REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 10 d. 19:52

Kaip karantino metu gyvuoja kaimo turizmas - kai kur netgi trūksta laisvų vietų

Alytus

Povilas GoberisŠaltinis: Etaplius.lt


125565

Koronavirusas gan stipriai smogė ne tik daugeliui verslų, bet ir laisvalaikio, sveikatingumo bei kaimo turizmo sektoriams. Nagrinėjant pastarojo situaciją, atšauktos visos išankstinės rezervacijos, tarp jų ir bene didžiausią dalį sodybų pajamų generuojančios asmeninės šventės bei renginiai. Sodybų nuomos verslas yra itin priklausomas nuo sezoniškumo, todėl kai kurių sodybų savininkai ieško būdų nuostoliams kompensuoti, ypač jei karantinas užsitęstų, ir teigia, kad šio sezono nurašyti į nuostolius ir viltingai laukti kito tiesiog negali. Tačiau ar tikrai visi pokyčiai – vien tik pesimistiniai, o gal pandemijos kontekste yra ir išlošusiųjų?

Kaimo turizmo sektorius ir koronavirusas: kodėl kai kurios sodybos išlošia daugiau nei įprastai šiuo metų laiku?

Pasak Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentės Agnės Vaitkuvienės, dėl karantino kaimo turizmo sezonas šiemet prasidėjo anksčiau, tačiau anaiptol ne visiems verslininkams. Sunkmetį išgyvena didelės sodybos, kurių viename pastate įrengta daug kambarių, galinčios nakvynės paslaugas suteikti gausiems kolektyvams. Tuo tarpu daug dėmesio ir ilgalaikių nuomos užsakymų sulaukia sodybos, turinčios nedidelius atskirus namelius poroms ar šeimoms.

Rado būdą, kaip „įdarbinti“ laisvas sodybas

Pastaruoju metu nemažai lankytojų sulaukė nuošaliau prie vandens telkinių, jūros ar miškingose teritorijoje įsikūrusios kaimo turizmo sodybos, teikiančios apgyvendinimo paslaugas atskiruose nameliuose. Jose mielai apsistoja tiek grįžę iš užsienio ir privalomai turintys 14 d. praleisti karantine, tiek kontaktavę su sergančiaisiais asmenys, tiek ir norintys saugiai leisti laiką su šeimomis.

Medikai dirba rizikuodami savo ir artimųjų sveikata, tačiau po kontakto su segančiaisiais dažnai neturi kur praleisti 14 d. termino atsiskyrę nuo šeimos, todėl kaimo turizmo sodybos tam ypač tinka. Kai kurių sodybų, priklausančių Lietuvos kaimo turizmo asociacijai, šeimininkai jau nuo kovo pab. medikus, turėjusius kontaktų su sergančiaisiais koronavirusu, saviizoliacijai priima nemokamai.

Kaimo turizmo sodybos šeimoms, norinčioms karantino metu pagyventi nuošaliai

Sodybų šeimininkų požiūris į šį karantino laikotarpį labai skiriasi. Kai kurie verslininkai prieglobsčio emigrantams ir medikams nesuteikia, t. y. atsisako priimti svečius, kuriems saviizoliacija – privaloma. Dažnai norint užsisakyti sodybą telefonu netgi gali tekti išgirsti klausimą: „Kada paskutinį kartą buvote užsienyje?“

Turintys užsakymų ir besirūpinantieji savo klientų saugumu šeimininkai sodybas nuomoja tik pavieniams asmenims arba šeimoms, norinčioms karantino metu pagyventi nuošaliai bei pasimėgauti buvimu arčiau gamtos. Daugelis mažųjų kaimo turizmo sodybų, galinčių aptarnauti itin ribotą kiekį poilsiautojų, apgyvendintos jau nuo pat karantino pradžios. Vieno mėnesio nuomos kaina gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Galime rasti nemažai tokio tipo sodybų, nebeturinčių laisvų namelių iki pat karantino pabaigos.

Kaip sodybos pasiruošė priimti svečius karantino metu?

Kaimo turizmo sodybose ne tik kruopščiai prižiūrimos ir dezinfekuojamos patalpos, bet kinta svečių įsiregistravimo ir išsiregistravimo procedūros: pavyzdžiui, namelių raktai paliekami iš anksto sutartose vietose, o už paslaugą atsiskaitoma tik banko pavedimu.

Ir nors sveikatos specialistai teigia, jog ši pandemija neturėtų riboti poilsio lauke, kaip parodė lietuvių patirtis pirmosiomis karantino savaitėmis, daugelis privalomos izoliacijos namuose nesilaikė ir nugulė parkų suoliukus, treniruoklius, vaikų žaidimų aikšteles ir t. t. Todėl kaimo turizmo sodybų savininkai įvairiais būdais stengiasi riboti svečių judėjimą sodybos teritorijoje. Pavyzdžiui, greta esančiose namelių terasose perstumdomi lauko baldai, kad tarp skirtinguose nameliuose apgyvendintų svečių būtų kuo didesnis atstumas ir svečiai išvengtų kontakto. Jei sodybų teritorijos iki šiol buvo bendros, tai pastaruoju metu kiekvienas namelis turi atskirą teritoriją.

Daugiau: sodybos nuoma.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA