Kad neliktų piktnaudžiavimo Jūsų gerumu

Vilnius
Asociatyvi nuotr.
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Verslas – tai ne tradicinis darbas nuo aštuonių iki penkių su valandos pietų pertrauka ir kiekvieną dieną rutiniškai besikartojančiomis užduotimis.

Plėtojant verslą tenka rizikuoti, ieškoti išeičių iš susidariusių situacijų, nuolat generuoti naujas idėjas, palaikyti gerus santykius su partneriais, klientais, prekių, paslaugų tiekėjais. O tai yra gana sunku, nes atsiranda ir nemalonių situacijų. UAB „Juris LT“ dirba Jums, kad viskam būtų nubrėžta protinga riba, o skolos išieškojimas nesukeltų neigiamo emocinio krūvio.

Geri santykiai – lemia sėkmę versle

Pelno gavimas šiandien – tai kiekvienos įmonės siekiamybė. Gamybos įmonės yra jautriausios apyvartinių lėšų stygiui, todėl įmonės sėkmė didele dalimi priklauso nuo to kaip sustyguoti visi procesai. Pavyzdžiui, jei įmonė už visas lėšas prigamina kažkokio produkto, tačiau negali jo parduoti, ji negali pradėti gaminti ir kito produkto, kuriam atsirado poreikis. Todėl svarbu gaminti tiek, koks yra poreikis, kuo mažiau sandėliuoti, o spartinti produkto patekimą iš gamyklos pas vartotoją. Tam reikia gerų santykių su klientais, distributoriais, turėti galimybę pagal poreikį didinti ar mažinti gamybos apsukas. Socialinio ir ekonominio nestabilumo bei rinkos infrastruktūros kintamumo sąlygose labai svarbų vaidmenį kasdieninėje finansininko veikloje užima apyvartinių lėšų valdymas, todėl, kad tai yra nuolatinis nenutrūkstamas procesas, ir būtent čia slypi pagrindinės įmonės komercinių ir gamybinių operacijų, sėkmių ir nesėkmių priežastys. Nuo to, kaip panaudojami apyvartiniai gamybiniai fondai, priklauso įmonės pelno dydis, vadinasi ir tolimesnė plėtra.

Taikstosi su daliniu apmokėjimu

Visos įmonės nori, kad už prekes būtų atsiskaitoma iš karto, tačiau esant konkurencijai yra priversti taikytis su daliniu apmokėjimu ar mokėjimo termino pratęsimu. Pateikus produkciją į rinką, sumažėja atsargos, greitėja produkcijos realizacijos laikas, bet padidėja debitorinis įsiskolinimas, lėšos yra įšaldomos. Pirkėjams toks prekių pirkimo būdas yra labai naudingas, už prekes iš karto mokėti nereikia, taip sutaupoma lėšų dalis, nes skolinantis iš banko reikėtų mokėti palūkanas. Taigi yra rinkoje veikiančių subjektų, kurie, vengdami skolintis iš bankų, apyvartines lėšas susirenka imdami produkciją skolon iš tiekėjų. Dažnai įmones specialiai nemoka skolų ir tokiu būdu kredituojasi savo partnerių sąskaita. Tokių organizacijų kreditoriai negali atgauti pinigų reikiamu momentu arba jau egzistuoja tikimybė, kad jų nebeatgaus, nes tokios įmonės balansuoja ties bankroto riba. Nesąžiningi pirkėjai net neskuba laiku atsiskaitinėti su pardavėjais, laikydami juos trečiaeiliais kreditoriais, žinodami, kad jie praktiškai nieko negali daugiau padaryti, tik nutraukti prekių ar paslaugų tiekimą. O kreditoriui nutraukus pardavimus, skolininkas toliau sėkmingai perka prekes ir paslaugas iš konkurento. Didesniųjų įmonių piktnaudžiavimas padėtimi, t.y. vengimas mokėti, tik didina įtampą, laiko ir pastangų sąnaudas. Be abejonės, gerus santykius palaikyti yra gera, tikslinga, tačiau piktnaudžiauti gerumo galima leisti tik ik tam tikros ribos. Nereikia laukti iki paskutinės minutės, o pastebėjus stringant veiklą, reikia žengti pirmuosius žingsnius, kad neaugtų skola, sustotų piktnaudžiavimas jūsų gerumu, o skolos išieškojimas būtų galimas su kiek įmanoma mažesnėmis neigiamomis pasekmėmis.

Kai skolininkai specialiai nevykdo įsipareigojimų

Bendrąja prasme skolų išieškojimas – priemonių ir procedūrų visuma, kuriomis kreditorius siekia vieno tikslo – iš skolininko atgauti skolą. Rūpintis skolos grąžinimu po to, kai skolininkas pažeidžia pareigą tinkamai vykdyti prievolę – apmokėti už atliktus darbus, yra natūralus ir normalus apdairiai besielgiančio ir savo pažeistus interesus ginančio asmens elgesys. Kai fizinis asmuo – vartotojas laiku nepadengia įsiskolinimo, kylančio iš vartojimo teisinių santykių, kreditorius – verslininkas iš esmės turi dvi skolos išieškojimo galimybes:

1) kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo arba

2) bandyti išieškoti skolą ne teisme.

Aiškiai apibrėžtos procedūros, negarantuoja sėkmės

Pasirinkęs kreiptis į teismą, kreditorius gali pasinaudoti įvairiomis proceso įstatyme įtvirtintomis ir aiškiai apibrėžtomis procedūromis. Tačiau pagrindinis šio kelio trūkumas – teismo proceso kaina ir trukmė (dokumentų teismui parengimo išlaidos, žyminis mokestis teismui, atstovavimo išlaidos, išlaidos antstoliui pateikiant vykdyti teismo sprendimą ir pan.), teisinių žinių ir teisinio atstovo teisme poreikis. Privalu akcentuoti ir tai, kad sėkmingai užbaigtas teismo procesas yra tik pirmas žingsnis, nes sėkmingai užbaigus teismo procesą ir prisiteisus skolą išduodamas vykdomasis dokumentas. Ir tik tuomet žengiamas antras žingsnis – kreditorius gautą vykdomąjį dokumentą turės pateikti antstoliui, kuris pradės priverstinio skolos išieškojimo procesą. Šio kelio trūkumu taip pat laikytina tai, kad jei skolininkas neturi lėšų, tai net ir prisiteisus skolą teisme, jos išieškoti priverstinio vykdymo būdu nepavyksta, taigi neaišku, ar iš skolininko pavyks atgauti ne tik skolą, bet ir dėl skolos išieškojimo patirtas išlaidas.

Efektyvesni būdai

Siekdami išvengti šio ilgo kelio ir neaiškumo, kreditoriai ieško efektyvesnių ir mažiau laiko bei finansinių sąnaudų kainuojančių šios problemos sprendimo būdų. Tais atvejais, kai kreditorius – verslo subjektas dėl savo veiklos ypatumų (mažmeninė prekyba ir pan.) turi ypač daug skolininkų ir nori koncentruotis į savo pagrindinę veiklą bei išsaugoti gerus santykius su savo klientais, skolos išieškojimas ne teisme gali būti patikėtas profesionalams. Įmonėms, kurioms skolos išieškojimas yra pagrindinė veikla, kasdienybė. Skolų išieškojimas ir šį procesą apimantys teisiniai procesai, susiję su skolų administravimu, reikalauja ypatingų įgūdžių ir konkrečių žinių. O ką jau kalbėti apie laiko sąnaudas, emocinį krūvį?..Teigiami rezultatai pasiekiami tik tuomet, kai procedūras atlieka sumanūs, kantrūs ir atsakingi specialistai. UAB „Juris LT“ konsultuoja fizinius bei juridinius asmenis skolų išieškojimo, jų administravimo klausimais, sprendžia negatyvias situacijas, susijusias su finansinio srauto judėjimu, skolų prevencija ir eliminavimu. Atsižvelgdami į esamas problemas, padedame užkirsti kelią galimiems nesklandumams ateityje. Yra verslų, organizacijų, kurios piktnaudžiauja tiekėjo, kreditoriaus geranoriškumu, bando apyvartines lėšas surinkti tiekėjų ar klientų sąskaita, tad sugebėkime laiku užkirsti kelią piktnaudžiavimui.

Remiamas turinys