Jaunųjų technikų centras: prikelti negalima naikinti

Šiauliai
Šiaulių jaunųjų technikų centro archyvo nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Artimiausiame Tarybos posėdyje politikai spręs Šiaulių jaunųjų technikų centro (toliau – JTC) likimą. Švietimo skyrius siūlo jį reorganizuoti, prijungiant prie „Saulėtekio“ gimnazijos. Po reorganizacijos, rugpjūčio 31 d. centras baigtų veiklą – ją tęstų gimnazija. JTC bendruomenė priešinasi tokiam sprendimui, centro reorganizacijai nepritaria ir dalis politikų. Verslininkas, technikos mokslų daktaras Remigijus Laurutis įstaigą vadina ne technikų centru, o technikų muziejumi ir sako, kad pokyčiai būtini. Tad kur padėti kablelį?

Ką kalba skaičiai?

Pagrindinė priežastis, dėl kurios siūlomas JTC reorganizavimas – prasta centro būklė. „Įstaigos pastatas nerenovuotas, materialinė-techninė bazė silpna – inventorius nusidėvėjęs, trūksta modernių mokymo priemonių. Siekiant užtikrinti kokybiškas neformaliojo švietimo paslaugas, reikėtų atlikti JTC pastato renovaciją – pakeisti nesandarius langus ir lauko duris, elektros instaliaciją, vamzdyną ir sanitarinius mazgus, apšiltinti stogą, atnaujinti fasadą, atlikti visų kabinetų kapitalinį remontą, skirti lėšų JTC ugdymo aplinkos modernizavimui, inovatyvių mokymo priemonių įsigijimui“, – rašoma sprendimo projekto aiškinamajame rašte.

Kad centras „sužydėtų“, Savivaldybė turėtų investuoti nemenką sumą – 3-4 milijonus Eur. Prijungus JTC prie „Saulėtekio“ gimnazijos, nereikėtų skirti lėšų ne tik centro būklės gerinimui, bet ir jo aplinkos išlaikymui, komunalinėms paslaugoms ir t. t. „Sutaupytas Savivaldybės biudžeto lėšas būtų galima panaudoti ugdymo bazės atnaujinimui ir modernizavimui“, – rašoma minėtame dokumente.

Iš Centro į Pietinį

3-4 mln. Eur siekiančiomis investicijomis abejoja JTC būrelių vadovai, o centro l. e. p. direktorius Romualdas Pelenis teigia, kad kol kas užtektų pakeisti langus, paradines duris, atnaujinti įrangą. Tai, pasak jo, kainuotų apie 120 tūkst. Eur.

Nors po reorganizacijos būrelių vadovai išsaugotų savo darbo vietas, jie nėra užtikrinti dėl ateities. Šiuo metu JTC veikia pačiame miesto centre, Gumbinės gatvėje. Po organizacijos būrelių vadovams tektų dirbti Pietinio mikrorajono gilumoje įsikūrusioje „Saulėtekio“ gimnazijoje. Bijoma, kad dėl to sumažės būrelius lankančiųjų skaičius.

„Nuotaikos nekokios“, – apie JTC tvyrančią atmosferą sako R. Pelenis ir priduria, kad nei jis, nei darbuotojai neįsivaizduoja, koks sprendimas bus priimtas Tarybos posėdyje. „Mano žiniomis, politikai yra pasidaliję į dvi dalis. Vieni – už reorganizaciją, kiti – prieš.“

Beje, gera politikų valia JTC bendruomenė kliautis neketina. Surinko centre besimokančių vaikų tėvų parašus ir pateikė merui bei Tarybai.

„Ten ne technikų centras, o technikų muziejus"

Verslininkas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Švietimo komiteto pirmininkas dr. Remigijus Laurutis sako, kad pokyčiai JTC labai reikalingi. „Ten ne technikų centras, o technikų muziejus. Mano nuomone, Savivaldybė turi užtikrinti, kad vaikų neformalusis švietimas būtų kokybiškas. Akivaizdu, kad JTC šita funkcija nevykdoma ir nevykdoma jau daug metų. Pasenusi ir organizacijos koncepcija, ir būdai sudominti vaikus. Jeigu Savivaldybė nori kokybiškesnio švietimo, ten reikia skubių pertvarkų, ryžtingų sprendimų. Kokių – ne man spręsti. Bet labai gerai, kad kažkas vyskta, nes pinigų išleista daug, o funkcija kokybiškai neatlikta", – sako jis.

Šiuo metu Šiaulių jaunųjų technikų centras veikia kaip savarankiška neformaliojo vaikų švietimo įstaiga. 2017 m. spalio 1 d. duomenimis pagal 5 neformaliojo vaikų švietimo programas JTC ugdomi 276 vaikai, dirba 26 darbuotojai (17 pedagoginių ir 9 nepedagoginiai). JTC veiklai ir ugdymo aplinkai finansuoti 2018 m. skirta 205,4 tūkst. eurų savivaldybės biudžeto lėšų.

Sprendimo projekte siūloma JTC prijungti prie „Saulėtekio“ gimnazijos kaip struktūrinį padalinį ir pavadinti jį Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos Neformaliojo švietimo techninio ugdymo skyriumi.