REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2017 m. Birželio 20 d. 17:00

Kaip dažyti medinį namą?

Marijampolė

Gintaras KandrotasŠaltinis: Etaplius.lt


7200

Apie medinių namų (ir ne tik namų – bet kurių pastatų, kurių apdaila – medinės lentelės) „Suvalkietis“ kalbėjosi su Marijampolėje, J. Jablonskio gatvėje veikiančios dažų parduotuvės savininku Dariumi Bernotu. Nuo 1993 metų su dažais dirbantis marijampolietis tikrai turi ką patarti tiems, kas savo namus nori dažyti patys.


Foto galerija:

5124.jpg
5125.jpg
5126.jpg
5127.jpg
5128.jpg
5129.jpg
5130.jpg
5131.jpg
5132.jpg
5133.jpg

Prieš kelis dešimtmečius gyvenusieji mediniuose, dailylentėmis apkaltuose namuose turėdavo nemažą galvos skausmą, kai reikėdavo namą dažyti. Dažų praktiškai nebuvo. Namų dažymui naudodavo pokostą, į kurį maišydavo geltonos ar žalios spalvos pigmentą (didesnio šių pasirinkimo irgi nebuvo). Visgi toks dažymo būdas buvo gana ilgaamžis, tik visi namai dėl spalvų nebuvimo atrodė vienodai. Kiek vėliau atsirado latvių gamybos alkidiniai dažai, taip vadinami „rusiški aliejiniai“. Spalvų buvo daugiau, bet kas 3–4 metai namus reikėdavo perdažyti: tokie dažai tiesiog ilgiau neatlaikydavo. Šiais laikais, atsiradus kitokiems dažams, perdažyti namą užtenka kas dešimt metų, o kartais ir dar rečiau.

Apie medinių namų „Suvalkietis“ kalbėjosi su Marijampolėje, J. Jablonskio gatvėje veikiančios dažų parduotuvės savininku Dariumi Bernotu. Nuo 1993 metų su dažais dirbantis marijampolietis tikrai turi ką patarti tiems, kas savo namus nori dažyti patys.

Permatomi ar visiškai padengiantys dažai?

Jei namas naujas arba jei jis bus apkalamas naujomis lentelėmis, pirmiausia reikėtų nuspręsti, kokius dažus joms rinktis – permatomus (skaidrius) ar visiškai padengiančius. Taip pat yra svarbu, ar lentelės obliuotos, ar ne. Pirmieji neuždengia medžio faktūros, tačiau jų tarnavimo laikas – gerokai trumpesnis. Visiškai bespalvių impregnantų D. Bernotas rinktis nerekomenduoja – dėl saulės poveikio jų neliks jau po metų, ir nesvarbu, kokios firmos jie pagaminti. Tad kažkokio atspalvio pigmento į dažus įmaišyti reikėtų. Tačiau jei nudažytą paviršių kaitins saulė, merks lietus, ilgiau kaip 35 metus tokie permatomi dažai nelaikys, teks vėl šveisti ir dažyti. Žinoma, pavėsyje jais dažytas paviršius gražus išliks ilgiau.

– Jei norime, kad dažai laikytų ilgiau, reikėtų rinktis tuos, kurie dažomą paviršių padengia visiškai. Geros firmos savo dažams paprastai duoda 10 metų garantiją. Iš patirties galiu pasakyti, kad tiek dažai tikrai atlaiko, o kartais – ir dar ilgiau, sakė D. Bernotas.

Svarbu elastingumas

Pasak jo, praktiškai visi šiuolaikiniai dažai gaminami vandens pagrindu, jie beveik bekvapiai, yra ekologiški, o svarbiausia – elastingi.

– Kaip bebūtų, medis kažkiek juda, ir jei jį dengianti dažų plėvelė bus standi, kieta, ji paprasčiausia po kurio laiko sutrūkinės, ims luptis. Vandens pagrindu pagamintų dažų plėvelė yra elastinga, todėl šie dažai ir atlaiko ilgiau, aiškino ilgametę patirtį turintis dažų pardavėjas.

Rinkoje yra ir vadinamų senoviškų, aliejinių (arba alkidinių) dažų, kokiais mediniai namai buvo dažomi anksčiau. Jie pigesni, tačiau jais nudažytas namas gražus bus 23 metus, paskui dažai ims trūkinėti ir luptis. Priežastis paprasta: jų plėvelė yra kieta, neelastinga ir veikiant vandeniui bei saulei ima trūkinėti.

Beje, pradžioje, kai tik atsirado vandens pagrindu pagaminti dažai, pirkėjai į juos žvelgė labai nepatikliai: esą jei jie su vandeniu, tai nusiplaus po pirmo lietaus...

– Šis mitas buvo labai gajus, sunku buvo įtikinti, kad yra priešingai, prisimena D. Bernotas.

Gruntuoti ir pirmą kartą dažyti reikėtų dar neužkaltas lenteles

Jei namas bus apkalamas naujomis lentelėmis, patariama jas dar neužkaltas gruntuoti iš visų pusių. Taip reikės ir mažiau dažų, o į nematomą dailylenčių pusę nesiskverbs įvairūs medžio kenkėjai. Po gruntavimo reikia palaukti 3 dienas, o tuomet vis dar neužkaltas dailylentes nudažyti pirmą kartą (tik matomą pusę). Taip rekomenduojama todėl, kad medis „juda“, ir jei lentelės būtų dažomos jau sukaltos, suglaustos, pro vėliau atsiradusius plyšelius gali pasimatyti nedažytas medis. Na, o antrą kartą dailylentes reikėtų dažyti jau užkaltas ant namo. Paprastai dviejų kartų užtenka, trečią kartą rekomenduojama dažyti nebent tuos paviršius, kuriuos nuolat kaitins saulė ar merks lietus (pietinę ir vakarinę namo puses). Daugiau jokios ypatingos priežiūros nudažytam paviršiui nereikia.

Nerekomenduojama dirbti kaitinant saulei

Jei dažomas senas namas, kurio lentelės anksčiau jau buvo dažytos, D. Bernotas pataria rinktis visiškai padengiančius dažus. Žinoma, paviršių prieš dažant reikia paruošti – nuvalyti dulkes, pelėsius, kerpes, nušveisti atšokusius senus dažus. Tam tinka bet kokios priemonės – gremžtukai, vieliniai šepečiai ir kt. Tačiau nugremžti gerai besilaikančius senus dažus nėra būtina.

Paruošus jau dažytą paviršių, jo gruntuoti nebūtina, nors tokio grunto taip pat yra. Tačiau, pasak D. Bernoto, pirmą kartą dažyti galima kiek labiau atskiestais dažais, kad jie geriau įsiskverbtų. Na, o antrą kartą dažoma jau neskiestais ar mažiau atskiestais dažais, ir dviejų kartų paprastai pakanka.

– Tarp pirmo ir antro dažymo turėtų praeiti mažiausia penkios valandos, jei dažoma vandeniniais dažais (alkidiniai dažai, vaitspiritiniai impregnantai džiūsta mažiausia parą). Tačiau dar geriau, jei antra eile dažoma kitą dieną, pastebėjo konsultantas.

Dar vienas jo patarimas – dažyti esant ne mažesnei, nei 15 laipsnių temperatūrai ir nedažyti tiesiogiai kaitinant saulei. Jei diena saulėta, geriau darbą suplanuoti taip, kad dažytojas visada dirbtų pavėsyje. Be to, prieš dažant namą reikėtų pasidomėti orų prognozėmis – geriau, kad po dažymo kokią savaitę nebūtų lietaus.

Žinoma, negalima dažyti ir šlapio, drėgno medžio. D. Bernotas su šypsena prisimena vieną klientą, kuris kažkieno patartas namą nudažė... po lietaus ir paskui stebėjosi, kad dažai trumpai laikė.

Geriausia – teptuku

Dažant namą svarbu ne tik geri dažai, bet ir geras įrankis. Lenteles geriausia dažyti yra teptuku. Geras teptukas gali kainuoti ir 8, ir 10, ir dar daugiau eurų, tačiau jis bus vertas tų pinigų. Tokie teptukai yra ergonomiški (pavyzdžiui, padaryt taip, kad juos galima užkabinti ant dažų kibiro, kai reikia padaryti trumpą pertrauką; yra galimybė pailginti jų kotą ir t. t.), jų šeriai – labai tankūs (paimama daugiau dažų, nereikia nuolat baksnoti į kibirėlį).

Kas pigiau?

Paklaustas apie spalvas ir jų madas, D. Bernotas pabrėžė, kad spalvų paletės, siūlomos lauko darbams, yra gerokai siauresnės, nei skirtos vidaus darbams:

– Gamintojai per daug metų atsirinko, kurios spalvos atsparios blukimui. Vyrauja šviesios spalvos – jas mažiau veikia saulė. Vyresni žmonės dar teiraujasi ryškesnių spalvų, ypač geltonos – tokia namų spalva buvo populiariausia Lietuvoje daug metų. Jaunesni, pasidairę užsienyje, renkasi švelnesnes, pastelines spalvas, kiti, gyvenę Skandinavijoje, susižavi ten labai populiaria tamsiai raudona spalva. Spalvos taip pat yra derinamos prie bendros aplinkos, namo stogo.

Tai kiek gi kainuoja namo dažymas? Į šį klausimą D. Bernotas atsako taip:

– Vidutiniam namui nudažyti reikia trijų keturių 10 litrų talpos kibirų dažų. Kibiras dažų gali kainuoti ir 48 eurus, ir per 80 eurų – viskas priklauso nuo dažų kokybės. Tačiau jei dažysime pigiausiais dažais ir po 3 ar 4 metų reikės perdažyti vėl, dar klausimas, kas bus pigiau: ar kaskart gaišti daug laiko namo paruošimui, dažymui ir kelis kartus dažyti pigiais dažais, ar vieną kartą dažyti gerais dažais.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA