Jauna medikė, smuiką iškeitusi į dermatoskopą

Klaipėda
Gargždų ligoninėje pacientus konsultuojanti dermatovenerologė E. Jankuvienė ragina rūpintis oda, o dėl problemų kreiptis pagalbos į specialistus. Autorės nuotr.
Reporteris Gargždų Banga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gargždų ligoninėje beveik prieš metus pradėjo dirbti dermatovenerologė Eglė Jankuvienė. Klaipėdoje gyvenanti gydytoja šiuo metu Gargždų ligoninės konsultaciniame-diagnostiniame skyriuje antradieniais konsultuoja pacientus dėl odos problemų, o dviejose uostamiesčio klinikose užsiima privačia praktika. Jauna gydytoja tęsia medikų šeimos tradicijas ir džiaugiasi dirbdama mėgstamą darbą.

Supa gydytojai

– Papasakokite apie save, šeimą ir profesijos pasirinkimą.

– Esu klaipėdietė, kilusi iš medikų šeimos. Tėvai – medikai. Vyriausia sesuo Indrė – advokatė, jauniausia sesuo Greta dirba šeimos gydytoja rezidente, brolis Martynas – šeimos gydytojas. Jis – Dituvos privačios ambulatorijos vadovas. Vyras Vidas – taip pat medikas – skausmo gydytojas, anesteziologas-reanimatologas. Su vyru auginame du šaunius sūnelius. Vyresnysis, nors tik šešiametis, jau dabar svajoja eiti tėčio pėdomis.

Mano kelias į mediciną nebuvo tiesus kaip styga. Mokydamasi Eduardo Balsio menų gimnazijoje, ruošiausi stoti į Lietuvos muzikos teatro akademiją ir įgyti smuikininkės specialybę. Tačiau prieš finišą, t. y. prieš dvyliktą klasę, kardinaliai pakeičiau karjeros strategiją ir nusprendžiau siekti gydytojos specialybės. Kai įstojau į mediciną, aiškiai žinojau, ko noriu, Lietuvos sveikatos mokslų universitete pasirinkau dermatologės specialybę ir tikslingai ėjau dermatologijos rezidentūros link. Gavau galimybę dalį rezidentūros atlikti Klaipėdoje, gimtajame mieste. Dermatologijos mokslus baigiau puikiausiais rezultatais, o dirbdama dermatovenerologe jaučiuosi kaip inkstas taukuose. Pacientų šypsena po gydymo – tikrai geriausia man dovana.

Problemų įvairovė

– Kokių problemų kamuojami pacientai kreipiasi pagalbos?

– Dažniausiai konsultuoju pacientus dėl uždegiminių odos ligų, onkologinių odos susirgimų, atlieku dermatoskopinį ištyrimą, taip pat konsultuoju dėl galimybių šalinti apgamus, kitus odos darinius, kai reikia, rekomenduoju atlikti biopsijas. Svarbiausia misija – nepražiūrėti onkologinių odos susirgimų. Tenka gydyti ir aknę, rožinę ir kt. Dirbu ir Klaipėdoje „Vėtrungės“ klinikoje bei „Hair clinic“, plaukų transplantacijos ir medicinos centre. Čia pacientai, dažniausiai vyrai, kreipiasi dėl plaukų slinkimo bei plikimo gydymo, plaukų transplantacijos galimybių.

– Kaip sprendžiate pastarąsias problemas?

– Vyriškojo tipo plaukų slinkimo gydymui dažnu atveju atlieku PRP injekcijas bei paskiriu medikamentinį gydymą. Bet jei yra nuplikimas, belieka plaukų transplantacija. Šiai procedūrai ne visi pacientai yra tinkami kandidatai. Būtinas detalus ištyrimas, reikalaujantis specifinių žinių. Moterims taip pat dažna hormoninio plaukų slinkimo problema. Reikalinga eilė tyrimų, kurie galėtų tikslinti problemos priežastis. Bet dažnu atveju numatyto gydymo pagrindas nesikeičia, tyrimų rezultatai pasitarnauja minimaliai gydymo korekcijai. Svarbu problemos neužleisti.

– Ką kiekvienas turėtų žinoti apie savo odą?

– Kiekvienas turėtų mokėti atskirti odos tipą – ar tai sausa, ar riebi; žinoti savo fototipą, t. y. kaip oda reaguoja į saulę, kada ypač reikia saugotis ultravioletinių saulės spindulių. Taip pat reikia žinoti, ar nėra polinkio į alergijas, o kitas problemas padės identifikuoti specialistas.

Svarbu nedelsti

– Sakėte, jog specializuojatės onkologinių odos ligų srityje. Ar karantinas nepablogino šiomis ligomis sergančiųjų situacijos? Gal pacientai atidėliojo vizitą pas jus?

– Žmonės bijo pražiūrėti onkologinius pakitimus. Daug kas prašo ištirti apgamus. Juos rekomenduojame stebėti bent kartą per dvejus metus. Kas gali atrodyti nepavojinga pacientui, iš tiesų gali būti labai pavojinga. Ir atvirkščiai, žmogui gali kelti išgąstį kai kurie dariniai, nes negražūs, o dermatologas pamatęs apsidžiaugia, kad jie niekada nepiktybės, tik estetiškai gražiai neatrodo. Būna, kad žmonės uždelsia kreiptis ir dėl uždegiminių odos ligų. Uždelsus gali įsimesti antrinė infekcija – bakterinė ar grybelinė. Tada gydymas būna sudėtingesnis. Pasitaiko ir ypač sunkių atvejų, kai ambulatorinis gydymas jau nepadeda, tada siūlau arba tretinio lygio gydymo įstaigos specialistų paslaugas, arba gydymą stacionare.

– Kaip turėtume oda rūpintis vasarą, kai daug laiko praleidžiame lauke mėgaudamiesi saule?

– Pagrindinė užduotis vasarą – minimalizuoti ultravioletinių spindulių dozę ir saugoti odą vidurdienį. Buvimą saulėkaitoje geriau rinktis pavakarę. Ypač reikia saugoti vaikų odą. Šviesios odos žmonės irgi turėtų sunerimti dėl ultravioletinių spindulių, nes jiems rizika susirgti melanoma – odos vėžiu – yra žymiai didesnė. Melanoma labai greitai metastazuoja pažeisdama vidaus organus. Tada gydymo galimybės tampa labiau ribotos, nes vyksta sunkiai sustabdomi procesai. Todėl mes, gydytojai, labai prašome saulėtomis dienomis nepiktnaudžiauti saulės spinduliais. Na, o tiems, kuriems nerūpi sveikatos faktorius, verta susirūpinti dėl fotosenėjimo, kurį tikrai reikšmingai skatina ultravioletiniai saulės spinduliai.

– Ar apsauginiai kremai negarantuoja apsaugos nuo melanomos?

– Apsauginiai kremai, kurių SPF kuo didesnis, padės nenudegti saulėje, tačiau reikšmingai neapsaugos nuo melanomos. Net ir naudojant kremus nuo saulės nereikia prarasti kontrolės. Vitamino D naudą reikėtų pasverti su rizika susirgti odos vėžiu.

– Ką reikia žinoti tiems, kuriems reikalinga dermatovenerologo konsultacija?

– Norint konsultacijos Gargždų ligoninės konsultaciniame-diagnostiniame skyriuje, šeimos gydytojo siuntimo nereikia. Paskambinę į registratūrą tel.: (8 46) 45 39 42, 45 28 16 sužinosite, ar yra talonų. Jie skirstomi mėnesio pabaigoje kitam mėnesiui. Kadangi šiuo metu Gargžduose dirbu tik antradieniais 10–13 val., talonų nėra daug. Gaila, bet vis dar pasitaiko pacientų, kurie užsiregistruoja, tačiau konsultuotis neatvyksta. Todėl kitas žmogus, kuriam reikalinga konsultacija, priverstas jos laukti ilgiau. Jei esate užsiregistravę, bet žinote, kad negalėsite atvykti konsultuotis, praneškite apie tai registratorei telefonu bent iš vakaro. Taip suteiksite galimybę pasikonsultuoti kitam pacientui.