REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Vasario 26 d. 11:20

Kaip Kremliaus propaganda pasiekia ir vaikus?

Vilnius

https://stock.adobe.com/

Dominykas JareckasŠaltinis: Etaplius.lt


166475

Rusijos karinė istorija kaip šešėlis velkasi iš paskos šalies ir neleidžia pamiršti karines represijas prieš Lietuvą ir kitas pasaulio valstybes. O šiandieniniai įvykiai Rusijoje, taip pat negerina šalies įvaizdžio. Tačiau Kremlius siekė ir tikėtina, kad po šalyje vykstančių neramumų, dar labiau sieks pakeisti šalies ideologiją ir gerinti šalies įvaizdį pasitelkiant vis agresyvesnius propagandos įrankius. O Rusijos propagandistai taikosi ne tik į suaugusiuosius, bet ir į vaikus.

Rusijos propaganda visur 

Pasitelkus propagandą, siekiama gerinti šalies įvaizdį ir užglaistyti, tai kas nėra labai gražu. Rusijos propagandistai nuo senų senovės naudojo įvairius propagandos įrankius ir kanalus. Pasitelkiama įvairias žiniasklaidos priemones. Specialiai tam kuriami naujienų portalai, kuriuose rašomi ir publikuojami melagingi straipsniai, socialinėje erdvėje, dažnai galima sutikti propagandinių žinučių, nuotraukų ir video medžiagos, kaip propagandos įrankis pasitelkiami filmai ir net animaciniai filmukai vaikams, siekiant, nuo pat mažumės vaikams sudaryti teigiamą įvaizdį apie Rusiją.

Propaganda filmuose ir animaciniuose filmukuose 

Pasaulyje paplitę rusiški filmai ir animaciniai filmukai, slepia propagandos pėdsaką, kuomet žiūrovas pats to nesuprasdamas žiūri filmą ar filmuką, slepiantį sovietinės Rusijos palaikymą. Lietuvoje rusiškas kinas ir filmukai yra gana gausiai žiūrimi ir palaikomi, nuo senais laikais pastatytų iki naujai išleistų filmų ir filmukų. Rusiški animaciniai filmai „Maša ir Lokys“, „Vaikai priesš burtininkus“, kino filmai „Šaltasis tango“, „Krymas“ „Vikingas“, dokumentinis filmas „Krymo sugrįžimas į tėvynę“ - šie ir panašūs Rusijos propagandiniai filmai pasiekė ir Lietuvių akis. Nors sovietiniai laikai seniai praėję, Rusija nerimsta ir pasauliui bando skiepyti savo ideologijas ir imasi pačių mažiausių žiūrovų - vaikų. Taip bandoma užauginti naują kartą, kuri Rusijos buvusius ir esamus veiksmus vertintų teigiamai. Tai pasiekti bandoma per mažųjų žiūrovų mėgstamus ir žiūrimus animacinius filmukus. Vienas populiariausių ir labiausiai pasaulį ir Lietuvą užkariavusių animacinių filmukų yra ,,Maša ir Lokys’’ Filmuke vaizduojami Rusijos tautiniai atributai, kaip NKVDistų kepurė ant Mašos galvos, su kuria ji nuo kiškio puolimo saugo morkas. Ekspertų teigimu, tokie ir panašūs vaizdai filmuke rodo Rusijos norą pateisinti savo teritorinę ekspansiją ir jau mažiems vaikams pateikti „Rusijos, it gerojo lokio“ įvaizdį.

Propagandos įtaiga animacijoje 

Filmai ir animaciniai filmukai turi ypatingą įtaigą, nes juose vaizduojami gražūs vaizdai ir geros emocijos veikia žmonių protą ir jausmus. Todėl tai pasitelkiant, paprasta skleisti propagandinę žinią. Žmonės, tai žiūrėdami, dažnai, net nesupranta, kad jiems rodoma propaganda, nes ji įvilkta į meno formą. Pasitelkiant animaciją bandoma paveikti vaikų protą ir mąstymą. Vaikai dar nežino istorijos ir neturi kritinio mąstymo, tad matydami vienokią ar kitokią simboliką ant gero, jiems patinkamo personažo, manys, kad ta simbolika nieko blogo nereiškia ir pamatę lėktuvą, tanką ar kareivį su tokia pačia simbolika, kaip jų mėgstamas teigiamas personažas, manys, kad tai yra gerai ir taip turi būti. Iš pažiūros tai gali atrodyti, nieko baisaus, tačiau įsigilinus į mažas detales ir smulkias simbolikas, suprantame, kad tai gali būti puikus propagandos ginklas, kuriuo paveikiami patys mažiausi žiūrovai. 

Tad ar pastebite mus supančią propagandą klausiame Jūsų. Spausk žemiau pateiktą nuorodą ir dalyvauk apklausoje: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFDVR9s_2xWB3FQ3iDz-EkFhmuY-WaWO2hkTw8RiqQcu-tGw/viewform 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA