REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Rugsėjo 24 d. 09:04

Jurbarke paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena ir Holokausto 80-osios metinės

Tauragė

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


189005

Rugsėjo 23 d. senosiose Jurbarko žydų kapinėse susirinkę Jurbarko rajono savivaldybės, Krašto muziejaus, Kultūros centro bei Viešosios bibliotekos atstovai prisiminė skaudžius 1941 metų įvykius, kuomet buvo išžudyta didžioji dalis Lietuvoje, tarp jų ir Jurbarko krašte gyvenusių žydų. Susirinkusieji pagerbė Holokausto aukų atminimą – skaitė aukų vardus, uždegė žvakes ir padėjo atminimo akmenėlius, kurie žydų tautos tradicijoje simbolizuoja amžinumą.

Minėjimas tęsėsi Kauno gatvėje prie Sinagogų aikštės memorialo. „Šiandien mes pagerbiame žmones, kurie gyveno šalia, kūrė Jurbarką, Lietuvą. Ne tik jų, bet ir juos gelbėjusių lietuvių vardai įmažinti šiame memoriale. Labai svarbu atrasti tarpusavio ryšį su šia tauta, parodyti pagarbą jos žmonėms, kurių kraujas prieš 80 metų liejosi upeliais“, – pradėdamas renginį kalbėjo Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius. Jis prisiminė Sinagogų aikštės memorialo, kuris buvo sukurtas be valstybės pagalbos, darbų pradžią. Šiandien  šis  žydų gyvenimą Jurbarke įprasminantis paminklas yra gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Po mero sveikinimų jaunosios kartos rašytoja Aneta Anra pristatė savo knygą „JEHUDIT. Pasaulis galėtų būti toks gražus“, pagrįstą Holokaustą patyrusių žmonių bei žydų gelbėtojų pasakojimais. Rašytoja pasakojo apie jaudinančius pokalbius su Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusia Judit (Dita) Zupavičiene-Sperlingiene, Vilniaus žydų gelbėtojų Strużanowskių šeima, apie Kauno geto fotografo Cvi Kadušino (George Kaddish), Vilniaus žydų gelbėtojos Aleksandros Drzeweckos likimus.

Pasiklausyti jausmingų, atvirų ir jautrių knygos rankraščių, kuriuos renginyje skaitė aktorius Darius Gumauskas, susirinko gausus būrys Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos, Jurbarko Vytauto Didžiojo progimnazijos mokinių ir mokytojų. Pasak mokytojų, tai pati geriausia istorijos ir pilietiškumo pamoka mums visiems apie praeities svarbą dabarčiai. Tai ne tik istoriniai faktai, liudijimai, bet ir moralinis pavyzdys.

Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Rasida Kalinauskienė informavo, jog šią rašytojos Anetos Anros knygą Jurbarko viešojoje bibliotekoje bus galima rasti spalio mėnesio pradžioje.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA