REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 25 d. 15:29

Kalvarijiečių nusivylimas per anksti: išvalytas vanduo dar netiekiamas

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


35754

Neseniai viename socialiniame tinkle, kalvarijiečių pamėgtoje grupėje, virė karšta diskusija dėl Kalvarijos gyventojams tiekiamo geriamojo vandens kokybės. Diskusiją išprovokavo vienos moters viešai išsakytas apgailestavimas, kad Kalvarijoje ilgai trukę centralizuotai tiekiamo vandens kokybės gerinimo darbai nepadėjo. Kalvarijietė neslėpė nusivylimo, kad vandens kokybė nė kiek nepagerėjo, be to, piktinosi, kad už tokį vandenį tenka ne tik brangiai mokėti, bet dar ir pirkti įvairias priemones vonioms ir unitazams šveisti.


Foto galerija:

vanduo-2.jpg
vanduo-3.jpg
vanduo-5.jpg
vanduo-6.jpg

Vandens valymo įrenginiai dar tebederinami

Tokiai Kalvarijos gyventojos nuomonei pritarė ir kitos į diskusiją aktyviai įsiliejusios moterys. Jos irgi neslėpė nusivylimo, piktinosi, kad maistui naudojamą vandenį yra priverstos, kaip ir anksčiau, pirkti prekybos centruose. Be to, kai kurios diskusijos dalyvės teigė, kad anksčiau centralizuotai tiekiamas vanduo buvo švaresnis, o „dabar košmaras“ arba „kartais rudas, kartais kaip pienas bėga“.

Susidomėjęs Kalvarijos gyventojų diskusija „Suvalkietis“ nutarė išsiaiškinti, ar iš tiesų kalvarijiečiams jau tiekiamas mieste pastatytoje naujoje vandens valymo stotyje išvalytas vanduo. Pakalbinome geriamąjį vandenį centralizuotai tiekiančios UAB „Kalvarijos komunalininkas“ direktorių Vytenį Micutą ir sužinojome, kad vandens valymo įrenginiai Kalvarijoje dar nepajungti. Švarus, kokybiškas vanduo jau tiekiamas tik Jungėnų gyventojams. Ten vandens valymo įrenginiai jau veikia. Todėl ir jau minėtoje diskusijoje dalyvavusi, kokybišku vandeniu pasidžiaugusi viena Jungėnų gyventoja kalvarijiečius ramino, teigdama, kad ir Jungėnuose iš pradžių dar bėgo pageležijęs vanduo, o „vamzdžiai šaudė, ėjo kažkokios oro bangos“.

Apsilankę Kalvarijoje ir kalbėdamiesi su UAB „Kalvarijos komunalininkas“ direktoriumi V. Micuta sužinojome, kad švarų, kokybišką vandenį iš naujosios vandens valymo stoties kalvarijiečiams pradėti tiekti planuojama vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje – rugpjūčio ar rugsėjo mėnesiais. Tai priklausys nuo to, kada darbus baigs vandens valymo įrenginių derintojai.

„Šiuo metu nauji vandens valymo įrenginiai, taip pat ir filtrai jau sumontuoti, – teigė V. Micuta. – Tačiau jie dar neprijungti prie vandentiekio tinklų, nes dar vyksta įrenginių derinimo darbai.“

Kokybiškas vanduo – tik rugsėjį

V. Micuta paaiškino, kad pradėti eksploatuoti naujuosius vandens valymo įrenginius nėra paprasta. Jo teigimu, po to, kai bus baigti vandens valymo įrenginių derinimo darbai ir geležį valantys vandens filtrai bus užpildyti vandeniu, į filtrus bus suleista gerųjų bakterijų, kurios iš vandens valo amonį.

„Tai irgi ilgas procesas, – sakė „Kalvarijos komunalininko“ direktorius. – Mat tos bakterijos gana ilgai dauginasi. Todėl, kol jų prisiveis tiek, kad išvalytų visą Kalvarijos gyventojams tiekiamą vandenį, gali praeiti ir kokie du mėnesiai. Žodžiu, realiausia, kad jau tikrai visiškai švarus ir kokybiškas vanduo kalvarijiečius pasieks tik rugsėjį.“

V. Micuta taip pat pasidalino kovo 23 d. Kalvarijoje ir Jungėnuose atliktų geriamojo vandens kokybės tyrimų rezultatais. Jie liudija, kad kalvarijiečiams centralizuotai tiekiamame vandenyje, kaip ir anksčiau, bendrosios geležies kiekis normas viršija kone 12 kartų (norma 200 µg/l, o tiekiamame vandenyje – 2317 µg/l). Be to, kaip ir anksčiau, gerokai viršijama leistina amonio kiekio norma vandenyje: norma yra 0,5 mg/l, o kalvarijiečiams tiekiamame vandenyje – 4,9 mg/l.

Jungėnuose, kur vandens valymo įrenginiai buvo paleisti vasario pabaigoje – kovo pradžioje, situacija jau kitokia. Jau minėtų tyrimų rezultatai parodė, kad čia gyventojams centralizuotai tiekiamame vandenyje bendrosios geležies kiekis yra 153,2 µg/l (norma 200 µg/l), o amonio – 2,4 mg/l (norma 0,5 mg/l). Šis parametras, jei tyrimai būtų vėl atlikti šiandien, būtų dar geresnis, nes per tą laiką vandens valymo įrenginiuose turėjo įsiveisti kur kas daugiau gerųjų, amonį iš vandens valančių bakterijų.

„Kalvarijos komunalininko“ vandens ūkio meistro Valdo Miciulevičiaus teigimu, tirti geriamojo vandens kokybę bendrovė privalo bent kartą per metus. Tačiau, pavyzdžiui, Kalvarijoje, anot V. Miciulevičiaus, per metus tokie tyrimai atliekami 3–4 kartus. Be to, bendrovė tiria ir vartotojus – Kalvarijos ligoninę, gimnaziją ir taip toliau – pasiekiančio vandens kokybę. Taigi, V. Miciulevičiaus teigimu, iš tiesų vandens kokybė tiriama gana dažnai.

Gyventojus suklaidinti galėjo neatidžiai skaitytas skelbimas

Svarstydami, kas galėjo lemti socialiniame tinkle kilusias nepagrįstas diskusijas dėl esą iš naujųjų vandens valymo įrenginių kalvarijiečiams tiekiamo vandens kokybės, su „Kalvarijos komunalininko“ direktoriumi V. Micuta priėjome prie išvados, kad taip nutikti galėjo dėl mieste, J. Basanavičiaus gatvėje, kovą vykusio vandentiekio tinklų perjungimo. Juolab kad tuo klausimu „Kalvarijos komunalininko“ tinklapyje buvo įdėtas bendrovės administracijos skelbimas, kad „planuota vandens perjungimą atlikti kovo 6 d., tačiau atsižvelgus į oro sąlygas perjungimo data perkeliama į kovo 15 d.“

Kad naujieji vandens valymo įrenginiai dar nepajungti, „Suvalkiečiui“ patvirtino ir J. Basanavičiaus gatvėje pastatytoje naujojoje vandens valymo stotyje dirbantys Vilniaus UAB „Infes“ specialistai. Šių eilučių autorės pakalbintas elektromontuotojas Irmantas Milaknis teigė, kad jis su dviem bendradarbiais tuo metu montavo vandens valymo įrenginių automatikos prietaisus.

Iš žemės išėjus pašalui, pasak I. Milaknio, nuo „Eso“ įvadinio apskaitos skydo į vandens valymo stotį bus tiesiamas elektros energijos tiekimo kabelis. Mat kol kas elektros energija naujųjų vandens valymo įrenginių dar nepasiekia. Todėl negalimi ir kiti svarbūs darbai: užpildyti vandens valymo filtrus vandeniu, juose pradėti veisti gerąsias bakterijas amonio pertekliui vandenyje mažinti. Tokiame objekte, kaip naujieji Kalvarijos geriamojo vandens valymo įrenginiai, I. Milaknio teigimu, reikiamas tokių bakterijų kiekis gali įsiveisti maždaug per du mėnesius.

UAB „Infes“ specialistas taip pat papasakojo, kad artinantis pirmosioms pavasario audroms, prie vandens valymo stoties specialistai sumontavo ir pajungė žaibolaidį. Objekto teritorijoje dar laukia ir aplinkos tvarkymo darbai.

Jungėnuose geriamas vanduo – skaidrus tarsi krištolas

Jau pakeliui į Marijampolę nutarėme apsilankyti Jungėnuose ir pakalbinti vietos gyventojus, kuriems jau tiekiamas naujuose valymo įrenginiuose išvalytas geriamasis vanduo. Parodyti, koks vanduo jos namuose dabar bėga iš čiaupo, paprašyta sutiko lauke besidarbavusi viename Palmių gatvės keturbutyje gyvenanti Danutė Aidukienė.

Moteris pasidžiaugė, kad kokybiško vandens Jungėnų gyventojai sulaukė dar prieš Velykas. Lig tol geriamąjį ir maistui gaminti skirtą vandenį Danutė su sutuoktiniu pirkdavo „bambaliais“. Deja, buityje – skalbdama, maudydamasi ir t. t. – Danutė buvo priversta naudoti pageležijusį vandenį. Dėl to, šeima patirdavo papildomų išlaidų, nes buvo priversta pirkti įvairias priemones, pavyzdžiui, kriauklei šveisti, skalbimo mašinai prižiūrėti. Nepaisant to prieš 8–9 metus įsigytos automatinės skalbimo mašinos įrenginiai, pasak D. Aidukienės, padengti rūdžių liekanomis.

Apie tai, kad Jungėnų gyventojams jau tiekiamas švarus, kokybiškas vanduo, anot Danutės, jai pranešė Vokietijoje gyvenantis sūnus. „Jis, matyt, internete pamatė tą informaciją ir man paskambino“, – pasakojo D. Aidukienė. Moteris teigė pati to nepastebėjusi, nes paleidus naujuosius vandens valymo įrenginius, iš pradžių, kol neišsivalė vamzdynai, Danutės teigimu, gyventojams tiekiamas vanduo vizualiai atrodė dar bjauresnis nei anksčiau. „Be to, vanduo iš čiaupų buvo purškiamas su oru, čiaupas drebėdavo ir plerpsėdavo“, – pasakojo moteris.

„Kalvarijos komunalininko“ direktoriaus V. Micutos teigimu, tokių nesklandumų Jungėnuose būta dėl to, kad vykstant bandymams derintojai pamiršo ir paliko neišjungtą vieną kompresorių. Kai įmonę pasiekė vietos gyventojų pranešimai, kad jų namuose vandens čiaupai šaudo ir purškia, į signalą sureagavo būtent „Kalvarijos komunalininko“ darbuotojai. Jie nuvyko į Jungėnus ir naujojoje vandens valymo stotyje viską, ką reikėjo, sureguliavo ir sutvarkė.

Gali būti, kad išvengti tam tikrų nesklandumų nepavyks ir pradėjus eksploatuoti naujuosius Kalvarijos vandens valymo įrenginius. Tačiau diena, kai į kalvarijiečių namus ir butus pradės tekėti kokybiškas geriamasis vanduo, jau, kaip sakoma, ne už kalnų.

Ričardo Pasiliausko nuotraukos



REDAKCIJA REKOMENDUOJA