Kada baigsis pandemija? Virusologas pateikė prognozę Lietuvai

Vilnius
Pexels.com nuotr.
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kada baigsis Covid-19 pandemija? Ar išaus diena, kai gyvensime be suvaržymų? Šiuo metu tai, bene, dažniausiai užduodami klausimai. Kiekvienas iš mūsų pavargome gyventi bijodami viruso, sekdami naujienas apie vis naujus suvaržymus, pasiilgę artimųjų, draugų, kelionių ir pramogų. Etaplius.lt apie pandemijos baigtį, bei galimą gyvenimą su virusu kalbėjo su ilgametę patirtį turinčiu virusologu, docentu Tomu Kačergiumi.

Su koronavirusu kovojame jau beveik dvejus metus. Šių metų rudenį pagal sergamumo mastus Lietuva pirmauja Europoje, ligoninės dirba pilnu krūviu, sergančiųjų daugėja, o situacija atrodo blogesnė nei praėjusiais metais tuo pačiu metu. Kaip susidarė tokia situacija, nors dalis visuomenės šiemet jau turi skiepus? Virusologas sako, kad šiuo metu šalyje dominuoja gerokai piktesnė koronaviruso delta atmaina. Ji dukart greičiau plinta, atsparesnė skiepams, bei sukelia sunkesnius simptomus.

„Skiepijimo tempai yra lėti. Tai atsispindi statistikoje. Manau, skiepų kampanijas reikėjo pradėti anksčiau. Mus užklupo delta variantas dar tuomet, kai mūsų visuomenė nebuvo pakankamai suvakcinuota. Žmonės neturi imuniteto ir virusas lengvai plinta“, – sako Tomas Kačergius.

Mokslininkas įkvepia vilties, kad pandemija netruks amžinai. Tiesa, prognozuoti jos baigtį kol kas labai sudėtinga, tačiau skiepai ir natūraliai įgytas visuomenės imunitetas pristabdys įsisiautėjusį virusą.

„Mes grįšime į normalias vėžes kai dauguma žmonių persirgs šiuo virusu. Tokiu būdu susidarys visuotinis imunitetas. Tuomet ir šito viruso virulentiškumas susilpnėja. Net jei Covid-19 keisis, jis nesukels tokių patologijų, kokias sukelia dabar. Bet, manau, iki tol dar turėsime porą sudėtingų metų su įvairiais suvaržymais. Viskas priklausys nuo to, kaip greitai žmonės vakcinuosis, na ir dalis prasirgs“, – sako T. Kačergius.

Virusologas sako, kad sudėtinga situacija Lietuvoje išliks bent porą mėnesių. Tam įtakos turės ir didžiosios metų šventės. T. Kačergiaus teigimu, beveik neįmanoma išvengti šeimos ar giminių susibūrimų. Todėl jei gruodį skiepijimo tempai nedidės, po švenčių bus stebimas naujų koronaviruso atvejų augimas.

Mokslininkas sako, kad žmonija su pandemijomis susidurs vis dažniau. Tai ne paskutinis virusas, kuris staiga išplis pasaulyje. Tikėtina, kad tokių virusų bus dažniau nei iki šiol.

„Didėjant žmonių populiacijai, plečiantis miestams į natūralią gamtą didėja ir sąlytis su laukine gamta ir jos gyventojais. Laiko klausimas, kada mes vėl turėsime pandemiją. Jų buvo ir anksčiau, tik daug ilgesniais tarpais nei bus ateityje“, – prognozuoja T. Kačergius.