REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2018 m. Birželio 24 d. 20:08

Išskirtinės kokybės produktų gamyba skinasi kelią

Šiauliai

Išskirtinės kokybės produktų gamintojams įsisavinus paramą pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ rinkoje įsitvirtinti lengviau.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


42538

Statistika rodo, kad lietuviams maisto produktų kokybė rūpi vis labiau. Jie dažniau nei kiti Europos Sąjungos šalių gyventojai renkasi maisto produktus, kuriuose yra mažiau antibiotikų ir hormonų, nitratų ir pesticidų likučių.

Nepaisant to, išskirtinės kokybės maisto produktų vartojimas sudaro mažiau nei 2 proc. visos maisto produktų rinkos Europos Sąjungos šalyse. Kad kokybiška produkcija sparčiau skintųsi kelią į rinką, jos gamintojai skatinami naudotis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“. Didžiausia galima viešosios paramos suma vienai žemės ūkio valdai per metus gali siekti iki 3 000 Eur. Norintys pasinaudoti šia parama ūkininkai paraiškas per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą (ŽŪMIS) arba Nacionalinės mokėjimo agentūros teritoriniuose padaliniuose gali pateikti iki birželio 29 d.

Naudodamiesi minėta KPP priemone ūkininkai gali pretenduoti į paramą išlaidoms kompensuoti, kurios patiriamos įsitraukiant į kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybą, sertifikuojant ir atliekant žemės ūkio ir maisto produktų gamybos kontrolę bei vykdant metinius įnašus už dalyvavimą remiamoje kokybės sistemoje. Tiesa, minėtos paramos gali kreiptis tik tie žemės ūkio veiklos subjektai, kurie augina ir (arba) gamina bei tiekia rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus ir kurie nustatyta tvarka yra įregistravę žemės ūkio valdą (kaip valdytojai arba partneriai).

Svarbu tai, kad parama teikiama tik pareiškėjams, naujai įsijungiantiems į tris pagal priemonę remiamas kokybės sistemas: ekologiškų produktų kokybės, Europos Sąjungos (ES) pripažintų produktų kokybės ir nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą (NKP). Kiekvienai jų keliami skirtingi reikalavimai.

Pareiškėjai, dalyvaujantys ekologiškų produktų kokybės sistemoje, turi turėti tai patvirtinantį nepriklausomos sertifikavimo įstaigos išduotą patvirtinamąjį dokumentą, auginti ir (arba) gaminti bei tiekti rinkai neperdirbtus arba perdirbtus ekologiškus produktus, skirtus tiesiogiai žmonėms vartoti.

Ketinantieji gauti paramą pagal ES pripažintų produktų kokybės sistemą turi būti įrašyti į paskirtosios kontrolės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tvarkomą produktų, kurių pavadinimai yra įregistruoti saugomų kilmės vietos nuorodų (SKVN) ir saugomų geografinių nuorodų (SGN) arba garantuotų tradicinių gaminių (GTG) registre, gamintojų sąrašą ir gaminti bei rinkai tiekti šiuos gaminius: mėsos gaminį „Lietuviškas skilandis“, Seinų / Lazdijų krašto medų, lietuvišką varškės sūrį, midų „Stakliškės“, pieno gaminį „Žemaitiškas kastinys“, Daujėnų naminę duoną arba sūrį „Liliputas“.

O pareiškėjai, dalyvaujantys NKP kokybės sistemoje ir norintys gauti KPP paramą, turi turėti tai patvirtinantį nepriklausomos sertifikavimo įstaigos išduotą sertifikatą, auginti ir (arba) gaminti ir tiekti rinkai NKP kokybės sistemos reikalavimus atitinkančius produktus. Svarbu paminėti, kad parama teikiama, jei pareiškėjas (partneris) nėra įvykdęs nusikalstamos veikos, susijusios su parama.

Kiekvienos kokybės sistemos dalyviai teikdami paraišką paramai gauti pretenduoja į skirtingo dydžio paramos sumą. Ekologiškų produktų kokybės sistemos dalyviai gali gauti 2 998 Eur, ES pripažintų produktų kokybės sistemų dalyviai – 2 776 Eur, NKP kokybės sistemos dalyviai – 2 895 Eur paramą. Jei pareiškėjai yra kelių kokybės sistemų dalyviai, priklausomai nuo to, kuriose iš jų dalyvauja, jiems skiriama ta viešosios paramos suma, kuri yra didesnė.

Paramos skyrimo principas paprastas – ji skiriama tiems, kurie geriausiai atitinka paramos teikimo kriterijus bei surenka daugiausia balų. KPP priemonėje „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ jie skirstomi taip: pareiškėjams, kurių ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte (SP), yra iki 8 000 Eur, suteikiama 50 balų. Ūkiams, kurių ūkių SP dydis didesnis kaip 8 000 Eur, suteikiama 30 balų. Pareiškėjams, kurie yra žemės ūkio kooperatyvo / asociacijos nariai, papildomai suteikiama 30 balų. Pareiškėjams, kurie ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo mokymuose pagal programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro patvirtintas mokymų programas, susijusias su ekologiškų produktų, ES pripažintų produktų, NKP kokybės sistemų ar aplinkosaugos reikalavimų laikymusi ir kurie turi tai patvirtinančius dokumentus, suteikiama 20 balų.

Privalomas mažiausias atrankos balų skaičius – 50. Jeigu vertinimo metu nustatoma, kad paramos paraiškai neskirta privalomo mažiausio 50 balų skaičiaus, ji yra atmetama. Todėl prieš teikiant paraišką verta apskaičiuoti savo galimybes.

kpf.jpg

Užsakymo numeris. 79027

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA