REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Vasario 25 d. 19:00

Kaip išlaikyti augintinius laimingus ir sveikus žiemą

Vilnius

Pastebėjimas. Šuns vangumas, kūno drebulys gali būti pirmasis požymis, kad augintiniui lauke yra per šalta ir jau laikas grįžti į šiltą patalpą. StockSnap nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


29925

Daugelis augintinių šeimininkų žino apie šunims ir katėms kylančią grėsmę dėl karščio, tačiau labai žema aplinkos temperatūra jiems gali kelti dar didesnį pavojų.

Dėl didelio šalčio ir ledinių paviršių – žiema pavojingas laikas. Paprastai manoma, kad šunys dėl jų kailio yra atsparūs šalčiui, tačiau tai klaidinga nuomonė. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Veterinarijos rizikos vertinimo skyriaus vedėjas dr. Eugenijus Jacevičius pažymi, kad storas gyvūno kailio sluoksnis neapsaugo visų kūno dalių. Ypač gali būti pažeidžiamos pėdos, kurios liečiasi su šaltu žemės paviršiumi, bei keturkojų ausys ir nosis.

Vertindami šalčio poveikio riziką augintiniui, jų šeimininkai turėtų atsižvelgti į augintinio dydį, veislę, bendrą sveikatos būklę ir, žinoma, pirmiausia į aplinkos temperatūrą bei oro sąlygas.

Prisiminkite, kad termometrai gali rodyti vieną temperatūrą, tačiau, pučiant vėjui, šalčio pojūtis ir poveikis gali būti daug didesnis. Esant dideliam šalčiui bei pučiant stipriam vėjui, ilgas buvimas lauke nebus saugus nė vienam augintiniui. Kartais tiesiog yra per šalta, kad augintiniai galėtų būti lauke, nepriklausomai nuo jų kailio storio ar veislės.

Ilgai veikiant šalčiui, gyvūnui gali iškilti nušalimų ar hipotermijos pavojus, kuris atsiranda, kai organizmas nebegali išlaikyti normalios kūno temperatūros. Šuns vangumas, kūno drebulys gali būti pirmasis požymis, kad augintiniui lauke yra per šalta ir jau laikas grįžti į šiltą patalpą.

Šuns amžius ir bendra sveikatos būklė taip pat gali padėti nustatyti augintinio toleranciją žemai temperatūrai. Augintinio šeimininkai dažniausiai žino gyvūno amžių, tačiau ne visada gali žinoti apie naujas ar pablogėjusias sveikatos problemas. Žiema yra geras laikas nuvesti augintinį pas veterinarijos gydytoją sveikatai patikrinti. Sveiki šunys labiau toleruoja žemą temperatūrą nei tie, kurie turi sveikatos problemų.

Dr. E. Jacevičiaus nuomone, gyvūnams, sergantiems cukriniu diabetu, širdies ligomis, inkstų ligomis ar hormonų disbalansu, gali būti sunkiau reguliuoti kūno temperatūrą ir jie gali būti labiau jautrūs šalčio poveikiui. Tas pats pasakytina apie labai jaunus ar labai senus naminius augintinius.

Žiema gyvūnui gali būti pavojinga ne tik dėl šalčio. Ledas, sniegas, druska ir cheminės medžiagos, naudojamos sniegui ar ledui tirpinti, gali pažeisti jūsų augintinio pėdas. Todėl kiekvieną kartą, kai grįžtate iš pasivaikščiojimo lauke, nuvalykite ar nuplaukite jo pėdas.

Taip pat reguliariai tikrinkite pėdas dėl sužalojimų. Ledas ir sniegas gali sukelti skausmingų įtrūkimų ir kraujavimą. Vedžiojant šunį lauke, reguliariai patikrinkite, ar nėra ant plaukų tarp pėdos pirštų sniego ar ledo sankaupų – tai gali sukelti šuns pėdų pažeidimų ar net nušalimą.

Specialistas pastebi, kad žiemą augintiniui reikia daugiau energijos, kad būtų tinkamai reguliuojama kūno temperatūra, todėl gali prireikti papildomų kalorijų. Svarbu nepadaryti klaidos, maitinant per daug, nes nutukimas sukelia sveikatos problemų.

Augintiniai žiemą, kaip ir vasarą, gali justi didelį troškulį, todėl būtinai reikia duoti daug gėlo vandens. Sniegas nėra vandens pakaitalas.

Dažnai pripildykite indus, kad jie neužšaltų. Niekada nenaudokite metalinio vandens indo lauke šaltu oru, nes jūsų šuo gali susižaloti liežuvį – šiltas, drėgnas liežuvis gali prilipti prie šalto metalinio paviršiaus.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA