Angle down Atgal

Išrinktas visų laikų geriausias Veisiejų sportininkų dešimtukas

Pasibaigė Veisiejų visų laikų geriausių sportininkų rinkimai. Mintimis apie rinkimus dalijasi Veisiejų seniūnas Zenonas Sabaliauskas:

Pasibaigė visų laikų geriausių Veisiejų sportininkų dešimtuko rinkimai. Šią idėją pasiūlė Veisiejų krašto garbės pilietis, kraštotyrininkas Albinas Jarmala.

Su didžiausiu malonumu pritariau Albino sumanymui. Tuo labiau, kad šie metai mūsų miestui – jubiliejiniai. Veisiejams sukanka 520 metų, taigi geriausių sportininkų pagerbimas – vienas iš jubiliejinių renginių. Idėjai įgyvendinti pasitelkėme iš Veisiejų kilusį verslininką Orestą Vaikšnorą ir, kaip sakoma, žodis virto kūnu. Orestas su savo įmonės darbuotojais sukūrė internetinį tinklapį www.veisiejusportas.lt, kuriame buvo paviešinti trisdešimt vieno sportininko-kandidato pasiekimai. Balsuoti galėjo visi norintys. Nuo 2020 m. gruodžio 21 d. iki 2021 m. sausio 31 d. balsavo labai didelis skaičius respondentų – net 666 (šeši šimtai šešiasdešimt šeši). Jų balsai lėmė lygiai 50 procentų galutinio vertinimo. Kitą 50 procentų sudarė dešimties asmenų ekspertų grupės narių balsai. Ekspertai – žinomi Veisiejų sporto treneriai arba buvę sportininkai. Ir štai turime labai gražų dešimties, drąsiai galiu sakyti – garsių sportininkų būrį. Žinoma, visi turime savo nuomonę –  kai kam atrodo, kad į dešimtuką nepateko tas ar kitas sportininkas, kuris būtinai ten turėtų patekti. Tačiau šis dešimtukas – tikrai vertas vadintis visų laikų geriausių Veisiejų sportininkų dešimtuku. Ir sportininkai, patekę į jį, gali didžiuotis tarsi dar vienu pasiektu sportiniu titulu. Taigi – visų laikų geriausių Veisiejų sportininkų dešimtukas (vieta, pavardė, vardas, sporto šaka):

  1. Dumbliauskas Romas (rankinis)
  2. Bižys Fulgentas (futbolas)
  3. Blekaitis Kęstutis (rankinis)
  4. Leonavičiūtė Vilmanta (rankinis)
  5. Dervinytė- Pečiukonienė Rasa (lengvoji atletika)
  6. Austrotas Juozas (stalo tenisas)
  7. Burba Rokas (jėgos trikovė)
  8. Aleksonytė-Leonavičienė Virginija (stalo tenisas)
  9. Pečiukonytė-Monkienė Virginija (stalo tenisas)
  10. Šerkšnas Algirdas (motociklų sportas)

Pasidalinsiu kai kuriais pastebėjimais.

Daugelis neturėtų stebėtis, kad teisę vadintis visų laikų geriausiu Veisiejų sportininku iškovojo Romas Dumbliauskas. Dar besimokydamas Veisiejų vidurinėje mokykloje, Romas buvo vienas Lietuvos moksleivių rankinio rinktinės lyderių, vėliau gynė legendinės Kauno „Granito“ komandos garbę. Su ja tapo daugkartiniu Lietuvos pirmenybių bei Televizijos (taip vadinosi Lietuvos taurė) taurės laimėtoju. Daug metų sėkmingai žaidė tuometinės SSSR pirmenybėse, kur iškovojo sidabro bei bronzos medalius. O didžiausias Romo laimėjimas – 1987 m. su „Granito“ komanda iškovojo Europos IHF taurę, finale įveikę garsiąją Madrido „Atletiko“ komandą. Už tai mūsų garsiajam kraštiečiui buvo suteiktas tarptautinės klasės sporto meistro vardas. 1989 m. Romą rankinis nuvedė į tolimąją Prancūziją, kur jis rungtyniavo šios šalies klubuose. Prancūzijoje su šeima gyvena iki šiol. Užsiima verslu.

Dar viena Veisiejų sporto legenda – Fulgentas Bižys. Veisiejuose kone kiekvienas vaikinukas spardė kamuolį ir svajojo kada nors išbėgti į aikštę kartu su „Dainavos“ komanda. Dažniausiai neturėdami jokio trenerio, o tik labai mėgę šį žaidimą, Veisiejų futbolininkai pasiekė gana gražių laimėjimų. Bet visų geriausias, be abejo, buvo Fulgentas Bižys. Tai ir rezultatyviausias Lietuvos aukščiausios lygos žaidėjas, ir geriausias 1973 m. Panevėžio miesto sportininkas, vėliau atstovavęs legendiniam Vilniaus „Žalgiriui“.

Pasigirti įvairiais titulais galėtų ir rankininkai Kęstutis Blekaitis bei Vilmanta Leonavičiūtė. Jie pratęsė turtingas savo pasiekimais Veisiejų rankininkų tradicijas.

Deja, nei rankininkų kovų, nei futbolininkų rungtynių mūsų mieste nebeliko. Rankinio varžybos baigėsi dar 1979 m., o futbolo rungtynės, dar neseniai džiuginę veisiejiečius,  nutrūko visai neseniai – 2019-aisiais... Bet kaip neprisiminsi žmonių, kurie ilgus metus, negailėdami savo laisvalaikio, širdies, išugdė visą plejadą garsių sportininkų. Rankinio treneris Vincas Klimčiauskas atrado Romo Dumbliausko talentą. Jo treniruojamos komandos ne kartą tapo šalies moksleivių pirmenybių prizininkėmis. Vinco Klimčiausko kolega Boleslovas Vyšniauskas ne vienerius metus treniravo įvairaus amžiaus berniukų komandas, sėkmingai rungtyniavusias su geriausiomis Lietuvos komandomis. O garsiausias šio trenerio išugdytas žaidėjas – Kęstutis Blekaitis.

Nors futbolo entuziastas Stasys Gražulevičius ir nebuvo treneris, bet jam vadovaujant Veisiejų „Dainavos“ futbolo komandai, kelią į futbolo aukštumas pradėjo ne vienas gabus futbolininkas. Žinoma, Fulgentas Bižys buvo išskirtinis žaidėjas.

Stalo tenisas vis dar kultivuojamas Veisiejuose. Ir nors tokių garsių pergalių, kokios garsino Veisiejų mokyklą dar „sovietiniais“ laikais, jau nebėra, bet trenerės Virginijos Monkienės (Pečiukonytės) ugdomi vaikai tikrai turi perspektyvą pasiekti sporto aukštumų. Veisiejai dar nepamiršo jos triumfo „Nemuno“ pirmenybėse ir puikių pergalių įvairiose varžybose. Be abejo, ne viena Veisiejų moksleivių stalo tenisininkų karta su didžiausia pagarba mini Veisiejų stalo teniso patriarchą mokytoją Juozą Austrotą. Jis per daugiau nei du dešimtmečius išugdė „Nemuno“ draugijos čempionų, kandidatų į sporto meistrus ir labai aukšto meistriškumo sportininkų. Jo sūnus – Juozas jaunesnysis, stalo tenisininkas, taip pat tarp dešimties geriausių bei dar dvi mokytojo auklėtinės – jau minėta Virginija Monkienė ir iki šiol rungtyniaujanti įvairiuose žmonių su negalia turnyruose Virginija Aleksonytė- Leonavičienė.

Lengvosios atletikos atstovė Rasa Dervinytė-Pečiukonienė savo didžiausias sportinės ėjikės pergales pasiekė gyvendama ne Veisiejuose. Ši Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos kūno kultūros mokytoja jau daugelį metų gyvena mūsų mieste ir pelnytai tapo viena iš geriausių sportininkų dešimtuko laureatų.

Treneris Artūras Mačionis jėgos trikovės sportininkus ugdo nuo 1994-ųjų. Lietuvos čempionais ir prizininkais bei Europos ir pasaulio čempionatų prizininkais tapo ne vienas trenerio auklėtinis. Rokas Burba – sportininkas, kurio pasiekimais Artūras Mačionis ypač didžiuojasi.

Vienas iš dešimtuko atstovų – Algirdas Šerkšnas, dar besimokydamas Veisiejuose susidomėjo technika. Bet niekas nesitikėjo, kad šis moksleivis, išvykęs į Klaipėdą, po kiek laiko taps motokroso Lietuvos spartakiados nugalėtoju, daugkartiniu Lietuvos čempionu bei Pabaltijo čempionu. Šiuo metu Algirdas sėkmingai treniruoja jaunąją motokrosininkų kartą uostamiestyje.

Negaliu nepaminėti ir jau Anapilin iškeliavusio buvusio Veisiejų mokyklos direktoriaus, esperantininko, šaškių trenerio Alberto Stabingio. Šis žmogus daug metų treniravo moksleivius šaškininkus. Jo auklėtiniai skynė pergales rajoninėse, šalies pirmenybėse, o Dora Čakaitė tapo Lietuvos vaikų paprastųjų šaškių čempione, pasaulio paprastųjų šaškių čempionate užėmė ketvirtąją vietą. Dorai labai nedaug trūko balsų iki geriausiųjų dešimtuko.

Geriausių Veisiejų sportininkų dešimtuko rinkimų organizatoriai visiems laureatams įsteigė gražius prizus. Pirmiesiems trims prizus pagamins verslininkas Orestas Vaikšnoras, 4–7 vietas užėmusiems prizus įsteigs Veisiejų seniūnijos bendruomenės komitetas. Geriausiu rinkimų orakulu  tapo veisiejietė Lina Kvedaravičienė, kuri teisingai, eilės tvarka, įvardijo pirmus penkis dešimtuko sportininkus, o devyni iš dešimties jos paminėtųjų yra išrinkti į geriausiųjų dešimtuką. Šiai veisiejietei atminimo prizą įsteigs taip pat Veisiejų seniūnijos bendruomenės komitetas.

Albino Jarmalos išleistais 2021 m. kalendoriais bus apdovanoti visi geriausieji sportininkai, geriausias rinkimų orakulas bei 100-asis, 200-asis, 300-asis, 400-asis, 500-asis, 600-asis, 555-asis ir 666-asis balsuotojai. Šventinis renginys ir geriausių visų laikų Veisiejų sportininkų dešimtuko apdovanojimas bei pagerbimas vyks pavasarį ar vasarą, pasibaigus pandemijai.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite