Justina savo piešinių parodą skyrė Sausio 13-ajai

Panevėžys
Justina Keliuotytė. J. Kačerausko nuotr.
Gimtasis Rokiškis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

01 13. Penktokei Justinai Keliuotytei šis skaičius labai daug reiškia. Nesvarbu, kad vienuolikmetė nebuvo įvykių liudininkė. Knyga apie siaubingus įvykius „ne pagal amžių“ jai į rankas pateko tada, kai mokyklos nė nelankė. Tuomet nieko nesuprato. O vėliau, kai močiutė papasakojo apie nakties įvykius, Justina pradėjo piešti. Rytoj Bajorų kultūros centre Sausio 13-osios svarbiai datai skirtame renginyje bus pristatyta pirmoji Justinos piešinių paroda. Jos darbai – skirti Lietuvai ir mergaitė neslepia – ji yra patriotė...

Neeilinis vaikas

„Apie Sausio 13-osios dieną žinau nedaug. Ta naktis buvo siaubinga. Penkiolika žuvusiųjų ir šimtas šešiasdešimt keturi sužeisti“, – sako Juozo Tūbelio progimnazijos mokinė ir priduria tik labiau besidomintiems žinomų istorinių faktų. Mokytojai sako, kad ji – „neeilinis vaikas“. „Ji lankė Choreografijos mokyklą, mokosi muzikos, bet kai pamačiau, kaip ji piešia, mamai sakau, kur spės, kur nespės, bet dailės pamokas privalo lankyti“, – pasakoja Justinos muzikos mokytoja, Rudolfo Lymano muzikos mokyklos pedagogė Laima Bieliūnienė.

Mokytoja atvira – istorikas, pamatęs jos piešinį, kur pusė merginos atvaizduota lyg Sovietų Sąjunga, kita pusė – kaip nepriklausoma Lietuva, nepatikėjo, kad taip mąsto ir mato penktokė. Pati jaunoji dailininkė sako, kad piešinys gimė iš filmo apie šalis, pavaizduotas žmonėmis ir ten perteiktą visų šalių istoriją.

Kūriniuose – lietuvaitės variacijos

Kai buvo maža, Justinai į rankas pateko knyga apie Sausio 13-osios įvykius, o dabar ji piešia tai, ką yra skaičiusi ir girdėjusi.

O kas tuose piešiniuose? Parodai jų nupiešusi beveik dvidešimt, kai kuriuos inspiravo Jazzu daina „Rudens naktis sustojo“, kai kuriuos – artimųjų pasakojimai, dar mažos pamatytos nuotraukos, filmai. Piešiniuose perteiktos įvairiausios „lietuvaitės mergaitės“ variacijos. „Kaip mergaitė pavaizduota Lietuva – gėlėmis apaugusi. Daug daug rankų aplink mergaitę. Ji verkianti. Kabanti ant virvelių, kurios pjauna, o tos virvės kaip marionetės“, – svarsto penktokė, kalbėdama apie laisvę.

Jos piešiniuose – įvairiausi ženklai, perlūžęs pagalys, korta, rožė, drugeliai, medžio šakos… Visa tai perteikia mergaitės rūpestį dėl savo šalies laisvės ir to, ką dėl tos laisvės teko patirti.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“