Išsami orų prognozė: bobų vasara mus palieka, iš dangaus gali pabirti šlapios snaigės

Vilnius
© Edvard Blaževič
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Neįprastai šilti antros spalio mėnesio pusės orai, atrodo, greit baigsis. Jie ir taip ilgai mus džiugino. Pastarųjų dešimties dienų vidutinė paros oro temperatūra Lietuvoje siekė +12,0–12,7 °C, o tai 5–7 °C daugiau už daugiametę normą.

Į neįprastą šiam metų laikui šilumą sureagavo augalai: kai kur antrąkart pražydo kaštonai, pievose ir parkuose vešliai želia žolė. Iki dabar aukštesniuose apatinės troposferos sluoksniuose (> 500 – 800 m) oras į Baltijos regiono pietinę dalį plūsta nuo šiltesnių Šiaurės Atlanto vandenyno akvatorijų, esančių į vakarus ir pietvakarius nuo Portugalijos.

Čia vandens paviršiaus temperatūra yra apie +21–25 °C. Tai taip pat patvirtina iš šios nakties radiozondavimo duomenys: aukščiausia oro temperatūra Lebos (Lenkija) stotyje - +17.4 ° fiksuota maždaug 1.1 km aukštyje, o Visbio (Švedija) stotyje, +16.8 °C – apie 1.2 km aukštyje virš žemės paviršiaus. Kad mūsų regione vis dar laikosi tropinės kilmės oras rodo užšalimo (0 °C) temperatūros lygis – priklausomai nuo regiono jis svyruoja tarp 3.2 iki 3.8 km aukščio ir tropopauzės lygis – tarp 12.9 ir 13.2 km aukščio.

Rudeniški orai šiomis dienomis pasiekė ir JAV pačius pietinius pakraščius – Teksasą iki Rio Grandės, Misisipę, Alabamą ir dalį Floridos. Ten naktimis oro temperatūra jau krenta tik iki kelių laipsnių aukščiau nulio, o dienos tvankuma atsitraukė. Vasariškus orus dar galima rasti Floridos pietuose ir pietinės Kalifornijos pakrantėje. Ir artimiausią savaitę šalti ir vėsūs orai laikysis virš JAV Vidurio Vakarų bei Kanados prerijų, tačiau Aliaskoje ir rytinėje JAV pakrantėje vis dar bus rudeniškai šilta. Vakarinėje JAV dalyje toliau bus sausa, o rytinėje, dėl aktyvios cikloninės veiklos, kai kur (Luiziana, Misisipė, Tenesis) numatomi gausūs krituliai.

Apie artėjančią žiemą byloja ir kiti reiškiniai. Sezoninės stiprios liūtys iš Orinoko baseino Pietų Amerikoje pasistūmėjo link pietinių Amazonės intakų regiono, o iš centrinės Indijos – link Šri lankos, Malaizijos ir vakarinės Indonezijos. Tačiau vis dar labai šiltas vanduo (+26 - +29 °C) Arabijos jūroje (taip pat Raudonoje ir Persų įlankoje) ir Bengalijos įlankoje, ir palaipsniui vėstantis šiauriau esantis žemynas sudaro palankias sąlygas tropiniams sūkuriams vystytis virš šių akvatorijų. Vienas tokių sūkurių ateinantį antradienį turėtų pasiekti Omano pakrantę.

Čia vis tik stipriausios liūtys teks jūros paviršiui, o šalies pietinės dalies dykumas ir pusdykumes pasieks tik gerokai sustiprėjęs vėjas, kuris matyt lems smėlio (dulkių) audrų formavimąsi. Geriausiu atveju stipresnių liūčių tikimąsi pakrantėje esančių kalnagūbrių šlaituose (Dofaro regione, Omane ir Al Machros gubernijoje, Jemene).

Sibiro anticiklonui įsitvirtinti virš dalies Eurazijos vis dar „trukdys“ aktyvūs ciklonai, slenkantys nuo Uralo per šiaurinį Sibirą iš vienos pusės, ir iš pietų į Tolimuosius Rytus – iš kitos. Todėl aukščiausias paviršiaus slėgis laikysis labiau į pietus esančiuose rajonuose nei įprasta – nuo šiaurinės Kaspijos iki Sičuanio ir Vidinės Mongolijos (Kinija).

Na, o Lietuvoje orai iš esmės jau ims keistis nuo kitos savaitės pradžios. Sekmadienį virš Skandinavijos praslinkus giliam ciklonui šilta oro masė stipriais vėjais bus nustumta į pietus, o pirmadienį virš pietinės Baltijos praslinks nedidelė žemo slėgio sritis su lietumi. Didesnė kritulių tikimybė teks šiauriniams ir vakariniams šalies rajonams.

Antradienį slėgis kils, o vėjas silpnės, tačiau vietomis numatomas trumpalaikis lietus, o po pietų ir šlapdriba. Trečiadienio ryte pragiedrės ir pašals – iki -2 - -4 °C (ore). Dieną, nors ir saulėtą, oro temperatūra kils tik iki +2 - +5 °C. Ketvirtadienį vėjas ims suktis iš vakarų ir pirmiausia atšils pajūryje, tačiau likusioje šalies dalyje dar laikysis ryto šaltukas.

Nuo ketvirtadienio padidės debesuotumas, vėjas pasisuks iš pietų ir pietvakarių ir nusistovės lapkričio mėnesiui būdingi orai: debesuota (apsiniaukę), oro temperatūra šiek tiek aukščiau 0 °C, vietomis rūkai ir dulksna ar silpnas lietus.

Deja, gausesni krituliai kitos savaitės pabaigoje galimi tik pajūryje ir šiaurės vakarinėje Lietuvos dalyje. Naujausios ilgalaikės orų prognozės rodo, kad pirmąją lapkričio mėnesio pusę laikysis vėsesni nei įprasta orai tiek Lietuvoje, tiek visoje Šiaurės rytų Europoje. Tačiau jie išliks šiltesni už normą Pietvakarių Europoje (Ispanija, Portugalija) ir Juodosios jūros regione.

Alfa.lt