Surinkusi 97 balų, šauniausia tapo Anglininkų kaimo bendruomenė, vadovaujama L. Babensko.
Angle down Atgal

Kaimo bendruomenių susitikimas: amatai, pranešimai ir rinkimai

„101-mečio amatas” - taip Kaišiadorių VVG pavadino tradicinę kaimo bendruomenių susitikimą, kuris vyko saulėtą praėjusį šeštadienį Žiežmariuose. Tai jau XIV konferencija, kurioje, be pranešimų, aukojimo dovanų ir kitų veiklų buvo paskelbta ir apdovanota šauniausia rajono kaimo bendruomenė.

Spalio 19 -ąją besirenkančius į Kaišiadorių vietos veiklos grupės organizuotą 14 – ąjį kaimo bendruomenių susitikimą pasitiko saulė ir lapais nuklota Strėvos pakrantė prie kultūros namų.

Salėje, registruojantis dalyviams, buvo į ką akis paganyti. Ant scenos savo dirbinius išrikiavo amatininkai. Tai Algis Tatarūnas, atvežęs uosio gaminius, Ramunė Kovaitienė iš Vilniaus atvežė vilnos dirbinius. 25 – erius metus iš vytelių įvairius daiktus pinantis Vaidas Juočys nesuskaičiuoja savo gaminių, jų gali būti per 70 tūkstančių.

Kaišiadoriečiams gerai pažįstama keramikė Kristina Zazerskienė žavėjo savo indais, papuošalais. O sertifikuota tautodailininkė Jurgita Treinytė, visais metų laikais draugaujanti su gamta, augalija, į šventę atgabeno puokščių, iš žolynų pintų paukščių, kita. Guronyse gyvenanti Jūratė Raudeliūnienė gamina dirbinius iš popieriaus, o idėjų semiasi iš kaimo, iš gamtos, daug ką pasufleruoja jos anūkė.

Neveltui susitikime rankdarbiai, amatai ir juos puoselėjantys žmonės buvo kaimo bendruomenių susitikimo herojai. Mat tradicinio susitikimo pavadinimas - „101 – mečio amatas“. Ši tema padiktavo ir pranešimų temas.

O pranešimus po sveikinimo žodžių, kuriuos tarė Selmo narė Laimutė Matkevičienė, savivaldybės meras V. Tomkus, VVG pirmininkė J. Augustinavičienė ir kredito unijos direktorius M. Griesius, skaitė trys svarbūs šventės dalyviai. Apie amatus ir verslumą įtaigiai kalbėjo Kaišiadorių TVIC direktorė G. Streikauskaitė. Pasak jos, galimybės verslui bei amatams kaime labiausiai priklauso nuo žmogaus požiūrio ir matymo. „VVG turi net 42 kaimo bendruomenes. Joms skiriama kaimo plėtros fondo parama, negaili paramos savivaldybė. yra fondai, yra mokesčių lengvatos.

„Mūsų įstaiga turi duomenų bazę dėl sklypo, nemokamai konsultuojame, padedame įsteigti įmonę. Nemokamai naują įmonę galime reklamuoti mugėse ir parodose“, - sakė G. Streikauskaitė. Ateinančiais ir kituose ateities planuose daugiausiai laimėtų tie, kas pasirengę įkurti naujas darbo vietas. Rengiant projektą galime padėti ir patarti, kam yra duodama daugiau balų. Daug galimybių turi norintys investuoti į atsinaujinančią energetiką, į mokslinius tyrimus. „ supaprastinta reikalavimai naminio maisto gamybai, mažesnė kontrolė, mažiau draudimų“, - sakė G. Streikauskaitė.

Apie „Leader“ programą, kurioje sukasi bendruomenių projektai, vystoma veikla, kalbėjo J. Augustinavičienė. „Mes visi daug dirbame, bet kai kurie nežino, kad už savo darbą galima gauti ir atlygį. Dar turėsime naujų kvietimų 2020 – 2022 metams. ypač tai pasakytina apie Socialinio verslo kūrimą. Taip pat „ant bangos“ - bendruomeninio verslo kūrimas“, - sakė J. Augustinavičienė. Mūsų VVG turi pasitvirtinusi klasifikatorių ir rengiantys projektus gali pasitikrinti, ar būsima veikla yra remiama. Po 2020 metų bus diegiama programa „Išmanus kaimas“, čia galės, pasak J. Augustinavičienės, pasireikšti jaunimas, norintis ir mokantis dirbti su naujomis technologijomis.
Svečias iš Vilniaus, NVO informacijos ir paramos centro direktorius M. Žaltauskas plačiau kalbėjo apie socialinį verslą. „Visi kažką veikia. Bet pirmiausia reikia paklausti savęs, ar aš sukuriu pridėtinę vertę?“, - sakė M. Žaltauskas. Pasak jo, Lietuvoje lavbai daug yra Nevyriausybinių organizacijų, bet nėra jokios jų duomenų bazės. Jo nuomone, tai pasikeis, kai bus priimtas NVO įstatymas.

Kaip ir ankstesnėse VVG konferencijose, taip or šioje išliko aukojimo tradicija. Šiais metais kalnas dovanų, kurias sunešė dalyviai, buvo skiras Šv. Faustinos mokyklai. Tai indai, žaislai, sporto inventorius, kita. Apžiūrėjęs dovanas, renginio vedėjas Evaldas Ragelis sakė, kad jos puikios, ir jis rastų sau ką išsirinkti. Renginio metu vedėjas daug dainavo, dalyviai ir šoko, ir lingavo, netgi darė linksmą mankštą.

Buvo pagerbti jauniausias ir vyriausias susitikimo dalyvis. Jomis tapo 10 – metė Goda ir 80 -metį perkopusi Jadvyga iš Pravieniškių. Rusių kaimo gyventoja N. Abloževičienė perdavė Europos parlamento nario B. Ropės sveikinimus. Nuo jo buvo įteiktos kelios Padėkos, kurias gavo Žiežmarių, Pravieniškių ir Anglininkų bendruomenės. Vakaro kulminacija tapo šauniausios kaimo bendruomenės rinkimai. Tiesa, rinkimai jau buvo pasibaigę, susitikimo metu buvo paskelbtas geriausiųjų dešimtukas ir apdovanoti nugalėtojai.

Trečiąją vietą, surinkę 93 balus, pelnė Žiežmarių bendruomenė. Antrąja vieta surinkę po 95 balus dalinosi Rumšiškių „Kokalnis“ ir Darsūniškio kaimo bendruomenė. O šauniausia 2019 metų Kaišiadorių kaimo bendruomene tapo Anglininkų bendruomenė, kuri surinko 97 balus. Sveikiname Anglininkų bendruomenę ir jos pirmininką Liną Babenską.

Visus dalyvius įteikdama savo knygą „Aš augau Lietuvoj’ , sveikino Seimo narė L. Matkevičienė. Įsiamžinę bendroje nuotraukoje gerai nusiteikę susitikimo dalyviai šventinių pietų rinkosi į „Žiežmarių užeigą“. Kitais metais laukia jubiliejinis, penkioliktasis susitikimas. Gerų darbų visiems ir gražių ateinančių metų!

Virginija Šimkūnienė

Autorės nuotr.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite