Kaip švenčiamos Kalėdos visame pasaulyje?

Vilnius
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Elena Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tikriausiai ne kartą esate girdėję, kad Rusijoje, Ukrainoje Kalėdos švenčiamos sausio 7 d., o ne gruodžio 25 d. kaip daugelyje pasaulio šalių. Bet tai tik vienas iš pavyzdžių, parodančių, kokios įvairios yra tautos ir kokios skirtingos jų tradicijos.

Airijoje yra įprasta palikti gabalėlį pyrago ir stiklinę gėrimo Kalėdų Seneliui, kad šis ir svečiuose atsikvėptų.

Ispanijoje, Portugalijoje ir Italijoje yra įkuriami Kalėdų miesteliai, kuriuose vaizduojama Marija, Juozapas ir kūdikėlis Jėzus. Tiesa, šiose šalyse vaikai tarp įvairių dekoracijų ieško ir vadinamojo „Caganer“, t. y. mažo, gamtos šauksmui paklususio ir nuleistomis kelnėmis pritūpusio žmogaus statulėlės. Manoma, kad šios statulėlės išpopuliarėjo XVII a., tikintis taip prišaukti geresnį derlių. Kita vertus, manoma, kad vaizduojamas žmogaus tuštinimasis simbolizuoja visų žmonių lygybę, nes kūdikėlis Jėzus yra Dievas žmogiškajame pavidale.

Čekijos Respublikoje Kalėdų dieną netekėjusios moterys puoselėja paprotį, labai panašų į lietuviškų Kūčių tradicijas. Mergina atsistojusi nugara į duris meta vieną savo batą per petį – jei bato kulnas lieka atsisukęs į duris, ji liks vieniša dar vienerius metus, jei batas į duris atsisuka priekiu – naujaisiais metais ji turi galimybę ištekėti ir palikti savo tėvų namus.

Metas nubaidyti raganas

Švedijos mieste Jevlėje jau daugiau nei 40 metų statoma didžiulė šiaudinė ožka, žyminti atostogų sezono pradžią. Kiekvienais metais bandoma sunaikinti ožką kuo greičiau – nuo 1966 m. Kalėdų ji sulaukė tik 10 kartų. Vietiniai žmonės persirengia Kalėdų Seneliu ar elfais ir bando sunaikinti šiaudinį paminklą.

Remiantis senuoju Norvegijos tikėjimu, raganos ir velniai Kalėdų dieną pavagia šluotas ir keliauja per dangų. Dėl to didžiosios šventės dieną visos šluotos ar kiti valymo įrankiai yra paslepiami, o vyrai užtaiso savo šautuvus ir keliauja laukan, kad nubaidytų skraidančias raganas.