Judėkime, kad Kalėdų Senelio nereikėtų prašyti sveikatos

Utena
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Teigiama, kad reabilitacija – tiesiausias kelias sugrįžti į visavertį gyvenimą po patirtos traumos ar persirgtos ligos. Reabilitaciją galima taikyti ir tuomet, kai sunkių ligų dar nėra, bet organizmas jau siunčia pirmuosius pavojaus signalus.

Utenos ligoninės reabilitacijos skyriuje teikiamos trijų pakopų paslaugos. Tai suaugusiųjų ir vaikų stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugos, ambulatorinės reabilitacijos paslaugos ir vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija bei korekcija. VšĮ Utenos ligoninės reabilitacijos skyriaus l.e.p. vedėja Violeta Zariankinienė pristatė, kad skyriuje veikia 70 vietų stacionaras, pacientai apgyvendinami vienviečiuose (su slaugančiu asmeniu), dviviečiuose, triviečiuose ir keturviečiuose kambariuose. Vaikučiams sudarytos sąlygos nenutraukti mokslų, t.y. vyksta pamokos, kurių metu išdėstomi visi privalomi dalykai. Skyriuje dirba patyrusių specialistų komanda, kuri pasirengusi padėti atsistatyti po įvairių traumų, susirgimų. Su gydytojo siuntimu yra galimybė pasinaudoti ambulatorine priežiūra, pagal sveikatos būklę pacientui skiriama ne mažiau penkių procedūrų per dieną. Įvertinus sveikatos būklę, specialistai skiria pačią efektyviausią reabilitacijos programą. Ją gali sudaryti ir specialūs pratimai salėje bei baseine, atpalaiduojamieji masažai, mankštos, įvyniojimai, įvairios fizioterapijos procedūros, atliekamos aparatais. Į reabilitacijos skyrių su siuntimais priimami ligoniai iš visos Lietuvos, pasitaiko ir trumpam sugrįžusių tėvynainių, kurie tiesiog pasirūpina savo sveikata savarankiškai. Centre yra galimybė įsigyti sau patinkančių sveikatą stiprinančių procedūrų, tiek vaikams, tiek suaugusiems, tik reikia turėti gydytojo siuntimą. Pagalbą teikia reabilitacijos komanda, kurią sudaro gydytojas reabilitologas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, FMR slaugytoja ir gydytojas specialistas.

Sulaukus šaltesnių orų, kai ištuštėja stadionai ir lauko žaidimų aikštelės, sporto klubai ir mokyklų salės prisipildo sporto aktyvistų. Pasak Utenos ligoninės reabilitacijos skyriaus kineziterapeuto Laimučio Girniaus traumos taip pat turi savo sezoniškumus, o slidinėjimo sezonui pasibaigus, seka kitos – lauko sporto mėgėjų įgyjamos traumos, taipogi padidėja lėtinių neurologinių susirgimų turinčių ir pastovų skausmą jaučiančių žmonių gydymo poreikis. Laimutis Girnius 1992 m. baigė Lietuvos valstybinį kūno kultūros institutą (dabar Lietuvos sporto universitetas) ir jau 25 metai dirba Utenos ligoninės reabilitacijos skyriuje kineziterapeutu. Pasiteiravus, kuo labiausiai skundžiasi pacientai, specialistas įvardija nugaros skausmus, traumų ir nejudrumo sukeltas sveikatos problemas. Stebima, kad pacientų amžius jaunėja, tad L.Girnius ypač rekomenduoja atkreipti dėmesį į kasdienį judėjimą. Norint išvengti ankstyvų ligų patariama judėti bet kokiu oru, nuolat mankštintis ir vengti ilgalaikės fiksuotos kūno padėties. Tarp darbų ypač svarbu daryti pertraukas. Neramina faktas, kad sportuojantys neapšilę, per trumpą laiką nori pasiekti greitų rezultatų. Tokiu būdu neišvengiama atsitiktinių traumų, vėliau jaučiami nuolatiniai, fizinį aktyvumą ribojantys skausmai. Kad to neatsitiktų specialistas rekomenduoja ugdymo įstaigose padidinti kūno kultūros pamokų, sporto būrelių skaičių. Pats kineziterapeutas atsipalaiduoja darydamas mankštą, lankydamasis pirtyje, pasisemia gerų emocijų keliaudamas dviračiu arba pėsčiomis. Uteniškiams ir miesto svečiams palinkėjo kuo dažniau naudotis mieste sukurta sporto infrastruktūra: pamėgti ilgus pasivaikščiojimus, išbandyti lauko treniruoklius, baseiną ir dviračių takus. O prireikus, nedelsiant kreiptis pagalbos į specialistus.

Kolegai antrina ir kineziterapeutė Dangira Venslovienė. Specialistė, po studijų Utenos kolegijoje, nuo 2002 m. darbuojasi Utenos ligoninės reabilitacijos skyriuje. Darbą pradėjusi kaip fizinės medicinos slaugytoja, po išlyginamųjų studijų Lietuvos kūno kultūros akademijoje, specialistė padeda ligoniams reabilituotis kineziterapijos vandenyje pagalba. Pasak specialistės, baseino nekeistų į nieką. Užsiėmimų metu baseine vanduo siekia 32 °C, oro – 24 °C. Baseino gylis yra nuo 70 iki 150 cm., jame kompleksiškai atliekami mankštos pratimai, naudojamos specialios priemonės, pagal gydytojų rekomendacijas naudojamos aplikacijos, stuburo tempimai vertikalioje vonioje. Paklausta apie dažniausiai pasitaikančius sveikatos sutrikimus, specialistė įvardija judamojo atramos aparato problemas, traumas po sporto, traumas, patirtas dėl slidaus paviršiaus (šlapia žolė, ledas, slidžios grindys ir kt.) Jauniausias ligoniukas buvo 2 m. amžiaus, o vyriausias - 82 metų senjoras, žvitrus „Bočių“ kolektyvo saviveiklininkas. Pati specialistė mėgsta būti gamtoje, atsipalaiduoja stebėdama vandenį, rusenančią ugnį, prižiūrėdama gėles, ypač mėgsta šokį bei muziką. Norintiems turėti gerą sveikatą kineziterapeutė pataria kuo daugiau judėti, plaukioti, vaikščioti. Esant galimybei pasilepinti masažais, o vietoje materialių dovanų artimiesiems dažniau dovanoti sveikatinimosi paslaugas, juk reabilitaciniai užsiėmimai taikomi ne tik darbingumui po susirgimų ar traumų atstatyti, bet jie veikia ir kaip efektyvi prevencinė priemonė, užkertanti kelią netikėtiems susižalojimams.