Ką daryti, jei įtariate, kad Jūsų vaikas vartoja narkotikus – pataria Klaipėdos policijos pareigūnai

Klaipėda
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Paauglystė - sudėtingas amžiaus tarpsnis, kai vaikai „ieško savo vietos po saule“, linkę maištauti, išbandyti kažką naujo.

Neretai tuo metu ir pradedama eksperimentuoti rūkalais, alkoholiu, ar net narkotinėmis medžiagomis. Vien trečiadienį – vasario 25 d. - Klaipėdos mieste buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, kuriuose figūruoja nepilnamečiai – du 13 m. ir 14 m. vaikinukai bei 17 m. mergina – galimai vartoję narkotinių medžiagų. Klaipėdos apskrities VPK Prevencijos skyriaus pareigūnai pataria nesitikėti, kad „žaidimas“ su narkotikais praeis savaime, jei kilo tokių įtarimų, reikėtų nedelsiant bandyti tai išsiaiškinti – patariama pasikalbėti su vaiku, atidžiau jį stebėti.
Pirmiausia patariama apžiūrėti vaiko kambarį, kuprinę, rūbus. Galbūt, rasite ką nors neįprasto: neaiškių tablečių ar miltelių, aprūkusių folijos gabaliukų, rūkomojo popieriaus, mažyčių šokolado įpakavimo likučių, švirkštų, adatų, apdegusį šaukštą, tuščių buteliukų, kišenėse išbirusių neaiškaus augalo sėklų ar susmulkintos žolės degtukų dėžutėje. Sunerimti vertėtų, jei pastebėjote, kad pasikeitė vaiko elgesys, santykiai su aplinkiniais. Pareigūnai vardija keletą būdingų požymių:
- jeigu vaikas dažnai rūko marihuaną, gali sutrinkti miego režimas, būdingas nuolatinis nuovargis, apatija, išsiblaškymas, kartais išplėsti vyzdžiai, padidėjęs apetitas, ypač saldumynams, nuo rūbų sklindantis specifinis kvapas.
- jeigu vaikas pavartojo Extazy ar kitų amfetaminų, jis gali būti, dirglus, neramus, agresyvus; kartais užeina isteriškas kikenimas, greitakalbė, mąstymo sutrikimai, vaikas be paliovos geria vandenį, daug rūko, kartais dreba rankos.
- jeigu jaunas žmogus eksperimentuoja su heroinu (rūko, uosto, leidžiasi į veną), pastebėsite labai pasikeitusį vaiko elgesį, keistą žvilgsnį, dažną mieguistumą, blizgančias akis, po vartojimo labai susiaurėjusias, o kitą dieną labai išsiplėtusius vyzdžius. Tai - pats stipriausias narkotikas, kurio užtenka parūkyti kelis kartus, kad atsirastų priklausomybė.
- jeigu vaikas bus pavartojęs LSD ar kitų haliucinogenų, gali prasidėti sunkios haliucinacijos, nerišli kalba, juokas ar verksmas, psichopatinis elgesys, paniškos baimės priepuoliai ir pan.

Jei įtariate, kad Jūsų vaikas gali vartoti narkotines medžiagas, kalbėkitės su juo, skatinkite pasakyti, ką jis pats mano. Nesitikėkite, kad vaikas Jus išklausys laiminga veido išraiška ir iš karto atsisakys žalingo įpročio - būkite pasirengę pasipriešinimui, tačiau neleiskite jam diktuoti savo sąlygų, nuosekliai laikykitės susitarimų. Suplanuokite vaiko dienotvarkę, kad jis negalėtų būti vienas arba su draugais, kuriuos įtariate galint vartoti narkotikus. Stenkitės bet kada patikrinti, ką vaikas veikia ir kur iš tikrųjų yra. Lengva nebus - vaikas būtinai išmėgins Jūsų pasiryžimą ir kantrybę, pažeisdamas nustatytas taisykles, todėl labai svarbu būti atkakliems ir nepasiduoti. Be to, nesiimkite šios problemos spręsti vieni - įtraukite visus, kuriuos vaikas gerbia ir kuriais pasitiki - mokytojus, trenerius, gimines – tarkitės, kad Jus informuotų apie pastebėtą įtartiną vaiko elgesį – kad prašo pinigų, nevaikšto į pamokas ar būrelius ir pan.
Prisiminkite, kad paaugliui pradėjus vartoti narkotikus, psichinė priklausomybė susiformuoja labai greitai. Vaikas vėl ir vėl nori pajusti tą psichinę būseną, kurią jautė, apsvaigęs nuo narkotikų - nori vėl patirti tą malonumą, kurį jautė, arba trokšta pabėgti nuo nemalonių išgyvenimų, neigiamų emocijų ar jį kamuojančių problemų. Daugiau bendraukite su vaiku, domėkitės ne tik jo mokslais, bet ir pomėgiais, interesais, svajonėmis. Kuo daugiau bendrausite su vaikais, tuo laisviau jie jausis, pasitikės Jumis.
Klaipėdos policijos pareigūnus neramina, kad daugėja rūkančių nepilnamečių – skaičiuojama, kad rūko apie 20 proc. moksleivių, berniukų ir mergaičių santykis jau yra maždaug vienodas. Teigiama, kad rūkantys vaikai 6 kartus dažniau patenka į narkomanijos pinkles negu visai nerūkantys.
Kartais, iškilus narkotikų vartojimo problemai, ją bandoma nuslėpti baiminantis teisinių pasekmių. Klaipėdos policijos pareigūnai aiškina, kad Baudžiamasis kodeksas numato, jog asmuo, kuris savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos, ar kreipėsi į valstybės instituciją, norėdamas atiduoti neteisėtai be tikslo platinti turėtas narkotines ar psichotropines medžiagas, yra atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už vartotų ar atiduotų narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, įgijimą ir laikymą (LR BK 259 straipsnio 3 dalis).