Jokie protezai neatstos natūralių dantų

Šiauliai
Naujovės. Kai tik imama kalbėti apie protezus, dažnam prieš akis iškyla vaizdas, kurio centre – stiklinė vandens, o joje mirksta protezai. Šiuolaikinių išimamų protezų nebereikia laikyti vandenyje.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ne visiems pavyksta išsaugoti savus dantis. Dėl įvairių patirtų traumų, ligų ir kitų priežasčių kartais atkurti dantų plombinėmis medžiagomis neįmanoma. Todėl protezavimo pasirinkimas tampa viena iš galimybių toliau džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu.

Dantų gydymas laiku – pigiausias pasirinkimas

Burna yra pirmoji virškinamojo trakto grandis, tad jei maistas iki galo nesukramtomas, toliau jis blogai virškinamas skrandyje ir žarnyne, o tai lemia virškinamojo trakto sutrikimus. Neturintis priekinių dantų žmogus vengia plačiai šypsotis, dėl to neretai jį ima kamuoti psichologinės problemos. Jeigu nėra krūminių dantų, sužemėja sąkandis, o tai neigiamai veikia žandikaulio sąnarį, kuris ilgainiui ima traškėti bei skaudėti.

Tai ne vienintelė problema – dėl sąnario deformacijų atsiranda veido raukšlių, įkrinta skuostai. Jeigu ir toliau ignoruosite iškilusią problemą, ji niekur nedings, o tik dar labiau didės. Į prarasto danties vietą ims svirti gretimi dantys, tuščios vietos link slinksis ir priešingo žandikaulio dantys, formuosis antrinės sąkandžio deformacijos.

Anksčiau dantų protezavimas buvo siejamas tik su senyvo amžiaus žmonėmis, kai dantys tiesiog išbyra dėl senatvės, tačiau dabartiniu metu ši odontologijos paslauga reikalinga ir ganėtinai jauno amžiaus pacientams.

Šiaulių centro poliklinikos specializuoto odontologijos skyriaus vedėja Jurgita Zakarevičiūtė sako pastebėjusi, kad dalis jaunų žmonių ypač rūpinasi savo dantimis, tačiau neretai pasitaiko ir tokių, kurie neskiria pakankamai dėmesio. Tarp jų ir jaunos mamos, besikreipiančios pagalbos, kai iš danties belieka tik sugedusi šaknis...

„Danties gydymas laiku – visada pigiau“, – sako gydytoja, primindama, jog danties rovimas nėra efektyviausias jo gydymo būdas, nors tuo metu jums tai pigiausia išeitis.

Nors dantų protezai puikiai pasitarnauja, netekus vieno ar daugiau dantų, tačiau kad ir kaip gerai jie būtų pagaminti, kramtymo efektyvumą atstato tik 30 proc. Valgomą maistą reikia ne kąsti, o atpjauti ir dėti į burną po gabaliuką, kaskart prisimenant, jog protezai dešimt kartų minkštesni už natūralius dantis, todėl mechaniškai nėra labai atsparūs.

Patartina dantų protezais nekramtyti labai kieto maisto: gabalinio cukraus, karamelinių saldainių, riešutų kevalų, sudžiūvusios duonos ir pan., nes protezas gali įskilti ar sulūžti. Taip pat nepatartina valgyti lipnaus maisto bei kramtyti gumos. Nerekomenduojama vienu metu valgyti karšto ir šalto maisto, nes dėl protezo gamybai naudojamų medžiagų staigaus plėtimosi ir traukimosi jame gali atsirasti įskilimų.

Protezai reikalauja kruopščios priežiūros

Kai tik imama kalbėti apie protezus, dažnam prieš akis iškyla vaizdas, kurio centre – stiklinė vandens, o joje mirksta protezai. Šiuolaikinių išimamų protezų, anot vedėjos, nebereikia laikyti vandenyje, tačiau jeigu, laikydamiesi seno įpročio, juos pamerksite nakčiai į vandenį, protezams nieko blogo nenutiks.

Protezai, kurie gali būti išimami ir neišimami, gaminami iš medžiagų, įteisintų ES. Po valgio išimamus dantų protezus patartina išplauti šiltu vandeniu ir išvalyti dantų ar specialiu dantų protezų valymo šepetėliu.

Pirmąsias 3–4 paras, siekiant greičiau priprasti prie išimamų dantų protezų, galima išvalytus protezus palikti burnoje nakčiai. Vis dėlto šią rekomendaciją, anot gydytojos, reikėtų vertinti labai individualiai.

Pasirinkus nešioti dantų protezus, būtina tvirta motyvacija bei kantrybė. Gydytoja sako, jog, pradėjus nešioti protezus, diskomfortą jausite 1–2 mėnesius. Gali pykinti, padidėti seilėtekis, galite prikąsti skruostus, liežuvį, kurį laiką vargins sutrinkanti tartis. Norėdami padėti sau, skaitykite tekstą, atsistoję prieš veidrodį.

Nešiojant išimamus dantų protezus, dažnai tenka naudoti ir protezų klijus, kurių pasiūla ganėtinai plati. Gydytoja dažnai sulaukia klausimo, kurie klijai geriausi. Kurie jums tiks labiausiai, negali atsakyti joks gydytojas odontologas, nes tai itin individualu, todėl galbūt teks išbandyti keletą priemonių, kol atrasite geriausiai jums tinkančią.

Protezų klijų kainos taip pat labai įvairios – kaip ir pati jų pasiūla. „Kad ir kokius klijus žmogus pasirinktų, aš siūlau atkreipti dėmesį į jų sudėtį, kad kuo mažiau juose būtų pridėtinio skonio. Geriau rinktis natūralaus skonio klijus, be jokių priedų“, – pataria gydytoja odontologė.

Priprantama per kelias savaites

Jeigu, įsigiję protezus, manote, kad nebereikės rūpintis burnos higiena, labai klystate. Po valgio neišimamus dantų protezus, kaip ir savo dantis, būtina skalauti, išsivalyti šepetėliu ir dantų pasta. Dantis rekomenduojama valyti du kartus per dieną – ryte ir vakare po valgio. Taip pat būtina bent kartą per dieną valyti tarpdančius siūlu ar tarpdantiniu šepetėliu.

Burnos gleivinė pradžioje taip pat nėra prisitaikiusi prie protezų poveikio. Prisitaikymas įvyksta per kelias savaites, kai sumažėja burnos gleivinės receptorių dirglumas, išnyksta pykinimas, normalizuojasi seilėtekis. Todėl, pradėjus naudoti išimamus protezus, gali atsirasti skaudžių nuospaudų.

Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją, kuris atliks protezo korekciją, kurią kartais tenka pakartoti kelis kartus. Kiekvieną kartą, prieš atliekant korekcijas, protezą jums būtina panaudoti, kramtant bent 4–6 val. iki procedūros, kad būtų galima aiškiai nustatyti nuospaudų vietą ir koreguoti protezą.

Pripratus prie protezų, nakčiai išimamus dantų protezus patartina išsiimti, išplauti šepetėliu su dantų pasta ir padėti sausai. Valymui bei dezinfekcijai galima naudoti protezams prižiūrėti skirtas specialias tabletes, kurių galima įsigyti vaistinėse. Išimamų dantų protezų tarpdančiai yra blogiausiai išvaloma protezų dalis, todėl jų valymui būtina skirti daugiau dėmesio.

Jeigu protezas įskilo ar sulūžo, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, patys netaisykite dantų protezų. Jūsų burnos gleivinė ir dantys nuolat kinta, o protezai išlieka tokie patys, todėl juos būtina periodiškai koreguoti. Lankykitės pas odontologą ne rečiau, kaip jums nurodyta, tai padės užtikrinti protezų ilgalaikiškumą.

Gydytoja sako, jog protezus labai retais atvejais reikia keisti naujais. Įskilus ar įtrūkus, jie lengvai pataisomi, tereikia atvykti pas odontologą. Netekus danties ir atsiradus naujam tarpui, turimo protezo taip pat nereikia keisti nauju, pakaks pakoreguoti turimą.

Būtina lankytis pas higienistą

Jeigu jums, atsižvelgiant į jūsų burnos gleivinės bei dantų anatomijos ypatumus, parinkti neišimami protezai, sportuojant, ypač jei užsiimate kontaktinėmis sporto šakomis, rekomenduojama naudoti apsaugines kapas, kurios saugos jūsų neišimamus dantų protezus, burnos minkštuosius audinius bei nuosavus dantis nuo galimų traumų bei protezų sugadinimo.

Dantų griežimas pavojingas ne tik protezams, bet ir nuosaviems dantims, todėl būtina apie tai įspėti gydytoją. Atsižvelgiant į situaciją, gali būti reikalinga apsauginė kapa, kuri saugos jūsų neišimamus dantų protezus ir nuosavus dantis nuo galimų skilimų bei nudilimo, taip pat atpalaiduos įsitempusius kramtomuosius raumenis.

Net ir puikiai prižiūrint savo dantis ir neišimamus dantų protezus, visada liks sunkiai valymui pasiekiamų vietų, kuriose formuojasi minkštosios ir kietosios apnašos, todėl lankytis pas burnos higienistą nurodytu dažnumu yra būtina.

Juozas.dental odontologijos klinikoje Kaune dantų protezavimo kaina – žema, apsilankykite!