Angle down Atgal

Juodkrantėje pristatyta paroda „Jean Paul Sartre ir Simone de Beauvoir Nidoje. 1965“

Liudviko Rėzos kultūros centre eksponuojami Lietuvos fotografijos legendos Antano Sutkaus darbai, kuriuose užfiksuotos garsių Prancūzijos filosofų ir rašytojų Jeano-Paulio Sartre'o ir Simone'os de Beauvoir viešnagės Neringoje akimirkos.

Žymiausia Prancūzijos intelektualų pora Neringoje lankėsi 1965-ųjų liepą. Kelionėje po Kuršių nerijos kopas juos lydėjo rašytojai Eduardas Mieželaitis bei Mykolas Sluckis ir tuomet 26-erių fotografas Antanas Sutkus. Dieną trukusio vizito metu A. Sutkus sukūrė seriją įsimintinų nuotraukų.

„Šiandien mes laiką jau skaičiuojame ne dešimtmečiais, o šimtmečių puse. Daugiau nei prie 50 metų Sartras buvo Neringoje. Visos šitos fotografijos ir dar tiek, padaryta per vieną dieną. Jos padarytos netradiciškai net to meto europinei fotografijai“, – parodos atidarymo metu kalbėjo ekspozicijos autorius Antanas Sutkus.

Kaip prisimena fotografas, Neringa Jeanui-Pauliui Sartre'ui paliko didelį įspūdį: „Mane stebino Sartre'o reakcija. Jis sakė, pirmą kartą tokį stebuklą matau, kad aš einu, o debesys po mano kojomis. Jis sakė, tokios vietovės nebuvau matęs“.

Liudviko Rėzos kultūros centre galima išvysti ir žymiausią ciklo nuotrauką, vaizduojančią per kopas žengiantį, su smėliu ir vėju kovojantį Jeaną-Paulį Sartre'ą. Po pasaulį pasklidusi akimirka tapo neatsiejama prancūzų rašytojo dalimi.

Nuotraukos kuriamą nuotaiką atkartoja praėjusių metų birželį Nidoje atidengta skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo skulptūrinė kompozicijos „Prieš vėją“. Šią iniciatyvą pasveikino ir A. Sutkus: „Norėčiau padėkoti Neringos savivaldybei, kad ji ėmėsi, kad meras neišsigando tos inciatyvos ir padarė šią skulptūrą. Ir man ta skulptūra tokia artima, kaip lietuvis emigrantas – eina per Europą vargšas ir galvoja, kur aš einu, gal grįžti atgal“.

A. Sutkus mini, kad Neringoje pirmąjį kartą fotografavo 1960-aisiais ir save išskiria kaip vieną seniausių pusiasalio patriotų. Tai pažymėjo ir Neringos savivaldybės mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis.

„Tai yra Kuršių nerijos kultūrai tikrai nusipelnęs žmogus ir šiandien galima kalbėti apie fotografų seminarus, apie tą bohemišką atmosferą, apie tai kur jie vykdavo, kokie nuotykiai juos lydėdavo. Antanas turi gyvų prisiminimų. Jis yra tas žmogus, kuris gyvai prisimena tuos įvykius, tuos menininkus, kure iki šios dienos važiuoja į Nidą. Turėjome ne vieną, ne du susitikimus. Jis turi įspūdingą kolekciją savo archyve ir yra sumanymų toliau bendradarbiauti,“ – teigia N. Lendraitis.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis parodos atidarymo metu pasidalino savo vaikystės prisiminimais – tuomet įdomiausia ir labiausiai vartoma knyga buvo A. Sutkaus albumas „Neringa“. Kaip pamena D. Jasaitis, šis albumas buvo pati populiariausia lauktuvė ar dovana, kurią dar ir šiandien galima rasti daugelio neringiškių namuose.

„Nuostabu tai, kad jau aštuonerių, devynerių metų vaikai tuomet žinojome A. Sutkų, dėl to šiandien ypatingai džiugu, kad ir mero kabinete kabo jo nuotrauka, kad turime galimybę Juodkrantėje išvysti nuotraukų ciklą“ , – pastebi D. Jasaitis.

Ilgamečius A. Sutkaus ir Neringos ryšius paliudijo ir juodkrantiškė Albina Leitonienė. Į parodos atidarymą ji atsinešė apie 1970-uosius A. Sutkaus darytas Juodkrantės žvejų nuotraukas, tarp kurių ir A. Leitonienės vyras. Parodos svečių šypsnį sukėlė ir ant vienos iš nuotraukų nugarėlės paliktas A. Sutkaus įrašas: „Atvežiau nuotraukas, prie tinklų lauksiu 12. 30 val.“.

Antano Sutkaus paroda „Jean Paul Sartre ir Simone de Beauvoir Nidoje. 1965“ Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centre eksponuojama iki spalio 31-osios.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite