REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Birželio 23 d. 10:08

Jė­zui­tų mi­sio­nie­rių do­va­nos – ir pa­tie­ka­lų re­cep­tai (I d.)

Šiauliai

Bulvės, žemės riešutai ir kukurūzai. Beveik pusę viso pasaulio pagrindinių auginamų žemės ūkio kultūrų galima atsekti iki indėnų. Indėnai išmokė europiečius auginti bulves, žemės riešutus, pupeles, pomidorus, saulėgrąžas, manijokus ir, žinoma, kukurūzus, kurie dabar auginami visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. (An­ta­no Sau­lai­čio SJ as­me­ni­nio ar­chy­vo nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


88765

Savaitraštis „Etaplius“ jau pristatė tėvo Antano Saulaičio SJ parodos „Misijų stotelė“ eksponatus, tačiau mažai kas žino, kad misijų metu jėzuitas užrašė ir patiekalų su riešutų sviestu receptų. Mat žemėje po du riešutėlius ankštyje augantys riešutai yra kilę iš Pietų Amerikos indėnų kraštų. „Dar prieš europiečių atsiradimą Šiaurės Amerikos indėnai valgė riešutus ir juos malė. XIX a. protestantai misionieriai Kinijoje ir Tailande duodavo žemės riešutų naujai pakrikštytiems, o šiandien tailandiečiai riešutų sviestą bei riešutus jau priskaičiuoja prie tautinių valgių“, – šypsosi tėvas Antanas.

Naudingasis riešutų sviestas

Pasak tėvo jėzuito A. Saulaičio SJ, riešutų sviestas buvo sugalvotas amerikiečio gydytojo, ieškančio lengvai virškinamo, baltymo pilno maisto. Riešutų svieste yra daug baltymų, niacino, magnio, vario ir fosforo. Taip pat yra kalio, geležies ir cinko bei valgomojo pluošto, o riebalai – grynai augaliniai. Nors riešutuose cukraus ir taip yra, skoniui pagerinti jo pridedama dar daugiau.

Riešutų sviesto naudą atskleidžia skaičiai. Dviejuose (sriubos) šaukštuose (32 g) yra 10 proc. vienai dienai reikalingų baltymų – maždaug tiek, kiek parūpina didelis (vištos) kiaušinis, 30 g maltos mėsos ar puodukas pieno. 32 gramuose yra: 17 g riebalų, 9 g baltymų, 3 g cukraus, 150 mg natrio (druskos).

Riešutų sviesto nereikia laikyti šaldytuve (negenda, bet šaldytas sušoksta), o tik vėsioje vietoje. Bakterijų riešutų svieste neatsiranda, bet ilgainiui produktas gali pasidaryti kartus: geriausias rodiklis – kvapas ir skonis.

Maistinėmis medžiagomis naudingas riešutų sviestas gali pridaryti ir žalos. Tėvo Antano užrašuose pabrėžiama, kad vaikai, jaunesni negu 5 metų, turėtų būti prižiūrimi, kai riešutų sviestą valgo ar juo užkandžiauja, nes vaikams gali būti sunku kramtyti ir ryti.

„Prie riešutų sviesto nepripratusios voveraitės, šikšnosparniai, burundukai ir kiti maži žvėreliai gali išsigąsti, skanėstą burnytėn įsidėję, kai prie dantukų prilimpa ir ūsus aplipdo. Riebalus mėgstantys paukščiai lesykloje riešutų sviestą mielai lesa žiemą, kai kirmėlyčių ir vabzdžių sunkiau rasti“, – aprašyti galimos žalos gyvūnijai nepamiršo A. Saulaitis SJ.

Beje, Lietuvoje valgomi dar kiti indėnų augalai: pomidorai (indėniškai tomatl), bulvės (žemaitiškai roputės), visos pupos (išskyrus sojos pupas), kukurūzai, moliūgai (indėniškai skuaš), nekalbant apie sprogūzus (kukurūzų sprogmenis), minkštukus (iš miško augalėlio dedešvos sulčių) ir kramtomąją gumą (iš šilko augalo sulos), kuriuos visus išrado būtent indėnai.

Gaminame iš riešutų sviesto

Kviečiame sužinoti, kokių riešutų sviesto receptų, atlikdamas jėzuitų misiją, užrašė tėvas A. Saulaitis SJ. Jų būta išties įvairių: nuo sumuštinių ir sriubos iki pyragaičių ar įdaro bananui. Receptai lydimi šmaikščių tėvo pastebėjimų. Gal seni receptai naujai atgims ir jūsų virtuvėje?

Sumuštiniai ar sviestainiai

Tepama labiau balta negu ruginė duona. Kad nebūtų sausa, daugiausia ant riešutų sviesto tepinio užtepama uogienės, bet galima užsidėti ką nors kita: pavyzdžiui, pomidoro riekę, supjaustytą raugintą agurką ar kt.

Su vaisiais ar daržovėmis

Galima užtepti ant obuolio ar kito kietesnio vaisiaus riekių ar iš bendro riešutų sviesto dubenėlio vaisiaus rieke sviesto nugramdyti. Iškilmingose puotose padedami užkandžiai su riešutų sviestu salierų kotų loveliuose, kietos salotų lapo dalies dauboje, pasiimami pirščiukais.

„Tenka pirštus nušluostyti servetėle, staltiese, netoliese esančia užuolaida, kaimynės sijonu ar pan.“ – šypsosi tėvas Saulaitis.

Gruzdintas sumuštinis (8 riekės)

Pusę riekių ištepti riešutų sviestu (1 sriubos šaukštu), pusę – uogiene (irgi 1 sriubos šaukštu). Pasak tėvo Antano, tik reikia stengtis uogienės neužtepti ant staltiesės, baldų, vaikų žaislų, sienų...

Atskirai išplakti kiaušinį, 60 g pieno, žiupsnelį druskos. 3 min. mirkyti sumuštinius (sudėjus uogienės ir riešutų sviesto riekes) kiaušinio mišinyje, bent kartą apvertus (sumuštinį, ne dubenį). Pakepti keptuvėje apie 3 min., neužmirštant apversti (sumuštinius, ne keptuvę). Gražiai kiekvieną sumuštinį į keturis trikampius supjaustyti ir duoti vaikučiams ar anūkėliams, o jei liktų – kepėjas gali paragauti.

72 pyragaičiai

Įkaitinti krosnį iki 75 laipsnių. Sumaišyti 600 g miltų, po arbatinį šaukštelį kepimo miltelių ir sodos, žiupsnelį druskos. Atskirai suplakti 240 g sviesto ar margarino ir 240 g riešutų sviesto,
240 g baltojo cukraus ir 240 g rudojo cukraus. Įplakti 2 kiaušinius (be lukštų) ir šaukštelį vanilijos. Įmaišyti miltų mišinį. Delnuose nudailinti 2–3 cm skersmens kukulius, suploti cukruje pamirkyta šakute skersai ir išilgai. Kepti 12 min. ar kol iškepa. (Lengviau atsiminti: tiek pat miltų, kiek cukraus; karvės sviesto ir riešutų sviesto po pusę tiek, kiek miltų.) Prieš duodant svečiams, reikia duoti paragauti receptą parūpinusiam asmeniui bent desėtką sausainių.

Obuolių apkepas

Įkaitinti orkaitę iki 175 laipsnių, pirma patikrinus, ar orkaitėje nėra kokios nors pelytės ar kito sutvėrimo. Sumaišyti 120 g miltų, tiek pat cukraus, žiupsnelį druskos. 5–6 obuolius nulupti ir išimti graužtuką, supjaustyti ir išdėti ant aliejumi išteptos kepimo plokštės. 3 šaukštus riešutų sviesto ir 3 šaukštus sviesto (ar margarino) supjaustyti lyg į trupinius, užbarstyti ant obuolių. Kepti 45 min. arba kol obuoliai minkšti. Jei valgomi karšti, galima užsidėti ledų ar užsipilti grietinėlės (saldžios).

as-nr18-aa.jpg

Bananų įdaras

Bananą išilgai perpjauti, išilgai išgramdyti griovelį. Išgramdytą bananų košytę sumaišyti su riešutų sviestu ir atgal į banano griovelį įtepti, sudėti dvi banano puses (geriau to paties banano, kad būtų jaukiau), suvynioti į plastmasinę plėvelę ir šaldytuve palaikyti.

Atskirai sumaišyti 240 g cukraus, 120 g kakavos, 120 g grietinėlės ar kondensuoto pieno, 3 šaukštus margarino ar sviesto, truputį druskos. Kaitinti lėtai, kol užverda, ir dar 3 min. ilgiau, tik vieną ar dukart pamaišius. Nuėmus nuo ugnies, įmaišyti šaukštelį vanilijos. Bananą perpjauti skersai, padažą užpilti.

Riešutų sviesto sriuba

Išvirti pienišką sriubą, pavyzdžiui, su negyvos vištos gabalais, grybais ar pan. Atskirai dubenėlyje 60 g riešutų sviesto sumaišyti su geru samčiu sriubos, o tada atgal į visą sriubą įpilti, pakaitinti. Jeigu valgantiesiems daugiau nei 21 m., galima įmaišyti šaukštą vyno kiekvienoje lėkštėje. „Bet neduoti vyno šaukšto atskirai“, – šypsosi jėzuitas.

Sausainiai

175 laipsnių orkaitė. Sumaišyti 2 puodelius riešutų sviesto, 1 puoduką cukraus, 2 kiaušinius, išskleisti lygiai kepimo plokštėje. Atskirai paruošti tešlą iš 2 puodukų miltų, kepimo miltelių 2 šaukštų, 2 kiaušinių, vandens ar pieno – kiek reikia, 1 puodelio cukraus. Tešla riešutų sviesto mišinį užlieti. Kepti 40 min. Atvėsus (tešlai, ne kepėjai) supjaustyti į gabalėlius.

Avižiniai užkandžiai

Tiek pat riešutų sviesto sumaišyti su tiek pat medaus (pridėti cinamono, jei namuose yra). Pakaitinti (įdėti vanilijos šaukštelį). Šiltą riešutų sviesto mišinį užpilti kepimo plokštėje ant avižinių dribsnių (šešiskart tiek, kiek paimta riešutų sviesto) ir švelniai maišyti, kol visos avižos riešutų sviestu apteptos ir nesimato nė mažytės baltos vietelės, o atrodo kaip saulėje nudegusios avižos. Kepti 150 laipsnių orkaitėje 35–40 min., kartais pamaišant.

Atskirai verdančiu vandeniu apipilti razinų tiek, kiek naudojama riešutų sviesto. Po 10 min. nupilti. Razinas, riešutus, džiovintus vaisius ar pan. (iš viso triskart tiek, kiek naudota riešutų sviesto) įmaišyti į keptąjį mišinį. Vėl orkaitėn grąžinti ir pusantros valandos džiovinti, kartais pamaišyti.

Riešutų tirštynė

Stiklinė pieno, ketvirtadalis pieno kiekio riešutų sviesto, tiek ledų, kiek pieno. Gerai suplakti. Galima įmaišyti ir išplakti nunokusį bananą (be žievės).

Tortas

Paruošti ir kepti, kaip įprasta, tik įmaišyti 120 g riešutų sviesto.

Riešutų sviestas tinka ir aptepui

Prie 250 g aptepo pridėti 60 g riešutų sviesto. Labai tinka, jei aptepas gaminamas iš jogurto.

Kitas aptepas: 60 g sviesto, 240 g cukraus, 3 šaukštai pieno, vanilijos šaukštelis, 120 g riešutų sviesto, truputis druskos. Pirma ištirpdyti sviestą, nuimti nuo ugnies, tada įplakti beveik viską, gale įplakant riešutų sviestą.

Karšta (arba šalta) sriuba

Atskirai ištirpdyti šaukštą sviesto, iki minkštumo pakepinti nedidelį smulkiai supjaustytą svogūną (arba cibulį) ir šaukštą prieskonių (raud. pipirų arba pipirų su kitokiais prieskoniais), 10 min. šutinti. Įmaišyti 2/3 l vištienos sriubos ir užvirinti, tada 15 min. leisti šusti. Įplakti 250 g riešutų sviesto ir gerai išmaišyti. Įpilti 250 g pieno ar saldžios grietinėlės, 3 šaukštus citrinos sulčių, 1 arbatinį šaukštelį maltų pipirų (jei anksčiau neįdėta), druskos pagal skonį, 8 lašus aštrių pipirų padažo ar panašaus prieskonio. Pašutinti 5 min., jei šaltai – 2 val. šaldytuve laikyti ir, prieš valgant, įpilti dar 250 ml vištienos sriubos. „Galima srėbti mandagiai arba labai garsiai“, – nusišypso tėvas.

(Bus daugiau.)

logo-srtrf.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA