Ką verta žinoti pradedantiems bėgioti?

Vilnius
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Bėgiojimą, be abejonės, būtų galima laikyti viena populiariausių sporto rūšių. Sporto mėgėjai ją renkasi norėdami pagerinti ištvermę, padailinti kūno linijas ar tiesiog aktyviai praleisti laisvalaikį. Atšilus orams lauke galima pastebėti vis daugiau bėgiojančių. Tačiau galiojant karantinui nemaža dalis šio sporto entuziastų mieliau renkasi treniruotes namuose, todėl bėgimo takelis tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Ką turėtų žinoti kiekvienas pradedantysis bėgikas, kad ši fizinė veikla teiktų naudą, o ne žalą?

Fizinio pasirengimo ir sveikatos būklės įvertinimas

Prieš pradedant bėgioti ar užsiimti bet kokia kita aktyvia fizine veikla, vertėtų atidžiai įvertinti savo sveikatos būklę ir fizinį pasiruošimą. Jei prieš tai nei kiek nesportavote, rekomenduojama pradėti labai palengva, t. y. pasirinkti neaukšto intensyvumo treniruotes. Tam, kad bėgiojimas nesukeltų žalos ir sumažėtų traumų tikimybė, itin svarbu stiprinti viso kūno raumenis. Todėl savo sporto rutiną labai naudinga papildyti funkciniais pratimais, t. y. tais, kurie atliekami naudojantis tik savo kūno svoriu. Sustiprėjus galima po truputį didinti krūvį – taip organizmas nepatiria didelio šoko, o bėgiojimas netampa kančia.

Nepriklausomai nuo to, bus sportuojama lauke ar naudojamas bėgimo takelis, prieš pradedat užsiimti tokia veikla, svarbu neužmiršti įvertinti savo sveikatos būklės. Jei neturite širdies ir kraujagyslių sutrikimų, nesergate lėtinėmis ligomis, nesiskundžiate sąnarių skausmu, gydytojo konsultacijos gali ir neprireikti. Tačiau jei nesate tikri, vertėtų pasitikrinti ir pasitarti su specialistais dėl optimalaus krūvio.

Apšilimas, tempimo pratimai ir atvėsimas

Neretas pradedantysis dažnai pamiršta, kad prieš pradedant bėgioti svarbu tinkamai apšilti. Tai padeda pasiruošti bėgimui, taip pat sumažina traumų tikimybę. Apšilimui ir atvėsimui pakanka 2–5 min. lengvo bėgimo ar netgi ėjimo. Todėl galite nesijaudinti – tai neužims daug laiko. Tiek prieš bėgimą, tiek po jo reikėtų atlikti tempimo pratimus, kurie bendrai turėtų užimti maždaug 5–10 min. Tam labai praverčia sporto kilimėlis. Jis neužima daug vietos, todėl gali būti laisvai laikomas tame pačiame kambaryje kaip ir bėgimo takelis. Verta įsidėmėti, kad prieš treniruotę atliekami dinaminiai, o po jos – statiniai tempimo pratimai.

Vandens gėrimas ir tinkama mityba

Daugelis tikriausiai sutiks, kad sportuoti dažnai pradedama siekiant padailinti kūno linijas. Neretai tokiais atvejais griežtai apribojama mityba. Tačiau tai labai neapgalvotas pasirinkimas. Bėgiojant, taip pat kaip ir užsiimant kita aktyvia fizine veikla, sunaudojama daug energijos. Todėl maždaug valandą prieš treniruotę rekomenduojama bent šiek tiek užkąsti. Priešingu atveju gali varginti silpnumas ir nuovargis. Žinoma, tai nereiškia, kad galima valgyti bet ką – nevisavertis, daug pridėtinio cukraus turintis maistas bet kuriuo atveju nesuteikia organizmui naudos.

Dar vienas dalykas, kurio nevertėtų pamiršti bėgiojantiems, yra vandens gėrimas. Sportuojant iš kūno pasišalina daug skysčių, kurie reikalingi sveikam organizmo funkcionavimui. Treniruojantis namuose pasirūpinti vandens atsargomis labai paprasta – bėgimo takelis dažniausiai turi specialiai gertuvei skirtą laikiklį, todėl ji visuomet po ranka. Jei sportuojate lauke, užtenka su savimi pasiimti nedidelį, maždaug 0,5 l talpos buteliuką, kuris neužima daug vietos ir nėra sunkus.

Širdies ritmo stebėjimas

Bėgimo metu itin svarbu stebėti savo širdies ritmą ir žinoti ribas. Tai leidžia žinoti, ar sportuojate taisyklingai ir nekenkiate savo sveikatai. Visiškai natūralu, kad bėgiojant suaktyvėja kvėpavimas ir padažnėja pulsas. Tačiau, jei pajutote kažką nemalonaus – pasidarė bloga, pradėjo svaigti galva, lietis akyse ar panašiai – fizinį krūvį reikėtų nutraukti. Jei tokios situacijos kartojasi, patariama nedelsiant pasitarti su gydytoju ir išsiaiškinti to priežastis.

Sportuojant namuose labai praverčia bėgimo takelis, kurio ekrane pateikiamas širdies ritmas, taip pat ir kiti treniruotės rodikliai, tokie kaip sudegintų kalorijų skaičius ir įveiktas atstumas. Taip galite dar lengviau įvertinti savo fizinę būklę.

Nekantraujate pradėti bėgioti? Pasirūpinkite, kad šis sportas suteiktų jums kuo daugiau naudos ir leistų džiaugtis geresne savijauta. Visa tai paprasta padaryti būnant namuose – tereikia įsigyti tinkamos įrangos.

Remiamas turinys