REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Liepos 14 d. 15:01

Jungtinė Karalystė: žiemos koronaviruso banga „gali būti blogesnė nei pirmoji“

Vilnius

Unsplash.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


138447

Mokslininkų teigimu, Jungtinė Karalystė gali sulaukti papildomų 120 tūkst. mirčių per antrąją koronaviruso bangą šią žiemą, pranešė portalas BBC.

Mokslininkai, paprašyti sukurti „galimą“ blogiausią scenarijų, apskaičiavo, kad vien ligoninėse mirti gali nuo 24,5 tūkst. iki 251 tūkst. žmonių – daugiausia per sausio ir vasario mėnesius.

Iki šiol JK oficialiai nuo COVID-19 mirė 44 830 asmenų, nors šis mirčių skaičius gerokai sulėtėjo iki vos 1,1 tūkst. mirčių liepą.

Šią depresyvią statistinę informaciją kiek pataiso faktas, kad į skaičiavimus nebuvo įtrauktas karantino įvedimo, gydymo ir vakcinų galimas poveikis.

„Rizika gali būti sumažinta, jei bus imtasi veiksmų kuo greičiau“, – teigė mokslininkai.

Šį tyrimą užsakęs vyriausiasis JK mokslinis patarėjas Patrickas Vallance‘as teigė, kad vis dar yra nežinoma, kaip koronaviruso pandemija pasireikš šią žiemą. Tačiau tyrimai atskleidžia, kad virusai geba ilgiau išgyventi šaltomis oro sąlygomis ir gali lengviau plisti, kai žmonės daugiau laiko praleis namuose.

Todėl ekspertai baiminasi, kad Nacionalinė sveikatos sistema (NHS) gali patirti labai didelį spaudimą ne tik iš sergančiųjų koronavirusu, bet ir gripu ar eilėse vis dar tebelaukiančių medicininių paslaugų žmonių.

Net dabar sveikatos sistema po pirmosios bangos yra gerokai sutrikdyta, o iki metų galo savo eilės atlikti medicinines paslaugas gali tekti laukti per 10 mln. žmonių.

Sautamptono universitetinės ligoninės kvėpavimo takų ligų specialistas ir minėtojo tyrimo vadovas prof. Stephenas Holgate‘as teigė, kad šis neigiamai nuteikiantis darbas „nėra spėlionė, tačiau galimybė“.

„Modeliavimas parodė, kad mirčių skaičius gali būti dar didesnis su nauja COVID-19 banga šią žiemą, – teigė S. Holgate‘as. – Tačiau rizika, kad tai nutiks, gali sumažėti, jei imsimės reikalingų veiksmų kuo skubiau.“

Medikas pridūrė, kad šiuo metu, kai koronaviruso atvejų skaičius yra palyginti mažas, „reikia išnaudoti šį kritinį langą, kad pasiruoštume tam, ką blogiausio gali paruošti žiema“.

Įmanomi ir mažiau pesimistiniai scenarijai, koronaviruso mirtis skaičiuojant tūkstančiais. Tačiau šis tyrimas parodo, kiek iš tiesų yra nežinoma, kas laukia šalies ateityje.

Tyrėjai visada gali modeliuoti panašius neigiamus scenarijus, tačiau šios simuliacijos dažnai remiasi prielaidomis, kurios realybėje ne visada įvyksta. Pakeitus vieną parametrą, gali pasikeisti ir projekcijos rezultatas. Tačiau žinutė bet kokiu atveju yra aiški – reikia ruoštis blogiausiam ir tikėtis geriausio.

Šiuo metu mirčių nuo koronaviruso ir atvejų skaičius JK yra kritęs, taip leidžiant šaliai kiek atsikvėpti ir ruoštis antrajai bangai. Palaikyti mažus sergamumo rodiklius JK bus būtina siekiant sukontroliuoti ligą – virusas niekur nedingo, o vakcina dar nėra sukurta.

Todėl tyrimo autoriai pateikia rekomendacijas, kurios turėtų padėti suvaldyti galimai nekontroliuojamą ligos plitimą:

  • Sustiprinti patikros ir kontaktų paieškos programą, kad ji sugebėtų atsekti ir atskirti persidengiančius koronaviruso, gripo ir kitų žieminių ligų simptomus.
  • Didinti skiepijimą nuo gripo.
  • Užtikrinti, kad ligoninės ir globos namai turėtų pakankamą apsaugos priemonių kiekį.
  • Ligoninėse ir globos namuose sukurti specialias nuo koronaviruso apsaugotas erdves, kad sustabdytų ligos plitimą.

Sveikatos reikalų sekretorius Mattas Hancockas teigė, kad jau yra rengiamasi galimai NHS perkrovai šią žiemą.

Vyriausybė jau įsigijo pakankamai gripo vakcinų, kad įgyvendintų „didžiausią gripo vakcinų programą šalies istorijoje“, ir ruošia koronaviruso vakcinos programos rėmus, vos kai tik skiepas bus sukurtas.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA