REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Sausio 23 d. 14:13

Jurbarko moksleivei diagnozuota atvira tuberkuliozės forma (ką apie šią ligą reikia žinoti)

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


27095

Sausio 18 dieną iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Tauragės departamento, Jurbarko skyriaus gautas pranešimas, kad viena iš Jurbarko rajono mokymo įstaigų auklėtinių serga atvira tuberkuliozės forma. Ši informacija buvo išplatinta ir elektroniniame TAMO dienyne.

Apie tai, kad vienai moksleivei diagnozuota atvira džiova, „Mūsų laikui“ patvirtino ir šios mokymo įstaigos vadovas. Direktorius informavo, kad tuberkuliozė merginai diagnozuota jai gulint Kauno klinikose – jurbarkietė čia gydėsi plaučių uždegimą. Jurbarkietė į Kauno klinikas paguldyta gruodžio 4 dieną. Šiuo metu ji yra vienoje iš sanatorijų.

Direktorius patikino, kad niekam iki tol nebuvo kilę jokių įtarimų, kad ši mergina gali sirgti atvira džiova ir ši žinia jam buvo netikėta.

Pasak direktoriaus, tai pirmas toks atvejis jo vadovaujamoje įstaigoje.

Bendradarbiaujant su Jurbarko visuomenės sveikatos centro specialistais numatytas veiklų planas, kuriuo siekiama užtikrinti ligos plitimo prevenciją. Tos klasės mokiniai bei mokytojai bus įpareigoti savo sveikatą pasitikrinti pas šeimos gydytojus. Jiems bus įteikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Tauragės departamento, Jurbarko skyriaus specialistų siuntimai.

Tokius siuntimus gaus ir pasitikrinti turės apie 160 šios mokymo įstaigos bendruomenės narių, turėjusių sąlytį su ligone - nuo klasės draugų iki mokytojų.

Užkrečiamųjų ligų specialistai pataria asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę.Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus; sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės; stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.

Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis ), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis TM šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.

Kokie yra TB požymiai?

Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TM dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Plaučių TB pasireiškia šiais požymiais:

Pagrindiniai:

• Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių;

• Skausmas krūtinėje;

• Skreplių ar kraujo atkosėjimas.

Kiti:

• Silpnumas ar nuovargis;• Svorio kritimas;• Apetito stoka;• Drebulys;• Karščiavimas;• Naktinis prakaitavimas.

Kaip plinta TB?

Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. TM ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs TM užteršto oro, gali tapti infekuotu.

Koks skirtumas tarp žmogaus užsikrėtusio TM ir žmogaus sergančio TB?

Užsikrėtę asmenys savo organizme turi TM, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga TB.

Sergančių TB žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia TB būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą. TB dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose.

Skirtumai tarp užsikrėtusio tuberkulioze ir sergančiojo atvira tuberkuliozės forma:

Užsikrėtęs, bet nesergantis tuberkulioze asmuo:

• Nėra jokių požymių

• Normaliai jaučiasi

• Neužkrečia TM kitų žmonių

• Dažniausiai būna teigiamas odos testas

• Normali krūtinės rentgeno nuotrauka ir skreplių tyrimas

Asmuo sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma:

• Sunkus kosulys, kuris trunka 3 ir daugiau savaičių

• Skausmas krūtinėje

• Kraujo ar skreplių atkosėjimas

• Silpnumas ar nuovargis

• Svorio kritimas

• Apetito stoka

• Drebulys

• Karščiavimas

• Naktinis prakaitavimas

• Gali užkrėsti TM kitus žmonės

• Dažniausiai būna teigiamas tuberkulino (Mantu) testas

• Gali būti pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje, ar teigiamas skreplių tepinėlis ar pasėlis.

Profilaktiniai patikrinimai

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.Gerinant tuberkuliozės profilaktiką Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).Kaip diagnozuojama TB?Tuberkulino testas naudojamas siekiant nustatyti, ar žmogus užsikrėtęs TB. Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį tuberkulino po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2 - 3 dienų sveikatos priežiūros specialistas įvertina odos reakciją. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimo diametrą nustatoma, ar testas teigiamas, ar neigimas. Teigimas testas paprastai reiškia, kad žmogus yra infekuotas TM.Paprasčiausias tyrimas yra skreplių ištyrimas dėl TM. Šiuo tyrimu galima greitai diagnozuoti TB ir paskirti reikiamą gydymą. Labai svarbu TM išskiriantį ligonį greitai izoliuoti ir skirti reikiamą gydymą, kontroliuojamą medicinos personalo.

Tuberkuliozės profilaktika

Skiepai nuo tuberkuliozės

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo. Jeigu sąlytį turėję šeimos nariai nebuvo paskiepiję naujagimio BCG vakcina, kūdikį būtina paskiepyti nedelsiant. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant TB plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.

Asmeninė sergančiųjų higiena

TM platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Pakartotinai kaukės nenaudojamos. Sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas sergantiems TB, rekomenduojama dėvėti respiratorius.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA