REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 20 d. 21:20

Kalėjimų departamento direktoriaus patarėja: sistemoje jau negirdžiu žodžio „žulikas“

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


176549

Kriminologų dienai surengtoje diskusijoje „(Ne)kasdienio gyvenimo kriminologija ir jos galia“ dalyvavo kriminologijos temas analizuojantys mokslininkai ir praktikai. Tarp jų – ir Kalėjimų departamento direktoriaus patarėja Raimonda Čižauskaitė.

Kokių supergalių suteikia tarpdalykinis kriminologinis žinojimas? Kaip žiniasklaida prisideda prie visuomenės nuomonės formavimo apie nusikaltimus ir teisėsaugą? Kokiems kriminologinių idėjų inspiruotiems pokyčiams jau ryžtamasi įkalinimo įstaigose? Tokie ir kiti aktualūs klausimai buvo keliami diskusijoje.

Kalbėdama apie kriminologijos reikšmę bausmių vykdymo sistemoje Raimonda Čižauskaitė priminė, kad dirba neseniai, o iki tol joje dirbdama kaip nevyriausybinės organizacijos atstovė buvo aštri bausmių sistemos kritikė.

„Niekam ne paslaptis, kad turime dešimtmečiais apleistą, nuolatinių politinių reformų išvargintą ir nepaslankią greitiems pokyčiams bausmių vykdymo sistemą. Visgi, atėjusi dirbti įžvelgiu tam tikrų prošvaisčių ir poslinkių. Pavyzdžiui, jau beveik negirdžiu žodžio „žulikas“ ir vis dažniau girdžiu terminą - resocializacija. Kalėjimo departamente per pastaruosius metus labai sustiprėjo Resocializacijos skyriaus komanda, pataisos įstaigose pradėjo dirbti kvalifikuoti socialiniai darbuotojai ir numatoma jų plėtra, gerinamos psichologų darbo sąlygos. Aiškiai suprastas analitinio ir tiriamojo darbo poreikis, tad jau nuspręsta steigti atskirus kriminologų etatus, kurie pradžioje dirbtų kartu su dabar Resocializacijos skyriuje esančiais mokslininkais, o artimiausioje ateityje galvoti apie kriminologinės analizės komandą, kuri vykdytų stebėseną, analizę ir teiktų mokslines įžvalgas, rekomendacijas apie vykstančius procesus, taikomas priemones, jų veiksmingumą“, - teigė Kalėjimų departamento direktoriaus patarėja.

Anot R. Čižauskaitės, kriminologų pagalba bausmių vykdymo sistemai reikalinga susiduriant su iššūkiais, keičiant darbo kultūrą bei atsakant į daugybę klausimų - kiek taikomos bausmės padeda valdyti nusikalstamo elgesio riziką, įvertinti arešto bausmės tikslingumą ir atlikimo ypatumus, suprasti, ar veiksmingos taikomos elgesio keitimo programos, koks pusiaukelės namų veiksmingumas, kiek prieinamos ir efektyvios priklausomybių gydymo paslaugos ir kitus.

„Kriminologai yra mūsų ateitis, siekiant kurti naują, profesionaliomis žiniomis ir humanišku požiūriu paremtą bausmių vykdymo sistemą“, - diskusijoje sakė Raimonda Čižauskaitė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA