REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Birželio 2 d. 16:14

Ir per karantiną gyvenimas Šilutės rajone nesustojo

Klaipėda

Viktorija Skutulienės nuotr. Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis.

Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt


133118

Per 11 karantino savaičių Šilutės rajone patvirtinti tik 7 COVID-19 ligos atvejai, iš kurių 6 asmenys jau yra pasveikę. Pasirodo, 7-asis infekuotas asmuo negyvena Pamario krašte. Šilutės rajonas ­– tik deklaruota jo gyvenamoji vieta. Tokia stabili padėtis džiugina ir rajono gyventojus, ir valdžios atstovus.

Apie gyvenimą karantino metu Šilutės rajone „Pamarys“ pakalbino Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorių Virgilijų Pozingį. Anot jo, karantino suvaržymai nesukėlė jokių ypatingų sunkumų.

Anot administracijos direktoriaus, karantinas šalyje atvėrė problemas ir suteikė galimybių permąstyti darbus. Griežti reikalavimai, kurie buvo taikomi jau epidemijos pradžioje, anot V. Pozingio, tikrai nebuvo būtini. Jo manymu, kiekvienas žmogus yra atsakingas už savo veiksmus, suprantama, ir už savo sveikatą bei aplinkinių saugumą. To pavyzdys – gripo epidemija. „Mano supratimu, panašias priemones galėjome taikyti visada. Pavyzdžiui, kai prasideda gripo sezonas. Gripo epidemija skelbiama įvairiose įstaigose, tad žmonės turėtų dėvėti kaukes. Tuo laikotarpiu taip pat galėtų būti taikomos griežtos priemonės. Gripu irgi daug žmonių suserga, o nemažai ir numiršta. Niekas nežiūri…“ – kalbėjo V. Pozingis.

Žala ekonomikai

Anot administracijos direktoriaus, pandemija labiausiai iškėlė opias socialines, politines, o visų labiausiai – ekonomines problemas. Tačiau ir verslas turi susiprasti ir tinkamai įsivertinti patirtą žalą.

„Jeigu įvertinsime prekių ar paslaugų įkainius, kurie buvo taikomi iki karantino, nemanau, kad du mėnesiai prastovų padarė labai didelę žalą. Ar ne per daug dejuojama, kad jau žlunga verslas?“ – nuomonę išsakė V. Pozingis.

LR Vyriausybės numatytos kompensacijos žalą patyrusiems verslininkams, anot pašnekovo, turėtų būti mokamos protingai. „Sutinku, kad kompensacija reikalinga, bet įvertinkime nuostolius, kuriuos geriausiai gali nurodyti Valstybinė mokesčių inspekcija, Sodra… Kompensuokime, tačiau svarbu įsivertinti, kokiais įkainiais mums buvo teikiamos paslaugos. Palyginkime su gretimose valstybėse tų pačių paslaugų kainomis… Sutinku, kad verslui reikia padėti, tačiau atsižvelkime ir į galimybes“, – aiškino V. Pozingis.

Jis pateikia restoranų bei kavinių pavyzdį. Kol gyventojams nebuvo suteikta teisės lankytis maitinimo įstaigose, restoranai ir kavinės galėjo tiekti maistą išsinešti. Daugelis taip ir padarė, tačiau ne visi.

Karantinas leido eksperimentuoti verslininkams, tačiau ne visi ryžosi, o gal ir nenorėjo. „Maistą išsinešimui galėjo ruošti… Tokią paslaugą buvo galima teikti, o ir kainą reikia nustatyti protingą. Maistas reikalingas, žmonės būtų pirkę, užsisakę maisto į namus. Kiek Šilutėje yra įmonių? Viešai galėjo pasiūlyti, kad galime maitinti vienos ar kitos įmonės darbuotojus už mažesnę kainą. Galima buvo ir sutartis sudaryti. Gal būtų ir atsiradę norinčių, bet reikia ieškoti būdų ir prisitaikyti prie situacijos“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Sprendimai ne visada teisingi

„Atsidarė rajone mobilus patikros punktas, karščiavimo klinika. Vėliau pasimatė problemos, tad teko uždaryti kliniką, kad būtų galima kitas paslaugas teikti. Žinoma, paslaugos žmonėms yra teikiamos kitu būdu, mąstome racionaliai ir, pasitarę su medikų bendruomene, priimame sprendimus. Visko nurodyti iš viršaus negali. Miestai nuo rajonų savo lygiu skiriasi, tad tikriausiai klaidinga visiems taikyti vienodą tvarką“, – pasakojo V. Pozingis. Dar pridūrė, kad karščiavimo klinikoje per savaitę pasitikrino vos keli žmonės, o dirbti turėjo nemaža komanda.

