Juodosios anglies teršalai braunasi į žmogaus kūną: pėdsakus rado placentose

Pasaulis
Pexels.com nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Mokslininkai aptiko įrodymų, kad žmogaus vaisiai gali būti veikiami juodosios anglies (suodžių) – mažyčių toksiškų kietųjų dalelių, kurios susiformuoja deginant kurą ir liepsnojant miškų gaisrams.

Nustatyta, kad juodosios anglies dalelės pasiekia placentą. Mokslininkai tai jau įtarė, remdamiesi atliktais tyrimais su besilaukiančiais triušiais, o vėliau ir ištyrus ląsteles paimtas iš besilaukiančių moterų.

Visgi, naujausio tyrimo metu buvo analizuotos tikros placentos, paimtos iš ką tik pagimdžiusių moterų. Audiniuose ir placentos vaisiaus pusėje mokslininkai aptiko nuodingąsias daleles, rašo gizmodo.com.

Laikas, kurį mes praleidžiama savo motinų gimdose, daugeliu atžvilgiu yra pats pažeidžiamiausias mūsų egzistencijoje.

Veiksniai, su kuriais susiduria besivystantis vaisius, gali atsekti juos iki pat brandaus amžiaus.

Būtent dėl to šis tyrimas kelia nemenką nerimą. Kietosios dalelės gali pažeisti suaugusių žmonių plaučius, širdis ir smegenis. O kaip jos gali veikti vaisių?

Kad tai išsiaiškintų mokslininkai ištyrė 20 nerūkusių moterų placentas, kurios pagimdė East-Limburg ligoninėje, Belgijoje. Šias placentas biopsijoms mokslininkai surinko praėjus vos 10 minučių po jų gimdymo.

Visos moterys išreiškė tam sutikimą ir raštu atsakė į klausimynus apie jų gyvenimo būdą (pavyzdžiui, ar jos rūkė ir pan.).

© Pexels

Mokslininkai ištyrė, koks oro taršos kiekis veikė šias moteris jų nėštumo metu, remiantis vietovėmis, kuriose jos gyveno.

Tyrėjai nustatė, kad moterys, kurių aplinkoje buvo didžiausias juodosios anglies (suodžių) kiekis, savo placentose turėjo vidutiniškai du kartus daugiau šių dalelių, lyginant su moterimis, kurias veikė žemesnis aplinkos taršos lygis.

Mokslininkai perspėjo, kad nors jų rezultatai nežada nieko gero, visgi, svarbu atlikti tolesnius tyrimus, kurie padėtų nustatyti ar šios dalelės iš tiesų iš placentos pereina į vaisių.

Deja, tačiau moterys gyvenančios arčiausiai įrenginių, kurie į aplinką spjaudo didžiausią juodosios anglies teršalų kiekį, yra gaunančios mažas pajamas arba atstovaujančios rasines mažumas.

Jos negali sau leisti prabangos laukti kito tyrimo, kuris netgi gali neturėti realių pokyčių, nes pramonės įmonės toliau kelia potencialią grėsmę jų vaikams.

Būtent dėl to aplinkosaugininkai nori, kad iškastinio kuro deginimo infrastruktūrų būtų visiškai atsisakyta kiek įmanoma greičiau. Tai ne tik gilina klimato krizę bet ir kelia pavojų visuomenės sveikatai.

Tyrimas paskelbtas žurnale „Nature Communications“

Gismeteo.lt