Investicijos į miškininkystės technologijas grįžta su kaupu

Vilnius
pixabay.com nuotr.
Reporteris Viktorija Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Atsakingai prižiūrint miškus, didėja ne tik jų ekonominė nauda, auginami medienos ištekliai, bet ir užtikrinama tvari miškų ūkio plėtra. Tačiau akivaizdu, kad vien gerų norų tam nepakanka – reikia specialios technikos bei technologijų, kurios pasitarnautų ne tik miško modernizavimui, bet ir miško ekonominės vertės kėlimui, o tam būtinos nemažos investicijos.

Žaliojo turto puoselėtojai – miškų valdytojai – nuo balandžio 3 d. iki gegužės 31 d. turi galimybę teikti paraiškas ir pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (KPP) gauti paramą investicijoms į miškininkystės technologijas. Paraiškas gali teikti privačių miškų valdytojai, savivaldybės ir labai mažos bei mažos įmonės. Paraiškos, pateiktos fizinio ar juridinio asmens kartu su partneriais, nepriimamos.

Technologijos nestovi vietoje, tad ir miškų ūkyje yra nemažai pokyčių: diegiamos naujos medienos ruošos technologijos, tobulinamos miško valdymo sistemos, kuriama nauja medienos ruošos technika. Atnaujinus miško technologijas, atsiveria galimybės plėtoti naujas veiklas miškininkystės sektoriuje, naujų produktų perdirbimą ir pardavimą, o tai didina iš miško gaunamą ekonominę naudą bei garantuoja naujas darbo vietas. Be to, miško ūkio modernizavimas gali padėti pereiti prie aplinkai draugiškos veiklos, kai naudojama efektyvi, miško nežalojanti technika ir išgaunamas aplinkai nekenksmingas išteklius – biokuras.

Pasak Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyr. specialistės Dalios Rutkauskaitės, 2014-2020 m. KPP priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritis „Investicijos į miškininkystės technologijas“ miško valdytojams gali ženkliai palengvinti miškų ūkio modernizavimą, nes gali būti finansuojama 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Minkštųjų lapuočių jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymo bei vidinės miškotvarkos, miško želdinimo ir žėlimo projektų rengimo ar tikslinimo paramos intensyvumas gali siekti 65 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų. Didžiausia paramos suma projektui negali viršyti 100 tūkst. Eur, o per visą 2014–2020 m. laikotarpį negali būti didesnė nei 200 tūkst. Eur. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 2 704 568 Eur paramos lėšų.

Pagal šią veiklos sritį remiamas miškų ūkio modernizavimas, miško kirtimo, apvaliosios medienos ir medienos biokuro ruošos technologijų diegimas, paslaugų miškų sektoriuje teikimas; minkštųjų lapuočių iki 20 metų amžiaus jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymas bei vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimas ar tikslinimas. Tiesa, projektų rengimas ar tikslinimas remiamas tik tuo atveju, jei jis nesusijęs su kitomis, paraiškoje numatytomis investicijomis pagal kitas remiamas veiklas.

Paramos paraiškas priima iš pareiškėjų ir registruoja Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos teritoriniai paramos administravimo skyriai adresais, nurodytais interneto svetainėje www.nma.lt.