Kaišiadorių rajono „šimtukininkai“ ateitį kurs Lietuvoje

Kaunas
Rugilės Karengaitės (centre) pasiekimais ypač džiaugėsi jos artimieji.
Virginija Šimkūnienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šių metų valstybiniuose brandos egzaminuose Kaišiadorių rajono abiturientams puikiai pasisekė – turime net 18 šimto balų įvertinimų.Šimtukininkų žiniomis džiaugiasi ne tik patys, jų mokytojai, bet ir tėveliai, draugai. Gavus gerus įvertinimus drąsiai galima svajoti apie studijas, tolimesnį gyvenimo kelią. Su keliais aukščiausius balus gavusiais mokiniais pasišnekėjome.

Kruonio gimnaziją baigusi Rugilė Karengaitė gavo du šimtukus – iš anglų kalbos ir informatikos valstybinių brandos egzaminų. Mergina sako, nors tikėjosi šiuos egzaminus išlaikyti puikiai, aukščiausias įvertinimas buvo staigmena. „Artimieji labai džiaugėsi, mama verkė iš laimės“, – kalbėjo abiturientė. Mokykloje mergina buvo pirmūnė, tiesa, nemėgo tų dalykų, kuriuose reikia daug mokytis atmintinai, kaip biologijos ar istorijos. Jos stiprioji pusė – loginio mąstymo reikalaujantys tikslieji mokslai.

Rugilė jau gali pasidžiaugti įstojusi į Kauno Technologijos Universiteto programų sistemų studijų programą, o būsimiems abiturientams pataria koncentruotis į tuos dalykus, kurie sekasi ir patinka, bei nepamiršti skirti šiek tiek laiko ir mėgstamai veiklai, poilsiui ar sportui. Kita šios gimnazijos mokinė Danielė Cikanavičiūtė šimtą balų gavo iš anglų kalbos egzamino.

Pasisekė Danielei ir lietuvių kalbos egzamine, jame ji gavo 91 balą. Mergina sako, matematikos egzaminą laikiusi tik dėl pasikeitusios tvarkos, reikalaujančios norint stoti į valstybės finansuojamą vietą, reikia būti išlaikius šį egzaminą. „Tikėjausi panašių rezultatų. Anglų ir lietuvių kalbos siekiau kuo arčiau šimtuko, tačiau išėjusi iš lietuvių kalbos egzamino supratau, jog tai nebuvo geriausias mano rašinys, todėl nusiteikiau, kad prarasiu šiek tiek taškų“, – pasakojo Danielė.

Mergina rudenį pradės mokytis pramogų industrijų programoje Vilniaus Gedimino Technikos Universitete, tačiau minėjo, nežinanti, ar studijos bus pirmame plane – galbūt kur nors dirbs ar praktikuosis. Vėlesnėms abiturientų kartoms Danielė pataria stengtis prisitaikyti prie kiekvieno mokytojo sistemos, nes didelę dalį mokinio sėkmės nulemia būtent mokytojas ir nereikia stengtis visko mokėti puikiai. „VBE tikrina ne tik sausą teoriją – egzaminuose labiausiai pravers jūsų kantrybė, kūrybiškumas, lankstumas.

Todėl lavinkite save ne tik mokykloje – užsiimkite kūrybine veikla, sportu“, – pataria Danielė. Ir žinoma, pasak kalbintos šimtukininkės, abiturientui svarbiausia – nepalūžti psichologiškai. Rumšiškių Antano Baranausko mokyklą šiemet baigęs Juras Vosylius aukščiausią įvertinimą gavo iš matematikos valstybinio egzamino. Vaikinas savo rezultatų nustebintas nebuvo, pasak jo, jie puikiai atspindėjo įdėto darbo ruošiantis egzaminams kiekį. „Šeima žinojo mano sugebėjimus, tad jų taip pat labai nenustebino, bet šimtuku džiaugėsi labiau už mane“, - juokauja Juras.

Nuo rugsėjo jis studijuos ekonomiką Vilniaus Universitete, tačiau tikina, nesantis prisirišęs prie šios specialybės ir yra pasiruošęs ją pakeisti. Juras kitiems būsimiems studentams pataria ieškoti specialybės, kuri patiktų būtent jiems ir nebijoti keisti pasirinkimo. Pasak jo, egzaminų rezultatai labai priklauso nuo to, kaip žmogus mokėsi visus 12 metų ir koks mokymosi stilius jam priimtinas. „Svarbiausia, kuo mažiau „stresuoti“, nes tie egzaminai nėra tokie baisūs, kaip apie juos pasakoja“, - ramina Juras. Kita A. Baranausko gimnazijos abiturientė Indrė Zinkevičiūtė aukščiausią įvertinimą gavo iš lietuvių kalbos egzamino. Mergina tikina, kad didelių reikalavimų sau nekėlusi. „Papildomo pasiruošimo irgi buvo nedaug.

Tai labiau per visus mokslo metus sukauptos žinios, kadangi egzaminą aš suprantu ne kaip iššūkį, kuo geriau jį išlaikyti, bet tiesiog paprastą žinių patikrinimą“, - teigia
Indrė. Merginos planuose muzikantės kelias – mergina studijuos Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijoje. Pasak Indrės, paslapčių, norint gerai išlaikyti egzaminus, tikrai nėra. Svarbiausia jų nesureikšminti – I. Zinkevičiūtė į juos žvelgia kaip į kontrolinius darbus.

„Taip, jie svarbūs, tačiau tai neturėtų kelti tiek daug streso, kuris tikriausiai daugumai ir pakiša koją“, - kalbėjo Indrė. Ruošiantis lietuvių kalbos egzaminui, mergina pataria skaityti knygas, pamokose sukaupti kuo daugiau informacijos, o rašant rašinius, temoje stengtis atrasti kuo gilesnę prasmę.

Laura Blaževičiūtė