Ka­da dėl blo­gos sa­vi­jau­tos kal­tas gli­ti­mo ne­to­le­ra­vi­mas?

Šiauliai
Nors įprasta manyti, kad glitimas aptinkamas tik grūdų savo sudėtyje turinčiuose maisto produktuose, specialistai atskleidžia, kad iš tiesų tokių produktų sąrašas gali nustebinti ir yra kur kas ilgesnis. (Dragana_Gordic nuotr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Did­žio­ji da­lis žmo­nių mais­to pro­duktų, ku­rių su­dėty­je yra gli­ti­mo, at­si­sa­ko dėl as­me­ni­nio no­ro mai­tin­tis svei­kiau, ta­čiau ki­tiems to­kie mi­ty­bos ap­ri­bo­ji­mai būti­ni dėl svei­ka­tos būklės. Nors įpras­ta ma­ny­ti, kad gli­ti­mas ap­tin­ka­mas tik grūdų sa­vo su­dėty­je tu­rin­čiuo­se mais­to pro­duk­tuo­se, spe­cia­lis­tai at­skleid­žia, kad iš tiesų to­kių pro­duktų sąra­šas ga­li nu­ste­bin­ti ir yra kur kas il­ges­nis. Todėl, nu­sprendę at­si­sa­ky­ti gli­ti­mo, pir­miau­sia turė­si­te at­si­rink­ti pro­duk­tus, ku­rie tin­ka­mi val­gy­ti.

Apie glitimą šiandien kalbama kaip niekada daug. Glitimu vadinami baltymai, kurių randama kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Dalies žmonių organizmai šios medžiagos netoleruoja. Glitimo netoleruojantys žmonės iš savo mitybos raciono turėtų išbraukti ne tik kviečius, miežius ir rugius, bet ir kuskusą, bulgurą, manų kruopas. Anksčiau prie šio sąrašo buvo priskirtos ir avižos, tačiau avižos glitimo neturi, bet turi baltymą aveniną, kuris savo sudėtimi yra panašus į glitimą. Todėl avižų vartojimas dažniausiai galimas, bet celiakija sergantiesiems yra ribojami jo kiekiai. Neretais atvejais produktai, kurie glitimo neturi, būna apdorojami tose pačiose gamyklose, kaip ir glitimo turintys grūdai, tad celiakija sergantiems ar didelį jautrumą glitimui turintiems asmenims reikia atidžiai skaityti etiketes, ar nėra glitimo pėdsakų.

Dažniausiai glitimo turintys kvietiniai produktai yra vartojami greitai skylančių angliavandenių forma, pavyzdžiui, miltiniai patiekalai bei saldumynai. Pastarųjų neigiamas poveikis sveikatai – moksliškai įrodytas. Tad dietistė visų pirma rekomenduoja įsitikinti, ar neigiami sveikatos pojūčiai tikrai yra dėl glitimo netoleravimo, ar visgi organizmas nepriima didelio kiekio greitai pasisavinamų angliavandenių.

Kaip patiems išsiaiškinti, kad netoleruojate glitimo? Prieš atsisakydami glitimo, keturioms savaitėms atsisakykite miltinių glitimo turinčių patiekalų. Pastebėję ryškius savijautos pokyčius, pavyzdžiui, sumažėjęs pilvo pūtimas, pagerėjusi virškinamojo trakto veikla, galite įtarti, kad netoleruojate didelio angliavandenių kiekio, ir glitimo jums vengti nereikia, pakaks įprastus miltinius produktus pakeisti vertingesniais. Jei savijauta nesikeičia – galima pasidaryti tam tikrus kraujo tyrimus ir, gavus rezultatus, pasikonsultuoti su gydytoju. Esant teigiamam rezultatui, gali tekti glitimo atsisakyti. Nors iš pradžių gali pasirodyti, kad glitimo ar jo pėdsakų galima rasti beveik visuose produktuose, tačiau, laikui bėgant, tikrai pavyks prisitaikyti, nes prekybos centruose apstu įvairių produktų, kuriais galima įvairiai ir vertingai maitintis.

Parengta pagal pranešimą spaudai