Jurbarke užfiksuotas įdomus reiškinys: Saulės halas

Tauragė
Jurgitos Baltrušaitienės nuotr.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Trečiadienį Jurbarke buvo užfiksuotas įdomus reiškinys danguje – tai Saulės halas. Šis reiškinys, pasirodo, ne toks ir retas atvejis Lietuvoje.

„Facebook“ grupėje „Orų euntuziastai“ jurbarkietė pasidalino savo užfiksuotomis nuotraukomis.

Saulės halas yra gana dažnas optinis reiškinys Lietuvoje. Halą galima pamatyti ne tik aplink Saulę, bet ir aplink Mėnulį.

Šis reiškinys susidaro, kai danguje būna ploni sluoksniniai debesys iš ledo kristalų. Jis matomas todėl, kad ledo kristalai laužia šviesą, tuomet aplink šviesos šaltinį susidaro halo lankas.

Kartais halas gali pasirodyti persišviečiančiant ledo rūkui arba galingo kamuolinio debesies viršuje, kai Saulės spinduliai prasiskverbia per išsklaidytą jo viršūnę.

Halo formos gali būti įvairios: balsvi vaivorykštiniai šviesos ratilai, lankai, juostos, stulpai, kryžiai, dėmės, netikros saulės (parheliai) aplink Saulės ar Mėnulio diską. Iš viso yra užfiksuota apie 50 įvairių halo formų.

Lietuvoje halas aplink Saulę susidaro 40-60 kartų per metus, o aplink Mėnulį – 15–20 kartų. Dar keletą kartų galima pastebėti netikras saules, atskiras halo dalis – stulpus ir lankus.

Senovėje žmonės šiam reiškiniui suteikdavo mistinių ir magiškų savybių. Halas, kaip ir kiti gamtos reiškiniai, žadindavo žmonių vaizduotes.