Ir rimtai, ir trankiai šiauliečiai paminėjo Laisvės gynėjų dieną (vaizdo reportažas)

Šiauliai
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Miesto širdyje susirinkę šiauliečiai pagerbė 1991 metų sausio įvykius. Galima sakyti, kad sukurta lemtingą naktį šiek tiek primenanti atmosfera – žiemos prieblandoje ruseno laužai, paprastoje scenoje prie Savivaldybės pastato skambėjo lietuviškos dainos. Tačiau saugumo ir laisvės pojūtis jau visai kitoks – ne toks trapus kaip anuomet, kai taikiems žmonėms grasino sovietinė armija. Tada dar buvo kiek nedrąsu tikėtis, kad neginkluota kova atneš pergalę.

Sausio 13-osios įvykiams skirti renginiai užbaigti atminties popiete ir Laisvės gynėjų dienos koncertu. Šiaulių miesto savivaldybės posėdžių salėje visus, neabejingus laisvės kovoms ir jų dalyviams, sukvietė popietė, kurios tema „Laisvės sargyboje, ar budėjimas baigtas?“ Istorijos mokytojas, skautas Giedrius Globys apžvelgė laisvės kovas, kurios prasidėjo tuoj po Antrojo pasaulinio karo.

Pasipriešinimas okupaciniam sovietų režimui vyko visoje Rytų Europoje, tačiau visur sukilimai buvo numalšinti karine jėga. Pasak istoriko, paskutiniai prieš sovietinę karinę techniką 1991 metais stojo Baltijos šalių gyventojai. Teko laidoti žuvusiuosius, šimtai buvo sužeistųjų, bet pagaliau pasiekta pergalė! Iki tol okupaciniam režimui niekas negalėjo pasipriešinti.

Renginio metu prisiminti Sausio 13-ąją žuvę laisvės gynėjai, popietę papuošė Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos choro atliekama patriotinė liaudies muzika.

Sausio įvykių minėjimo kulminacija tapo šventinis renginys Prisikėlimo aikštės skvere, kurį pradėjo trys Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių salvės: pirmoji skirta visiems, žuvusiems už Lietuvos laisvę, antroji – visiems, kovojusiems už Lietuvos laisvę, trečioji – Lietuvos valstybės stiprinimui ir klestėjimui.

Įsižiebus atminimo laužams, Lietuvos valstybės himną šiauliečiams padėjo sugiedoti Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos solistai.

Susirinkusius į minėjimą šiauliečius pasveikino Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Pasak Savivaldybės vadovo, lietuvių kelias į laisvę buvęs ilgas ir sunkus. Vien paskutinės okupacijos metu teko išbandyti ginkluotas kovas ir taikų pasipriešinimą. Romo Kalantos tarsi pažadinti lietuviai pamažu kilo iš priespaudos, o Baltijos kelyje pasauliui jau tvirtai pareiškė apie Laisvės siekį.

„Tos aukos, kurios mums atnešė Nepriklausomybę, yra vertos didžiausios pagarbos. Priimdami svarbius sprendimus, turėtume savęs paklausti – ar mūsų darbai yra verti kovojusių už Laisvę? Tikiu, kad mūsų miestas ir Lietuva pateisins jos gynėjų pastangas“, – kalbėjo Šiaulių meras A. Visockas.

Pirmą kartą minėjimo dalyviai pakviesti į visuotinę akciją, kurios metu iš žvakių liepsnelių sudėlioti Gediminaičių stulpai, atminimo žiburėliai taip pat žibėjo ir Savivaldybės pastato languose.

Į sceną pakilusios legendinės roko grupės BIX lyderis Saulius Urbonavičius prisiminė, kad prieš tris dešimtmečius teko dažnai pasirodyti mitinguose ir akcijose. Šiauliečiams BIX dovanojo koncertą „Gimę čia“.

Sužvarbusius miestiečius šildė Krašto apsaugos savanorių pajėgų dalijama kareiviška košė ir arbata, jaunimas ir vyresnieji rinkosi prie jaukiai spragsinčių atminimo laužų. Po koncerto Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje už žuvusius laisvės gynėjus buvo aukojamos šv. Mišios.