: mes nebemokame kurti mandagaus, kokybiško ir pilnaverčio dialogo. Sau, kaip merui, kelčiau uždavinį kiek įmanoma plačiau bendrauti su visomis politinėmis jėgomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, bendruomenėmis. Kad prie stalo vyktų ne monologas, o dialogas.

Žodis „idėja“ artimas kūrybiškumui. Norėdami sukurti sėkmingą miestą, sėkmingą verslą, turime būti kūrybiški. Už mūsų kūrybiškumą atsako kultūrinis miesto gyvenimas: kuo jis įvairesnis, turtingesnis ir turiningesnis, tuo žmonės kūrybiškesni. Deja, manau, kad Šiauliuose kultūriniam miesto gyvenimui skiriamas per mažas dėmesys. Mes neturime multifunkcinės, universalios, aukštiems kultūros renginiams pritaikytos salės – ji turėtų atsirasti.

Trečioji idėja susijusi su Talkšos ežeru. Tai – nuostabi gamtos dovana, kuri, deja, nėra išnaudojama visu pajėgumu. Taip, yra įveiklintos pavienės erdvės, tačiau per dialogą su Šiaulių rajono savivaldybe galime pasiekti puikių rezultatų ir paversti šią erdvę kur kas turtingesne rekreacine zona.

„Botanikos sodas – Didždvario parke“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Aurimas Lankas, LR liberalų sąjūdis:

– Pirmasis mūsų darbas – skatinti pagarbą žmogui. Kaip bebūtų liūdna, Šiauliai pirmauja pagal patyčias mokyklose – turime susitvarkyti su šia problema. Antra, turime pasirūpinti, kad neįgalūs žmonės būtų įtraukiami į visuomenę. Trečia, švietimo pinigai turi būti skiriami ne politikų panegirikai, o visuomenei šviesti.

Antras mūsų darbas – žmonių įtraukimas į miesto valdymą. Jį pavadinome pakankamai skambiai: „Šveicarija Šiauliuose“. Tai reiškia, kad kiekvienas šiaulietis, vadovaudamasis Vietos savivaldos įstatymu, gali pareikšti savo nuomonę, o bendruomenės, kurios išreiškia valią, gali pačios spręsti, kaip naudoti savo lėšas.

Trečias darbas – didesnis užmokestis. To pasiektume, mažindami mokesčius įmonėms, kurios investuoja į aukštąsias technologijas. Taip pat svarbus inžinerinės pakraipos specialistų ruošimas.

Paskutinįjį darbą pavadinome „Miestas, patogus gyventi žmonėms“. Norime, kad Šiauliuose atsirastų dviračių takų, kurie sujungtų centrinę miesto dalį su pietine. Kad tokiuose mikrorajonuose, kaip Medelynas, Šimšė, Žaliūkiai, būtų šaligatvių. Gal šiek tiek utopinė idėja, bet manome, kad Botanikos sodą reikėtų perkelti į Didždvario parką. Zubovų rūmuose įrengus Šiaulių istorijos muziejų, būtų galima įveiklinti sodą.

„Nemokamas viešasis transportas gyventojams“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Marijus Velička, Darbo partija:

– Pirmas dalykas – miesto infrastruktūros sutvarkymas. Turiu omenyje gatves, įvažiavimus, vaikų žaidimo aikšteles. Šiauliuose yra 62 tūkst. automobilių, kurie registruoti šiauliečių vardu. Ar mūsų gyvenamosios vietos ir gyvenamieji rajonai yra pritaikyti tokiam kiekiui automobilių? Tikrai ne. Reikia tinkamai suplanuoti infrastruktūrą.

Antras dalykas, kurį jau paminėjo mano kolega A. Žvinys, yra susikalbėjimas, stabiliai ir normaliai dirbanti Taryba. Be to, valdžia turi būti skaidri. Bet kokios korupcijos apraiškos turi būti raunamos su šaknimis.

Trečias dalykas yra naujas ir įdomus. Tai – nemokamas viešasis transportas visiems miesto gyventojams. Turiu visus ekonominius ir finansinius paskaičiavimus, kaip šią idėją įgyvendinti. Šiauliai gali tapti pirmuoju didmiesčiu Lietuvoje, kuris turės nemokamą viešąjį transportą.

Ketvirtas dalykas – investicijų pritraukimas į Šiaulius. Manau, kad turėtume sekti Airijos, Singapūro pavyzdžiais, kai už investicijų pritraukimą yra mokamas materialinis atlygis. Turiu sudaręs planą, kaip tai galima pasiekti.

Pabaigai, tapęs meru, pirmiausia susitikčiau su kultūros, sporto ir kitomis miesto bendruomenėmis. Norėčiau sužinoti, ar jie pritaria mano idėjoms, kaip jas mato ir kaip galėtume kartu jas įgyvendinti.

„Prioritetas yra žmogus“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Valerijus Simulikas, judėjimas „Už Šiaulius!“:

– Prioritetų prioritetas yra žmogus ir jo vaidmuo mieste. Savivaldybės administracija taip pat labai svarbus darinys, tačiau ji reikšminga tiek, kiek duoda pridėtinės vertės. Jeigu valdininkai negeba pritraukti papildomų investicijų, nesugalvoja modelių, algoritmų, už juos šį darbą turi atlikti politikai. Politikai su fantazija.

Švietimo sistema ir jos įveiklinimas, kultūros identiteto išsaugojimas. Kalbu ne apie treningiukus ir tris „lampierkas“. Šiauliai yra inteligentiškas, išsilavinęs miestas. Patikėkite, šiauliečių yra visose institucijose iki pat Briuselio. Reikėtų juos suvienyti, įkurti „Šiaulių klubą“, kad jie ir Vilniuje, ir Briuselyje gerąja prasme lobuotų miesto interesus.

NVO, Senjorų rūmai – dabar šios organizacijos stumdomos tai į vieną, tai į kitą vietą. Imkime ir suteikime joms erdves, pažiūrėkime, ką jos kuria.

Savaime aišku, mūsų gražus Centrinis parkas. Jį turėtų prižiūrėti profesionalai. Multifunkcinis kultūros centras šiame parke – vienas mano prioritetų.

Šiauliai buvo tituluojami dviračių sostine ir mes turėjome nuostabių galimybių, nes dviračiai – ir sportas, ir sveika gyvensena, ir vaikų užimtumas, ir įvaizdis turizmui. Turėtume šį titulą susigrąžinti.

„Šiauliai be žvyruotų gatvių“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Laisvūnas Neimanas, Lietuvos centro partija:

– Pirmas darbas – ramybė Taryboje. Dar vienas labai svarbus darbas – Šiauliai be žvyruotų gatvių.

Mieste turi būti įkurti bendruomenių rūmai. Taip pat senjorų priežiūros namai, kuriuose pagyvenę žmonės galėtų užsiimti iš ES fondų finansuojama veikla: pradedant paskaitomis, baigiant kelionėmis.

Visuomenė turi suprasti, ką dirba Šiaulių miesto savivaldybė, o valdininkai privalo suvokti, kad yra atsakingi už žmones. Man tapus meru, Savivaldybės durys būtų atviros visiems, kortelės būtų panaikintos tą pačią dieną.

Girdime apie Kauną, kuriame iki balandžio mėnesio veiks čiuožykla ir ledo arena. Panašų projektą galėtume įgyvendinti Kaštonų alėjoje, užuot pjovę ten medžius.

Reikia bendradarbiauti su verslininkais, kurie Šiauliuose kuria darbo vietų, tam tikrą infrastruktūrą. Sutvarkykime plėtros zonas, įvedant jas į eksploataciją. Kad ten galėtų įsikurti verslas, kurį mes atleistume nuo mokesčių.

„Miestas be patyčių, pykčio ir melo“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Gintautas Sitnikas, Lietuvos socialdemokratų partija:

– Mano tikslai: didėjantys atlyginimai ir investicijos, paslaugų gyventojams plėtra, miestas be patyčių, pykčio ir melo, išsimokslinę, kūrybingi ir sportuojantys žmonės, tvarkingos viešosios erdvės ir gatvės. Visa tai yra įgyvendinama ir jau pradėta įgyvendinti.

Reikia tik nuosekliai tęsti darbus ir ieškoti bendro sutarimo su politiniais oponentais. Reikia vienytis ir daryti, o ne pyktis, ginčytis ir maištauti.

„Kokybiškai veikianti švietimo sistema nuo pat darželio“

A. Rutkausko nuotr.
A. Rutkausko nuotr.

Jonas Bartkus, Tėvynės sąjungos krikščionių demokratų partija:

– Viena esminių miesto problemų yra investicijos. Paprasčiau kalbant, mūsų, miestiečių, atlyginimai. Pastaraisiais metais per miesto biudžetą ir kitas struktūras gauname daug ES pinigų, kurie mus kažkuria prasme užliūliavo. Sunkiai spėjame juos įsisavinti, o investicijų, kurios kurtų darbo vietų ir leistų žmonėms užsidirbti, aiškiai trūksta. Ir kol kas mieste nematau struktūros, kuri tomis investicijomis rūpintųsi. Taigi, pirmas mano uždavinys būtų, kad tokia struktūra atsirastų.

Investuotojų į miestą neateis, jeigu čia nebus darbo jėgos. Su giliu liūdesiu tenka konstatuoti faktą, kad savarankiško universiteto nebeturime. Todėl labai svarbu turėti kokybiškai veikiančią švietimo sistemos struktūrą nuo pat darželio. Kad investuotojai turėtų darbo jėgos, o jaunimas – paskatų užsibūti Šiauliuose, o ne pirmai progai pasitaikius išvažiuoti iš miesto.

Visuomeninė asociacija „Laisvieji piliečiai“ į susipažinimo vakarą su kandidatais į miesto merus kvietė visus – tiek kandidatus, tiek neabejingus šiauliečius. (A. Rutkausko nuotr.)
Visuomeninė asociacija „Laisvieji piliečiai“ į susipažinimo vakarą su kandidatais į miesto merus kvietė visus – tiek kandidatus, tiek neabejingus šiauliečius. (A. Rutkausko nuotr.)

„Geras klausimas“

Po prisistatymo kandidatai į Šiaulių merus atsakinėjo į šiauliečių klausimus. Vienas pilietis pateikė labai svarbų klausimą: ar ir toliau Šiaulių taryba riesis tiek, kad jų pjautynės įgris miesto gyventojams iki gyvo kaulo?

„Jūsų komandos į Tarybą atsives po kokius 5–6 žmones. Ar nebus taip, kaip su dabartine kadencija: pirmus dvejus metus riejatės, paskui metus dirbate, o paskui vėl visi išsilaksto rinkti sau reitingų taškų? Su kuo jūs žadate dirbti, jei ateisite su maža komanda?“ – teiravosi vyras.

Jo klausimą auditorija palydėjo replikomis: „Geras klausimas.“

Jonas Bartkus:

– Nemanau, kad 6 ar 10 balsų čia tuos kalnus verčia. Šiauliai yra vienas miestas ir ne toks jau didelis. Todėl pagrindinis mano, kaip mero, klausimas būtų – sutelkti visas jėgas, kurias įmanoma, bendram miesto labui. Ir čia man ne „fasonas“, o esmių esmė. Dabar meras yra renkamas tiesiogiai ir jo atsakomybės ir galios yra daug didesnės. Jas reikia išnaudoti. Sakote, kad riejomės, bet aš nesuprantu, kas čia su kuo riejosi. Meras turi būti lyderis ir mes turime būti nusiteikę dirbti su visomis politinėmis jėgomis, išnaudojant tų jėgų potencialą, esantį pozicijoje ir opozicijoje. Dabar dažnai pozicija ima mušti opoziciją. Problema pasidaro opozicija, o ne darbai, kuriuos turi padaryti. Dar ir tokių fenomenų turime, kada piketas vyksta ne prie valdžios vartų, bet prieš opoziciją. Dėl to savo misiją, kaip mero, suvokiu kaip vienyti.

Valerijus Simulikas:

– Komandinis darbas ir tik komandinis darbas, vienas kitą papildant. Nė vieno nėra išminčiaus, kuris viską žinotų. Kiekvienas esame stiprus kažkokiose srityse, kiekvienas turime savo supratimą, savo komandą. Mūsų žmonių kiekvienoje komandoje yra įvairių, su skirtinga patirtimi, išmintimi, ryšiais. Mane labai juokingai nuteikia, kai sakoma: „Mes išsiuntėme dokumentą į Vilnių...“ O kas toliau? Labai gerbiu kolegas, kurie sako: „Išsiuntėme dokumentą. Vyrai, važiuojame muštis, derėtis, tartis, konsultuotis, atrasti kelius, kaip išspręsti klausimą.“ Reikia labai rimtai susėsti visoms jėgoms, vyrams, kurie supranta, kad šluotą sulaužyti labai sunku. O po vieną rykštę – labai lengva. Pirmiausia yra komandinis žaidimas. Čia visi sėdi lyderiai, kiekvienas turi savo pliusų ir minusų, bet mes turime stiprybių ir jas suvienijus – yra jėga.

Gintautas Sitnikas:

– Meras yra Tarybos vadovas. Meras turi vienyti Tarybos narius ir siekti bendro tikslo. Dabartiniam merui tą sakau. Kalbėti reikia su Tarybos nariais, su frakcijomis ir tada viskas bus gerai. Su visais galima susikalbėti, susitarti, išsikelti vienijančius tikslus ir jų siekti miesto gerovei.

Marijus Velička:

– Kai buvau krašto apsaugos viceministras ir buvo sudėtinga situacija 2014-aisiais, kai Rusija užpuolė Ukrainą, niekam tada nekilo klausimų, – pozicijai ir opozicijai, – kaip tuo klausimu reikia būti vieningiems. Nemačiau jokios problemos, būdamas darbietis, kalbėtis su socialdemokratais, opozicijoje esančiais konservatoriais apie tai, kokią viziją matome, kad ją palaikytų. O matydamas šių pusantrų metų, kiek dirbu Šiauliuose, situaciją, suprantu, kad atsakomybė tenka tik vienam asmeniui – Tarybos vadovui. Taryba ir miestas yra stiprūs tiek, kiek stiprus ir diplomatiškas vadovas. Man tapus meru, nematyčiau problemos šnekėtis su visais, kurie bus išrinkti į Tarybą, derinti programas. Tik vertybės kaip pas visus žmones turi būti tokios pačios.

Laisvūnas Neimanas:

– Nepakeisime praeities ir ateities, svarbu, kas yra šiandien. Dirbdamas apskrities viršininku, mačiau asmenį Akmenėje – Anicetą Lupeiką. Jis dirbo tris kadencijas ir buvo Tautininkų partijos atstovas. Bet jis niekada neturėjo opozicijos. Jei Jonas pareiškė nuomonę, kad meras neteisus, tai vakare jau A. Lupeika stovėjo prie Jono durų, kviesdavo aiškintis. Nuo daugumos nereiškia, kad viskas valdoma. Darbas komandoje ir darbas kartu. Susėdame, dedame programas ir dirbame.

Aurimas Lankas:

– Meras yra strategas ir meras yra lyderis. Mano, kaip mero, prerogatyva, su kuo galima dirbti – programiniai punktai. Kitų partijų atstovai nėra panelės, su kuriomis einama į pasimatymą. Mes turime sutarti dėl programinių punktų. Neturi būti – myliu-nemyliu, gražus-negražus. Turime sutarti ir veiklos planą, kaip programinius punktus įgyvendinsime. Įmanoma dirbti su visais. Mes dirbame miestui. Visi ateiname su tam tikrais siekiais ir planuojamais darbais. Norime tapti regiono centru, tad dirbkime, kas parašyta programoje, ieškokime bendrų sąlyčio taškų. Tai pagrindinis momentas.

comment Skaitytojų komentarai (9)

Taip pat skaitykite