Intymi moterų sveikata: vasarą pavojų tyko ir paplūdimyje

Šiauliai
Free Photos nuotr.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Niežulys, nemalonus kvapas ar skausmas intymioje zonoje – tai nemalonūs, bet gana įprasti tokių ligų kaip pienligė ar bakterinė vaginozė simptomai. Šios uždegiminės ligos vasarą moteris užklumpa gana dažnai, nors vos keli paprasti patarimai gali padėti jų išvengti.

Problemos, su kuriomis susiduria moterys, turi gana ryškius simptomus – pakinta išskyros, atsiranda nemalonus kvapas, niežulys, perštėjimas. Tai dažniausiai rodo, jog imunitetas nusilpo ir prasidėjo uždegimas – pienligė arba bakterinė vaginozė. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitus požymius – labai stipraus, sunkiai pakeliamo skausmo menstruacijų metu jausti neturėtumėte. Toks skausmas – ženklas pasitikrinti.

Gausios, nereguliarios ar skausmingos menstruacijos, ypač jeigu skausmas jaučiamas kelias dienas prieš ir po menstruacijų, atsiradusios rudos išskyros, skausmas šlapinantis ar ilgai besitęsiantis nuovargis gali būti vieni pirmųjų endiometriozės požymių. Juos pajutus, reikėtų kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti, nes ilgainiui ši liga gali sukelti nevaisingumą.

Labai svarbu stebėti ir hormonų pokyčius, pavyzdžiui, jeigu stipriai padidėja plaukuotumas ir plaukų ima augti ant šlaunų, nugaros, sėdmenų ar staiga suprastėja veido odos būklė, padaugėja spuogų, tai irgi gali signalizuoti, kad intymi sveikata sutriko.

Ypač atidžios moterys turėtų būti vasarą, mat šiluma ir drėgmė yra būtent tie komponentai, kurie sukuria palankiausias sąlygas veistis bakterijoms. Vasarą dažniau prakaituojame, tad didėja ir pasikartojančių intymios sveikatos problemų tikimybė. Šiltuoju metų laiku reikėtų vengti aptemptų drabužių, sintetinių apatinių, su kuriais oda nekvėpuoja.

Atsakingai reikėtų mėgautis ir maudynėmis vandens telkiniuose. Paplūdimyje dažnai sėdime ant paviršių, kurie nėra švarūs, o išsimaudžius, kol maudymosi kostiumėlis dar drėgnas, susidaro puiki terpė daugintis bakterijoms. Reikėtų iš karto po maudynių nusiprausti po dušu ir apsirengti švariais apatiniais, tačiau, būnant paplūdimyje, tai padaryti ne visada pavyksta. Todėl reikėtų pasistengti greičiau persirengti, nelaukti, kol maudymosi kostiumėlis išdžius ant kūno.

Jeigu dalį sutrikimų gali lemti moters genetika, būtent pienligei ir bakterinei vaginozei kontroliuoti užtenka pakeisti kasdienius įpročius. Ypač svarbu laikytis tinkamos higienos – lytinių organų negalima prausti muilu ar visam kūnui skirtais prausikliais, nes, pažeidus bakterijų pusiausvyrą, uždegimų rizika tik didėja.

Sveikai moteriai gali užtekti praustis paprasčiausiu vandeniu ir kartą per savaitę panaudoti specialų intymiai higienai skirtą prausiklį. Tačiau moterims, kurių organizmas linkęs į susirgimus, taip pat vasaros sezonu prausiklis reikalingas kasdieniam naudojimui. Prausiklį reikia rinktis kuo natūralesnį, be spalvų, kvapų. Mikroflorai palaikyti naudinga pieno rūgštis, raminantys ingredientai – ramunėlės, alavijas.

Užtikrinti gerą sveikatą gali padėti ir subalansuota mityba, reikėtų vengti streso, dėvėti medvilninius apatinius.

Natūralią makšties mikroflorą gali paveikti ir antibiotikai, todėl jeigu gydytojas paskyrė šių vaistų kursą, kartu būtina pasirūpinti probiotikais, kurie padeda atstatyti gerųjų bakterijų pusiausvyrą.

Pienlige ir bakterine vaginoze, kaip ir visomis kitomis infekcijomis, dažniausiai susergama tuomet, kai imunitetas nusilpsta. Vasara yra būtent tas sezonas, kai organizmą galima stiprinti ir pradėti kaupti vitaminų atsargas natūraliomis priemonėmis – valgyti daugiau šviežių uogų, vaisių, daržovių. Papildomai apsaugai naudinga pavartoti vitamino C, ežiuolės ar cinko preparatų.

„Etaplius“ informacija

Atostogoms – intymi moters vaistinėlė

Apie intymią moterų sveikatą pasakoja J. Jankauskienės „Šeimos gydytojų centro“ gydytoja Indrė Beržinienė:

Tiek vasarą, tiek žiemą moterys skundžiasi dėl tų pačių susirgimų – skiriasi tik juos sukeliančios priežastys. Šiltuoju metų laiku ligoms įtakos gali turėti maudymasis vandens telkiniuose, sintetiniai apatiniai, žiemą – silpnas imunitetas, antibiotikų vartojimas ir pan.

Dažniausiai pacientės kreipiasi dėl pienligės ir bakterinės vaginozės. Šie susirgimai linkę kartotis, tad būtina juos laiku ir tinkamai gydyti, antraip simptomai gali tapti labai varginantys, atimti iš gyvenimo džiaugsmą. Mūsų centre atliekama ginekologinė apžiūra, imamas makšties tepinėlis florai įvertinti. Norėčiau paraginti moteris reguliariai tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio. Tyrimas neskausmingas, trumpas ir labai svarbus, norint kuo anksčiau nustatyti pavojingą ligą. Klinikos gydytojai ir akušerė ima onkocitologinį gimdos kaklelio tyrimą moterims nuo 25 iki 60 metų kas trejus metus pagal profilaktinę sveikatos programą.

O išsiruošus atostogauti, patarčiau su savimi pasiimti intymios higienos prausiklį, taip pat žvakučių, kurios palaiko įprastą bakterinę florą makšties gleivinėje, atkuria jos pH pusiausvyrą. Vertėtų apgalvoti, ką dėvėsite – vasarą reikėtų vengti sintetinių apatinių, aptemptų džinsų. Nerekomenduoju nešioti lietuvaičių taip mėgstamų kasdienių įklotų – verčiau leiskite odai kvėpuoti ir dažniau keiskite kelnaites.

J. Jankauskienės „Šeimos gydytojų centre“ suaugusiųjų ir vaikų sveikatos priežiūros paslaugos draustiems asmenims teikiamos nemokamai.

Aušros al. 59, Šiauliai,
tel. (8 41) 524 274, mob. 8 615 64 000

Kabinetai taip pat veikia:

Radviliškio g. 96, tel. (8 41) 542 075, mob. 8 620 34 000;
Vilniaus g. 34, tel. (8 41) 520 072

Daugiau informacijos: www.seimosgydytojucentras.lt

Reklama