Angle down Atgal

Ką daryti, kai pritrūksta lėšų paskolai grąžinti?

Imdami paskolas daugelis žmonių nė nesusimąsto, ką reiktų elgtis, jei pasikeistų aplinkybės ir mokėti įmokas taptų sudėtinga ar net neįmanoma.

Taigi, ką būtina žinoti prieš imant greitąjį kreditą ar vartojimo paskolą ir ką daryti, jei paskolą grąžinti reikia, o pinigų nėra?

Įsivaizduokime, jog ištiko tik laikini finansiniai sunkumai - Jūs nevengiate įsipareigojimų ir tikrai grąžinsite paskolą, tik dabar, kaip tyčia, su pinigais visai striuka. Lėšų bus, tačiau tik po poros mėnesių. Ką daryti?

Įstatymu numatyta, kad paskolų įmonė gali laikinai sumažinti arba leisti tam tikrą periodą nemokėti įmokų, jei skolininkas situacija itin sudėtinga ir nepalanki, pvz., praradus darbą, sunkiai susirgus ar dėl aplinkybių susijusių su koronavirusu.

Derybos su kreditą išdavusia įstaiga

Pagrindinė taisyklė - iškilus finansiniams sunkumams į skolintoją kreipkitės pirmiau nei jis pradės skaičiuoti delspinigius. Skolą vistiek reikės grąžinti, o savo kredito istoriją nepataisomai sugadinsite.

Dažnai ir sutartyje paminima, jog atsiradus nepalankioms finansinėms aplinkybėms turite kuo skubiau susisiekti su skolintoju. Taigi, jei nemokate įmokų ir nieko nepranešate – pažeidžiate dar daugiau sutarties punktų.

Aišku, bankai nelaukia nemokių klientų išskėstomis rankomis, tačiau gali jiems padėti ir pakeisti sutarties sąlygas.

Ką tokiu atveju gali pasiūlyti paskolų įmonė?

  1. Įmokų atidėjimas

Vienas iš galimų variantų - atidėti įmokų mokėjimą keletui mėnesių.

  1. Paskolos restruktūrizavimas

Bankas gali nesutikti atidėti įmokų mokėjimą. Tada reikėtų tartis dėl paskolos restruktūrizavimo – peržiūrėti ir pakeisti sutarties sąlygas taip, kad įmokos būtų mažesnės.

Dažniausiai įmokos sumažėja pratęsus paskolos grąžinimo laiką, pavyzdžiui, užuot mokėjus penkerius metus, reikės grąžinti per septyneris, tačiau joks bankas nesutiks dvejų metų paskolos termino pratęsti iki dvidešimties.

  1. Galimi ir kiti variantai. Bankas gali pasiūlyti tam tikrą periodą mokėti tik paskolos palūkanas arba tik pagrindinę paskolos dalį, arba artimiausius mėnesius mokėti tik dalį įmokos, o vėliau – didesnes įmokas.

Ar verta imti dar vieną paskolą, kad būtų galima grąžinti anksčiau paimtą?

Jei lėšų nepakanka, toks sprendimas, deja, negelbės. Antra vertus, jei jau esate kam nors skolingas, kita paskolų įstaiga paskolos gali ir neduoti. O jei ir suteiks, pareikalaus didelių palūkanų.

Keli patarimai, jei ketinate imti paskolą

Objektyviai įvertinkite savo galimybes. Atrodo, kad net nevertėtų to minėti, bet, kaip rodo praktika, žmonės skęsta skolose ir nesugeba grąžinti paskolos ne dėlto, kad šalį ar pasaulio ekonomiką krečia ekonominė krizė. Paprasčiausiai žmonės neįvertino savo galimybių ir sutiko priimti finansinius įsipareigojimus, kuriuos, deja, įvykdyti nėra pajėgūs.

Štai patys paprasčiausi (ir, ko gero, svarbiausi) patarimai, kuriais sutiko pasidalinti banko darbuotojai ir ką kužda sveikas protas. Taigi, prieš ketindami pasiimti paskolą:

  • Turėkite omeny ir įvertinkite, kad įmokoms skiriama pajamų dalis nebūtų didesnė nei 30 procentų, o likusių pinigų turi pakakti būtinosioms skolininko ir jo šeimos reikmėms;
  • Turėkite „saugumo pagalvę“ – tai yra mažiausiai trijų mėnesinių atlyginimų dydžio santaupų, kurios, jei atsitiktų nenumatytų bėdų, leistų išgyventi;
  • Pasirūpinkite draudimu, kuris padėtų, jei taptumėte nedarbingas ir negalėtumėte mokėti įmokų.

Skolą atiduoti vistiek teks: anksčiau ar vėliau, savo noru arba teisiniu keliu.

Kaip sutaupyti grąžinant paskolą

Net jei viskas eina kaip sviestu patepta – laiku mokate įmokas ir gyvenimas eina toliau, nepalikite visko savieigai. Sutaupyti grąžinant paskolą gali padėti:

  • Paskolos refinansavimas

Kartais bankai ar paskolų įmonės siūlo paskolas su itin mažomis palūkanomis. Tuo galima pasinaudoti ir sumažinti paskolų įmokas. Tam tereikia refinansuoti anksčiau pasiimtą paskolą.

  • Paskolų konsolidavimas

Jei turite pasiėmę kelias paskolas, jas galima konsoliduoti, tai yra, sujungti į vieną. Užuot mokėjus įmokas kelioms kredito įstaigoms, mokėsite tik vienai.

Remiamas turinys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite