REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Kovo 25 d. 08:10

Kaip nenusipirkti būsto su skolomis?

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


169423

Įsigijote naują būstą ir į jūsų pašto dėžutę pradėjo plūsti laiškai apie ankstesnių savininkų įsiskolinimus? Skamba kaip košmaras, tačiau su šia problema susiduria ne vienas naujas būsto pirkėjas.

Aptariame, kaip patikrinti, ar perkamas butas neturi skolų, ir ką daryti, jeigu paaiškėjo, kad įsigijote būstą su įsiskolinimais.

Kaip patikrinti, ar būstas neturi skolų

Ypatingai budrūs būkite tuomet, kai būstas parduodamas skubiai ir už kur kas mažesnę nei rinkos kainą. Tai gali reikšti, kad ant savininko vardo kybo įsiskolinimai už, pavyzdžiui, komunalines paslaugas, o tuomet jau seks skolų išieškojimas ir antstolių laiškai.

Patikrinti, ar perkamas būstas neturi netikėtumų iš teisinės pusės, nėra sudėtinga. Pirkėjui reikėtų kreiptis į notarą, kuris šią informaciją patikrins reikiamuose registruose ir jūs sužinosite, ar būstas turi daugiau negu vieną savininką, ar jame nėra priregistruotų nepilnamečių arba kitokių sąlygų, dėl kurių pirkimo procesas gali prailgti.  

Skolų išieškojimu užsiimančiu įmonių atstovai sako, kad esamus buto įsiskolinimus patikrinti turėtų pats būsto pirkėjas. Nusirašę skaitiklių duomenis ir turėdami atsiskaitymų knygelės numerį kreipkitės į komunalines paslaugas teikiančias institucijas – jos pateiks informaciją apie būsto įsiskolinimus, jeigu tokių esama.

Svarbu žinoti, kad nors parduodant būstą jo savininkas yra įpareigotas notarui pateikti pažymą iš namą administruojančios įmonės ar bendrijos apie skolų nebuvimą, tokios pažymos nėra būtinos iš komunalinių paslaugų teikėjų. Vis dėlto, pirkėjas turi pilną teisę reikalauti tokių pažymų prieš pasirašydamas būsto pirkimo sutartį. Paskutinę dieną perimdami iš savininko būsto raktus taip pat dar sykį kartu susitikrinkite visų skaitiklių duomenis.

Na, o norėdami pilnai apsisaugoti nuo galimų netikėtumų, pas notarą sudarykite turto perdavimo – priėmimo aktą su informacija, iki kokių skaitiklių duomenų už komunalines paslaugas moka ankstesnis savininkas, bei susitarkite dėl visų kitų papildomų sąlygų.

Ką daryti, jei būstas turi skolų už komunalinius mokesčius?

O ką daryti būsto pirkėjui tuo atveju, kai paaiškėja, kad ankstesni savininkai neapmokėjo įsiskolinimų už komunalines paslaugas – elektrą, dujas, vandenį, kabelinę televiziją?

Svarbu žinoti, kad pirkdami namą ar butą, jūs nenuperkate buvusio savininko paliktų skolų automatiškai, nebent tai numatyta pirkimo-pardavimo sutartyje. Minėtos skolos vis tiek priklauso tam žmogui, kurio vardu mokesčiai už komunalines paslaugas turėjo būti sumokėti, tai yra buvusiam būsto savininkui.

Jeigu nepavyksta susitarti su buvusiu savininku ir šis nesutinka skolų apmokėti, o jūsų adresu keliauja įspėjantys laiškai, geriausia tokioje situacijoje yra kreiptis į atitinkamas institucijas, kurioms būsto pardavėjas yra skolingas, ir paprašyti jų atskirti senąjį įsiskolinimą nuo jūsų sąskaitų.

Primename, kad pareiga mokėti už būstui suteikiamas komunalines paslaugas atsiranda nuo to momento, kai pirkėjas oficialiai tampa nekilnojamo turto savininku ir savo vardu sudaro sutartis su atitinkamų paslaugų tiekėjais. Tai reiškia, kad jūs turite mokėti tik už jums suteiktus resursus ar paslaugas.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA