Įsigaliojo naujas Kompensuojamųjų vaistų kainynas

Lietuva
Asociatyvi nuotr.
Reporteris Santa Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Liepą įsigaliojo naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas, į kurį įrašyta ir iki šiol nekompensuota veiklioji medžiaga plaučių arterinei hipertenzijai gydyti. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, tai reiškia, kad vaistinių preparatų prieinamumas pacientams nuolat gerėja. Be to, mažėja kompensuojamųjų vaistų priemokos.

„Į šių metų III ketvirčio kainyną, kuris įsigaliojo nuo liepos 1-osios, iš viso yra įrašyti 1 932 kompensuojamieji vaistai. Į naująjį kainyną įtraukta daugiau medikamentų nei praeitame - net 113 prekinių pavadinimų vaistų. Be to, šis kainynas pasipildė nauja iki šiol Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis nekompensuota veikliąja medžiaga plaučių arterinei hipertenzijai gydyti", – sako VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus.

Ligonių kasų specialistai atkreipia dėmesį, kad priemoka už daugumos kompensuojamųjų vaistų vieną pakuotę negali viršyti 4,71 eurų, kai vaistas kompensuojamas 100 procentų bazinės kainos.

Skaičiuojama, kad pacientų priemokos už vaistus per dvejus metus sumažėjo daugiau nei dvigubai: nuo 5,25 euro vienam receptui 2017 m., iki 2,13 euro 2019 m. O per pirmą šių metų ketvirtį pacientai jau sutaupė 9,5 mln. eurų, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu užpernai.

VLK primena, kad nuo liepos 2 dienos įsigaliojo patobulinta vaistų „pirmojo paskyrimo" tvarka. Ekonomiškiausias kompensuojamasis vaistas pacientams turi būti išduodamas jį paskyrus pirmą kartą arba po ilgesnio kaip 12 mėn. laikotarpio. O sutrikus ekonomiškiausio vaisto tiekimui ir vaistinėms neturint galimybių jo užsakyti, pacientams turi būti išduodamas kitas tos pačios veikliosios medžiagos ir dozuotės mažiausios kainos vaistas.

„Pirmojo paskyrimo" taisyklė nėra taikoma lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems jau yra parinkti tinkami vaistai.

Lietuvoje Kompensuojamųjų vaistų kainynas sudarinėjamas keturis kartus per metus. Tokiu būdu siekiama mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir pacientų mokamas priemokas už juos.

Visą vaistų kainyną rasite čia.