Kaip prižiūrėti lauko baldus, terasų grindis

Marijampolė
Gintaras Kandrotas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vasariški orai vilioja pasėdėti terasoje ar pavėsinėje. Tačiau dažnas pastebime, kad po žiemos mediniai terasos baldai atrodo tarsi praradę spalvą, kažkokie nublukę, gal net kažkiek nušiurę... Tas pats nutinka ir su terasos grindimis, žinoma, jei tik jos medinės.

Kaip prižiūrėti, kokiomis priemonėmis atnaujinti terasų, pavėsinių baldus, medines grindis, patarimais su „Suvalkiečio“ skaitytojais dalijasi Marijampolėje, J. Jablonskio gatvėje veikiančios dažų parduotuvės „Spalvų harmonija“ savininkas Darius Bernotas.

Pasak jo, ir medinius lauko ar terasų baldus, ir terasų ar pavėsinių grindis geriausia yra aliejuoti. Tai, beje, tinka visiems mediniams horizontaliems paviršiams lauke. Aliejai atstumia vandenį ir nešvarumus, o tuo pačiu išsaugo, išryškina natūralią medienos tekstūrą, palengvina paviršiaus priežiūrą, apsaugo paviršių nuo skilinėjimo.

Jeigu baldai (ar grindys) nauji, aliejumi juos įtrinti reikėtų bent du kartus. Tam, pasak Dariaus, jokių specialių įgūdžių nereikia. Aliejai įtrinami teptuku arba kempine. Ištepus vieną kartą, reikėtų palaukti gamintojo nustatytą laiką (paprastai tai būna apie 1 para) ir procedūrą pakartoti dar kartą.

- Svarbu aliejaus netepti storai. Tepti reikėtų plonai ir aliejų gerai įtrinti. Jei nutepus antrą kartą po 20 minučių ant paviršiaus vis dar yra nesusigėrusio aliejaus, jį reikėtų švelniai nuvalyti kempinėle, kad nesusidarytų dėmės, - atkreipia dėmesį D.Bernotas.

Paprastai nutepus antrą kartą, po paros baldais (ar grindimis) jau galima pilnai naudotis, o vanduo nuo taip apdirbto paviršiaus nubėgs kaip nuo žąsies.

Jei jūsų baldai tarnauja jau ne pirmą sezoną, nėra nauji ir nėra apsaugoti nuo saulės ar lietaus, juos atnaujinti reikėtų kasmet. Žinoma, jei baldai tiesioginės saulės ir lietaus negauna, aliejavimo procedūrą gal užteks pakartoti kas 3-4 metus. Svarbu ir tai, iš kokio medžio baldai pagaminti.

Prieš aliejuojant nenaujus baldus, užtenka nuo jų nuvalyti dulkes, kitus nešvarumus. Šveisti, skusti, gramdyti senojo impregnanto nereikia. Tepti aliejumi tokius baldus taip pat reikėtų porą kartų.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad baldus ar terasos grindis aliejumi tepti reikėtų pavėsyje, vengiant tiesioginių saulės spindulių.

Jei baldai pajuodę, yra specialių medžio balinimo priemonių. Jos taip pat tepamos teptuku. Kartais vieno karto nepakanka, procedūrą tenka kartoti. Tačiau jei juodulys įsiskverbęs į medį labai giliai, šimtaprocenčio rezultato balinimo priemonė gali ir neduoti. Tokiu atveju dar galima bandyti paviršių šveisti mechaniniu būdu arba tiesiog uždažyti baldams skirtais dažais.

Kalbėdamas apie baldams skirtus aliejus D.Bernotas sakė, jog jų spalvų paletė labai plati. Tačiau dauguma lietuvių mėgsta natūralų medį, tad renkasi bespalvį ar nedaug paspalvintą impregnantą. Tiesa, pašnekovo teigimu, apie penktadalis klientų dar vis pageidauja, kad mediniai lauko baldai daugiau ar mažiau blizgėtų. Tuomet jiems siūlomi lauko sąlygoms skirti lakai.

Paklaustas apie medžiui skirtų aliejų kainas, D.Bernotas sakė, jog jų yra įvairių. Vieną litrą aliejaus galima nupirkti ir už kelis eurus, ir už 40 eurų. Na, o kokybiško aliejaus litras kainuoja apie 8 eurus. Tokio kiekio užteks dviem eilėm padengti apie 5 kvadratinių metrų paviršių.

Gintaro Kandroto nuotrauka