REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Grožis2018 m. Gegužės 9 d. 15:36

Išskirtiniai papuošalai gimė prisijaukinus tauriuosius metalus ir porcelianą

Marijampolė

Ričardas Pasiliauskas

Marija BurbienėŠaltinis: Etaplius.lt


37045

Į Marijampolę sugrįžusi diplomuota menininkė Gabija Gataveckaitė sako neatsidžiaugianti ne tik įgytomis žiniomis mokyklose, Dailės akademijoje ir neįkainojama patirtimi garsioje Lietuvos juvelyrikos mokykloje „Vilnensis“, bet ir pasirinkimu grįžti namo.


Foto galerija:

3.jpg
14.jpg
23.jpg
44.jpg
avinukai.jpg

Pradžia – dailės mokyklose

– Juvelyrai daugiausia buriasi didesniuose miestuose, bet man norisi būti ten, kur smagu ir gera. Marijampolė man kaip brangakmenis, kaip ir juvelyrinis kūrinys – mažas, bet labai brangus, – apie savo pasirinkimą sugrįžti į gimtąjį miestą sako Gabija ir pabrėžia, kad menininkui nėra svarbu, kur jis dirba, tad jai palankiausia čia.

Iš Marijampolės Gabija išvažiavo labai anksti. Pamatę dukros polinkį į į menus, tėvai po dailės mokyklos baigimo savame mieste jai pasiūlė mokytis Alytaus dailiųjų amatų mokykloje. Mergina tiesiog degė kūryba – rūpėjo kuo daugiau sužinoti, išbandyti, patirti, tad sėkmingai derino mokslus ir šioje, ir Alytaus dailės mokykloje, kur įgijo meninio suvokimo tekstilėje ir keramikoje. Gabijos kūrybiškumu ir saviraiška susidomėjo Dailės akademijos dėstytojai ir ji buvo pakviesta tęsti studijas Vilniuje.

Gimė prekinis ženklas

Ruošdama bakalauro darbą Gabija susipažino su porcelianu, mokėsi iš porceliano gamybos įmonės „Jiesia“ keramikos meistrų. Magistrantūros baigiamajam darbui pasirinko skulptūrą – išmoko įvaldyti formą. Taip mokslo kelionė per tapybą, keramiką ją atvedė iki akademinio kaulinio porceliano ir skulptūros studijų, o įgūdžiai atėjo per darbą.

– Keitėsi miestai, mokytojai, medžiagos, kol pajutau, kad ir metalas gali skleisti šilumą. Taip šalia trapaus kaulinio porceliano prisijaukinau ir metalą – sidabrą, auksą. Džiaugiuosi, kad patekau pas iškiliausią Lietuvos juvelyrą Darijų Gerliką, kurio studijoje-galerijoje „Vilnensis“ mokiausi metus. Susipažinau su tradicinėmis juvelyrikos technikomis, medžiagomis, akmenimis, jų savybėmis, jų įstatymo būdais ir reikšme papuošalui. Čia išbandžiau ir pieno juvelyriką – kaulinio porceliano ir tauriųjų metalų draugystę. Taip gimė prekinis ženklas „Milk Jewellery“ – kaip įrodymas, kad sėkminga gali būti šių medžiagų sąjunga, – apie savo darbus pasakoja Gabija.

Su subtiliais papuošalais, pažymėtais šiuo ženklu, Gabija Gataveckaitė, kaip juvelyrikos mokyklos „Vilnensis“ atstovė, kovo viduryje dalyvavo Vilniuaus „Litexpo“ parodų rūmuose vykusioje XV tarptautinėje Baltijos juvelyrikos parodoje „Amber Trip 2018“ ir sulaukė išskirtinio dėmesio. Jos kurtų papuošalų formos – netradicinės, daug kam gali atrodyti netgi nepatogios, tačiau menininkė rado sprendimą, kaip pritaikyti prabangius auskarus, išskirtinio dizaino žiedus, kad jie būtų patogiai dėvimi.

Kūryba, įkvėpta gamtos

Kurti gamtos tema, pasak Gabijos, mintis kilo jai apsilankius Trakėnų zoologijos sode.

– Emocionalus vaiko žavėjimasis Kalėdų senelio elniuku mane paskatino skleisti žinią, kad ir suaugusieji nebijotų džiaugtis mažais dalykais, – sako ji.

Taip atsirado „Aviukas Šonas ir Mažylė Betė“ (auskarai su aukso „vilnomis“), „Pavasario švytėjimas“ – žiedai ,,Saulutės“, auskarai „Elniukai“ (auksas ir sidabras) ir kiti.

Mėgiama ir gervių tema. „Jos išdidžios, grakščios, elegantiškos ir tokios moteriškos“, – sako Gabija ir demonstruoja jų formas atkartojančius auskarus, žiedus. Šie, kaip šeimos talismanai, ant piršto maunami iš karto du, o gimus vaikui arba į šeimą atėjus naujam nariui, vis pridedamas naujas žiedas.

Išliekamąją vertę turintys daiktai

Kūrinio dizainą Gabija sako renkasi tokį, kad daiktai būtų ir prabangūs, ir patogūs.

– Juvelyrikoje svarbu išlaikyti svorio centrą, nesvarbu, ką darai – kavinuką, ąsotį ar auskarą. Ir nors porceliano filosofija kita nei juvelyrikos, bet suėję į vieną šie skirtingi amatai tampa visuma, – pastebi ji.

Gabija yra kūrusi individualius porceliano dirbinius – vestuvių servizus, asmeninius puodelius ir kt., o pastaruoju metu ją užbūrė papuošalai.

– Kiekvienas kuria savo istoriją, o aš galiu padėti ją sukurti, – sako menininkė. – Meniški dirbiniai – auskarai, žiedai – visada turi išliekamąją vertę. Tai – ir palikimas vaikams, ir kaip apsauga nuo blogos akies, negatyvo.

Gabijos kolekcijose puikiai dera ir sidabras, ir auksas, ir porcelianas. Prie rankų darbo sidabrinės auskaro dalies pritvirtintas kaulinio porceliano elementas sukuria masyvų vaizdą, tačiau auskarai lengvi ir patogūs. Porcelianas – plonas ir tvirtas, net numestas ant žemės nedūžta – ko labiausiai baiminasi moterys.

Menininkė auskarų neporuoja. Pasak jos, mados tendencija – skirtingi dydžiai.

Gabija dar tik kuriasi Marijampolėje, tad kol kas jos darbus pamatyti, naujienas sekti galima asmeninėje „Facebook“ paskyroje.

Nuotraukos iš Gabijos albumo



REDAKCIJA REKOMENDUOJA