Kalniškės mūšio vieta tampa valstybės reikšmės objektu

Alytus
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kalniškės mūšio vieta – ne tik Lazdijų rajono gyventojų, bet ir visos Lietuvos  gyventojų istorinei atminčiai svarbus objektas. Ją išsaugoti ir padaryti patrauklia vieta istorija besidomintiems turistams, reikšminga – moksleivių edukacijoms yra svarbu visiems. Vos už savaitės bus minima reikšminga data – 76-osios legendinio Kalniškės mūšio metinės. Ir tai, jog kasmet šis minėjimas tampa didele švente ne tik rajono, bet ir aplinkinių savivaldybių gyventojams, rodo didelę šios vietos reikšmę tautos gyvenime.

„Dėkojame, kad jau antrą kartą šį pavasarį randate laiko atvykti į Kalniškę aptarti šios vietos tvarkymo ir išsaugojimo idėjos“ – kalbėjo rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė ir jos pavaduotojas Audrius Klėjus, Kalniškės mūšio vietoje sveikindamiesi su Lazdijų rajono savivaldybės komisijos Laisvės kovoms įamžinti nariais, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Laurynu Kasčiūnu, Seimo nare Paule Kuzmickiene, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generaliniu direktoriumi, dr. Arūnu Bubniu bei Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Alytaus skyriaus vedėju Aliumi Baranausku. Susitikimo metu aptartos jau konkrečios Kalniškės įmažinimo idėjos ir jų finansavimo galimybės.

Atvykę svečiai siūlė įvairius variantus: nuo memorialinio ženklo, kuris būtų įrengtas Didvyrių kalnelyje ir kuriame būtų įrašytos Kalniškės mūšyje žuvusių partizanų pavardės, iki stambesnių projektų, pastatant simbolinį partizanų bunkerį – muziejų, interaktyvius stendus, kur atvykstantieji galėtų gauti daugiau žinių apie Kalniškės mūšį ir jo svarbą Lietuvos Nepriklausomybei. Aptartos tokio projekto įgyvendinimas ir terminai: priklausomai nuo apimties, jis gali būti įgyvendinamas laipsniškai, keliais etapais ir užtrukti kelerius metus.

Laisvės kovoms įamžinti komisijos  nariai – Janina Ražukienė ir Romas Leščinskas akcentavo, kad tvarkant Kalniškės Didvyrių kalnelį ir joje jau esančius paminklus, kryžius, svarbu išsaugoti viską taip, kaip patys šią vietą ilgus metus tvarkę ir prižiūrėję žmonės kūrė – su giminių ir šeimų čia pastatytais kryžiais, kitais čia žuvusiems partizanams skirtais įamžinimo ženklais. „Pati vieta turi ypatingą aurą, kurią jaučia kiekvienas, čia atėjęs. Svarbu nesuardyti šios harmonijos“ – sakė Kalniškės memorialinį ženklą šiuo metu kuriantis architektas Vytenis Rudokas.