Emigrantus išlaikyti – neteisinga

Minėjome, kad 7-asis patvirtintas COVID-19 ligos atvejis patvirtintas ne Šilutės rajono gyventojui, o tik deklaravusiam savo gyvenamąją vietą šiame rajone. Viešumoje Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ir pokalbio metu administracijos direktorius aiškino, kad šis atvejis tik sukėlė nerimą gyventojams, kai tiesa tokia: „Lyg ir Klaipėdoje gydomas senelių globos namuose žmogus yra registruotas pas mus. Tokia informacija, skaičiai klaidina žmones, įneša nepasitikėjimo. Mes irgi ieškome, iš kur šis žmogus atsirado, pasirodo, kad jis tik deklaruotas rajone ir dvejus metus gyvena kažkur kitur…“
Karantino pradžioje, kai į Lietuvą plūstelėjo svetur išsibarstę tautiečiai, į Šilutės rajoną sugrįžo nemažai emigrantų. Ir šiuo metu nemažai dar grįžta. Tai, anot V. Pozingio, sukelia problemų.

„Kodėl mes turime juos parvežti, kai jie grįžta? Grįžimas – jų problema. Jie sugrįžta savo noru. Tai ne valstybės ar Savivaldybės reikalas. Žmonės turi patys jausti atsakomybę tiek dėl parvažiavimo, tiek dėl savo karantino. Ne mums juos išlaikyti, – mano V. Pozingis. – Sugrįžo, 14 dienų pabus, mes juos maitinsime, suteiksime gyvenamas patalpas, jais rūpinsis darbuotojai. Ir vėl išvažiuos… Negana to, dar gydymo paslaugas suteiksime. Taip negali būti! Kodėl aš, gyvendamas, dirbdamas ir mokėdamas mokesčius žmogus, pats turėjau karantinuotis už savo lėšas? Sugrįžusieji už gautas paslaugas turėtų susimokėti“.

Pinigų yra, statybos nesustojo

Priminsime, kad Šilutės r. savivaldybė ketina skolintis 1 mln. eurų ir dar iš banko imti 720 tūkst. eurų ilgalaikę paskolą investiciniams projektams.
„Yra priimti Tarybos sprendimai, kam mokėsime. Svarbu, kad verslas gautų pinigus už atliktus darbus, dirbtų, mokėtų mokesčius, atlyginimus darbuotojams, kad šeimos būtų aprūpintos maistu, nekiltų problemų“, – dėstė V. Pozingis pridurdamas, kad visos paskolos yra našta ir, žinoma, jas teks grąžinti.

gatve-22-scaled.jpg

Sudėtina, anot pašnekovo, nebus, jei valstybė tinkamai skaičiuos mokesčius ir nepasunkins situacijos neapgalvotais sprendimais.

Šiuo metu viena iš didžiausių mieste statybų – Šilutės kultūros ir pramogų centro pastato renovacija. Šioms statyboms papildomai gauta dar 2,3 mln. eurų. Lietuvininkų g. ir Tilžės g. baigiamos tvarkyti. Šiuo metu statomi nauji suoliukai, šiukšlių dėžės, autobusų stotelės…

„Dar apie 10 gatvių bus tvarkoma Šilutėje. Gyventojų prašome kantrybės, kol vyksta darbai“, – sakė administracijos direktorius.
Pasak direktoriaus, netrukus bus užbaigtas ir šeimų parkelis, liko tik apsodinti gėlėmis. Gėlių bus sodinama visame mieste, išlaikant vieningą stilių. Siekiama, kad Lietuvininkų ir Tilžės gatvės būtų ne tik sutvarkytos, bet ir džiugintų gražiomis spalvomis, gėlių žiedais.
Anot V. Pozingio, jau kitąmet žadama užbaigti baseino ir SPA komplekso su pirtimis statybas. „Truputį nuo terminų atsiliekame, tačiau kalbėjomės su rangovais, kad darbai turi vykti pagal grafiką. Jei buvo klaidų, jas privalu ištaisyti“,– sakė pašnekovas.

Jis dar užsiminė apie dvi naujas žiedines sankryžas. Viena atsiras Pramonės ir Cintjoniškių gatvių sankirtoje, antroji – Lietuvininkų, Tilžės ir M. Jankaus gatvių sankirtoje.
Birželį prasidės darbai Šilokarčemos kvartale, vyksta viešieji pirkimai dėl Šyšos kilpos darbų, senojo stadiono. Bus tvarkomos trys užterštos teritorijos.

Savivaldybės administracijos direktorius V. Pozingis patikino, kad visi suplanuoti darbai bus daromi už projektines Europos Sąjungos lėšas, dalis darbų nusikels ir į kitus metus.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA